Προς το περιεχόμενο

Προτιμώμενος τρόπος εγκατάστασης προγραμμάτων;


randomcat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Για πολλοστή φορά με το update του Linux, τραβάς ό,τι έχουν βάλει στο repo. Το ιδανικό είναι να παίρνεις το φρέσκο πράγμα του developer.

 

Για πολλοστή φορά, αν κάποιος dev θέλει να δώσει binaries, το κάνει με το δικό του repo και έτσι έχεις την τελευταία έκδοση, από τον ίδιο, χρησιμοποιώντας τον package manager της διανομής.

 

 
Το centralized συστημα του λινουξ (με repos) ή στυλ ανδροιδ με google play πρεπει να υιοθετηθει και στα windows..a s a p.

 

 

Δεν είναι αποκλειστικά centralized, απλά έτσι έχουμε συνηθίσει :) Στο owncloud π.χ. δεν τους βόλευε ο κύκλος εκδόσεων των διανομών και πρότειναν τα δικά τους repos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πολλοστή φορά, αν κάποιος dev θέλει να δώσει binaries, το κάνει με το δικό του repo και έτσι έχεις την τελευταία έκδοση, από τον ίδιο, χρησιμοποιώντας τον package manager της διανομής.

 

Και δεν σε ενοχλεί καθόλου να υποθέσω το να βάζεις third-party repos, σε ενοχλεί όμως να πας στο επίσημο σάιτ και να πατήσεις το download...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν σε ενοχλεί καθόλου να υποθέσω το να βάζεις third-party repos, σε ενοχλεί όμως να πας στο επίσημο σάιτ και να πατήσεις το download...

 

Ξαναδιάβασε τι έγραψα και πριν για τον chrome. Πάς στην σελίδα, πατάς το download και το πακέτο με την εγκατάστασή του προσθέτει αυτόματα το επίσημο repo της google, οπότε η ενημέρωση για νέες εκδόσεις και η αναβάθμιση γίνεται από τα εργαλεία της διανομής. Το ίδιο συμβαίνει και με το skype. Τι να με ενοχλήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν σε ενοχλεί καθόλου να υποθέσω το να βάζεις third-party repos, σε ενοχλεί όμως να πας στο επίσημο σάιτ και να πατήσεις το download...

Η λογικη που εξηγουμε ειναι να μη βγαινεις εκτος pm, να μη χανεις χρονο ωστε να κανεις αυτο που θες/σου αρεσει ανεμποδιστα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε τι έγραψα και πριν για τον chrome. Πάς στην σελίδα, πατάς το download και το πακέτο με την εγκατάστασή του προσθέτει αυτόματα το επίσημο repo της google, οπότε η ενημέρωση για νέες εκδόσεις και η αναβάθμιση γίνεται από τα εργαλεία της διανομής. Το ίδιο συμβαίνει και με το skype. Τι να με ενοχλήσει;

 

Ωστόσο αν δεν προστεθεί repo... Τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρασες

Προφανως πρεπει να προστεθει repository σε διανομες που δεν υπαρχει πακετο

Προφανως βασιζεσαι στις εκδοσεις των προγραμματων της εκαστοτε διανομης, αρα διαλεγεις τη διανομη που σε ικανοποιουν τα πακετα της

Ακυρωνεις τη δουλεια τοσου κοσμου με αυτα που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα βρισκω το filesystem του Linux και τη δομη του, πιο sophisticated απο τα Windows.

Αλλα αυτο ειναι καθαρα δικη μου προτιμηση.

 

Αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι οτι... οποιοδηποτε Unix/Unix Like σεταρεις (Linux/Linux Embedded/*BSD/Λοιπα "καθαρα" Unix), εχει την ιδια γνωριμη δομη, οποτε εξοικιωνεσαι μαζι του σχετικα ευκολα και δεν εχεις να ασχοληθεις με τα αυτονοητα.

 

Στο Linux με μια εντολή τα αναβαθμίζω όλα και χωρίς να μπαίνω σε σκόρπιες, και αμφιβόλου ποιότητας, ιστοσελίδες. Αν αυτό δεν είναι user friendly, τότε τι είναι;

Σωστα τα λες, με μια διαφορα ομως.

 

Απο τα 100 πακετα που θα αναβαθμιστουν, τα 90 (αντε να πω τα 80 για να μην με πει καποιος υπερβολικο) ειτε ειναι αχρηστες εφαρμογουλες της πλακας που ουτε ο ιδιος ο δημιουργος τους τις χρησιμοποιει και εχουν μπει με κανα KDE/Gnome κλπ, ειτε ειναι deps. Τα 10-20 που μενουν θα ειναι αυτα που σου χρειαζονται πραγματικα + οτι εχει σχεση με system/kernel κλπ.

 

Αν δεν εχεις DE/WM και τρεχεις μονο αυτα που χρειαζεσαι, μαγκια σου και thumbs up, εισαι συνειδητοποιημενος χρηστης IMHO!

 

Στα Windows, εχεις 5-10-20 εφαρμογες με τις οποιες κανεις πραγματικη δουλεια, τις εχεις επιλεξει και σεταρει εσυ, και συνηθως δεν χρειαζονται updating.

 

Update θα χρειαστει ειτε κατι που εχει bug που επηρεαζει την καλη του λειτουργια ή κατι που συνδεεται στο Internet και εχει security related issues οπως ο VLC (σπανια) ή ο Flash Player (για οποιον τον χρησιμοποιει ακομα, εγω παντως ΟΧΙ) κλπ κλπ. Και φυσικα update θελει και το συστημα.

 

Τα Windows εχουν την δικη τους φιλοσοφια, τα εχουμε μαθει εδω και τοσα χρονια, μια χαρα κανουν την δουλιτσα, οποτε σε οποιον δεν αρεσουν, καλη διασκεδαση κατω απο τη slash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα τα λες, με μια διαφορα ομως.

 

Απο τα 100 πακετα που θα αναβαθμιστουν, τα 90 (αντε να πω τα 80 για να μην με πει καποιος υπερβολικο) ειτε ειναι αχρηστες εφαρμογουλες της πλακας που ουτε ο ιδιος ο δημιουργος τους τις χρησιμοποιει και εχουν μπει με κανα KDE/Gnome κλπ, ειτε ειναι deps. Τα 10-20 που μενουν θα ειναι αυτα που σου χρειαζονται πραγματικα + οτι εχει σχεση με system/kernel κλπ.

Δεν σε καταλαβαίνω. Πώς είναι άχρηστες εφαρμογούλες της πλάκας, όταν εγώ τις έχω επιλέξει μία προς μία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρασες

Προφανως πρεπει να προστεθει repository σε διανομες που δεν υπαρχει πακετο

Προφανως βασιζεσαι στις εκδοσεις των προγραμματων της εκαστοτε διανομης, αρα διαλεγεις τη διανομη που σε ικανοποιουν τα πακετα της

Η συμβουλή μου είναι να μην μπαίνεις να διαβάζεις αν κουράζεσαι εύκολα ή να διαβάσεις κανά manual για το terminal για να ξεκουραστείς.

 

Προφανώς και δεν θα επιλέξω τη διανομή μου βάσει του πως ο PM αναβαθμίζει τα πακέτα της. -_-

 

Τελοσπάντων, για το 2 και το 3 ήθελα απλά γνώμες και τις πήρα, συνεχίζοντας να έχω τη δική μου. Για το 1 απ' ό,τι βλέπω δεν υπάρχει ικανοποιητική λύση οπότε αναγκαστικά θα συνεχίζω να λειτουργώ τις διανομές μου όπως πριν.

 

Αυτά, καλή ξεκούραση.

 

Ακυρωνεις τη δουλεια τοσου κοσμου με αυτα που λες

Εμ κουράστηκες εμ πήγες και διάβασες και τελείως διαφορετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν θα επιλέξω τη διανομή μου βάσει του πως ο PM αναβαθμίζει τα πακέτα της. -_-

 

Εδώ διαφαίνεται μια σοβαρή παρανόηση :)

Όταν επιλέγεις διανομή, επιλέγεις και το πως και αν θα αναβαθμίζονται σε νέες εκδόσεις τα προγράμματα που υπάρχουν στα επίσημα repos της. Αυτό είναι από τα κύρια χαρακτηριστικά μιας διανομής.

Αν εγκαταστήσεις debian stable/centos/ubuntu LTS, τότε θα έχεις bug fixes για το χρονικό διάστημα που υποστηρίζεται η διανομή, αλλά πολύ περιορισμένη (ή καθόλου) αναβάθμιση προγραμμάτων σε νέες εκδόσεις. Αν εγκαταστήσεις κάποια rolling release (arch, voidlinux κ.λ.π.) θα έχεις σχεδόν πάντα την τελευταία stable έκδοση κάθε προγράμματος που υπάρχει στα επίσημα repos. Υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις, αλλά δεν νομίζω πως έχει νόημα η αναφορά.

Με άλλα λόγια δεν επιλέγεις διανομή "βάσει του πως ο PM αναβαθμίζει τα πακέτα της", αλλά δεν μπορεί να μην είναι κριτήριο ο κύκλος εκδόσεων και η πολιτική αναβαθμίσεων όταν ψάχνεις την πιο πρόσφατη έκδοση στα προγράμματα που χρησιμοποιείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια δεν επιλέγεις διανομή "βάσει του πως ο PM αναβαθμίζει τα πακέτα της", αλλά δεν μπορεί να μην είναι κριτήριο ο κύκλος εκδόσεων και η πολιτική αναβαθμίσεων όταν ψάχνεις την πιο πρόσφατη έκδοση στα προγράμματα που χρησιμοποιείς :)

 

Αυτό εννοούσα και εγώ. Κριτήριο, αλλά όχι ο λόγος που θα την επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα windows οι βιβλιοθηκες ειναι μεσα στο φακελο του καθε προγραμματος

οταν ενα προγραμμα με καποιο αλλο μοιραζονται τις ιδιες βιβλιοθηκες τοτε

το προγραμμα θα ξεκινησει πιο γρηγορα απο το εχουν σε ξεχωριστο φακελο

 

απορια 1η το καλι (debian testing ) να το κανεις τι ;  αμα θελεις να κανεις συγκεγκριμενες δουλειες χρησιμοποιησε το kali

γιατι μπορει να εισαι απροσεκτος επειδη εισαι σαν admin ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια Linux (παράλληλα με Windows), κυρίως Debian-based, ωστόσο είναι 3 πράγματα που ακόμα δεν μου κάθονται καλά:

 

 

1) Με ποιον τρόπο προτιμάτε να εγκαθιστάτε προγράμματα;

 

Με τον package manager από τα επίσημα (ή και third-party) software repositories;

Κατεβάζοντας το source και κάνοντάς το compile;

Κατεβάζοντας από το official website;

 

Πώς τα κρατάτε ενημερωμένα; Προσωπικά θέλω να έχω πάντα την τελευταία stable έκδοση.

 

Αλλά ο package manager κατεβάζει την τελευταία έκδοση που υπάρχει στο repository και όχι την τελευταία έκδοση του προγράμματος όπως υπάρχει στο website του.

 

Και αν πάλι κατεβάσω από το official website π.χ. την εφαρμογή FileZilla, το κουμπί "check for updates" δεν βρίσκει ποτέ νέες εκδόσεις, κάτι αυτονόητο για Windows.

 

 

2) Δεν ενοχλεί κανέναν το directory layout που έχει μείνει το ίδιο εδώ και δεκαετίες;;;

 

"usr", "var", "bin", "etc" κ.λπ. :eek:

 

 

3) Η κατανεμημένη εγκατάσταση προγραμμάτων.

 

Το εκτελέσιμο στον bin (και όλα χύμα), το εικονίδιο αλλού, οι ρυθμίσεις σε άλλο φάκελο...

 

 

 

Γνώμες;

Φτιαξε ενα bash script,εφοσον και εαν το θελεις για προσωπικη σου χρηση και ξερεις εσυ τι προγραμματα θα κανεις εγκατασταση και θα εισαι εσυ ο υπευθυνος.Φτιαχνοντας το script μπορεις να γραψεις sudo apt-get install -y mozillaX πχ και ετσι θα κανεις για οτι προγραμμα θελεις εσυ.Μπορεις να δεις στο νετ για το ταδε προγραμμα πως γινεται μεσω τερμιναλ η εγκατασταση. το τρεχεις και πινεις τον καφε σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μία πιθανή λύση για τις γρήγορες ενημερώσεις εφαρμογών είναι τα snaps, όπου η εφαρμογή θα είναι απομονωμένη από το σύστημα έτσι ώστε να μπορείς να την κάνεις εγκατάσταση με τις εξαρτήσεις που χρειάζεται χωρίς να υπάρχει περίπτωση να σπάσει το σύστημα. Το μόνο που μου φαίνεται άσχημο σε όλα αυτό το θέμα είναι πως μπορεί να έχουμε 3 εκδόσεις μία βιβλιοθήκης στον υπολογιστή.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...