Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μονόχρωμου laser πολυμηχανήματος


Silkcut

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Φίλος μου καθηγητής ψάχνει για μονόχρωμο laser πολυμηχάνημα ώστε να αποκτήσει κάποια αυτονομία και να εξοικονομήσει χρόνο και χρήμα χρησιμοποιώντας μη αυθεντικά τόνερ. Θέλει το πολυμηχάνημα να διαθέτει:

  • φαξ
  • εκτύπωση διπλής όψης
  • αυτόματο τροφοδότη (δεν είναι απαραίτητη σάρωση διπλής όψης)
  • wifi / ethernet για δικτύωση
  • δυνατότητα χρήσης μη αυθεντικού τόνερ

Διαθέτει ως 270ε και κατόπιν έρευνας είδαμε αυτα:

 

Samsung SL-M2885FW

 

http://www.skroutz.gr/s/4986741/Samsung-SL-M2885FW.html

 

HP Laserjet Pro MFP M225dw

 

http://www.skroutz.gr/s/5624885/HP-LaserJet-Pro-MFP-M225dw.html

 

Τι προτείνετε μεταξύ των δύο; Υπάρχει καμιά άλλη καλή πρόταση με αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτά τα χρήματα;

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό: http://www.skroutz.gr/s/7034147/Xerox-WorkCentre-3225V-DNI.html?from=catspan

Δεν γνωρίζω για το αν παιρνει μη αυθεντικά τονερ αλλά τα αυθεντικά μπορώ να σου πω ότι διαρκούνε όσο λένε και είναι σχετικά φτηνά (40 ευρώ οι 1.500 σελίδες, 65 ευρώ οι 3.000). Δεν ρισκάρω με τα μη αυθεντικά καθώς το μηχάνημα δίνει 3 χρονια on site εγγύηση από τη xerox, πράγμα καθοριστικό για μένα. Το έχω ενάμισι χρόνο και έχω τυπώσει περίπου 25.000 σελίδες όντας πολύ ευχαριστημένος για τα 250 ευρώ που έδωσα. Στα 200 που το βλέπω τώρα, ακόμα καλύτερα. Μοιάζει πολύ με τρο samsung που έβαλες, αλλά η εγγύηση και το όνομα της xerox στο χώρο μέτρησαν για μένα. Την hp στα φτηνά της (λαπτοπ, εκτυπωτές κτλ) δεν την εμπιστεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dobro

 

Δεν υπάρχει ανάγκη για έγχρωμο μηχάνημα, ο oki υπερβαίνει και κατά 100ε το μπατζετ, υπαρχουν και 2 inkjet εκτυπωτές αν χρειαστεί έγχρωμη εκτύπωση αλλά πολύ σπάνια χρειάζεται.


@Vanmour,

 

οντως ενδιαφερον ο xerox και εχει παρομοια χαρακτηριστικα με samsung, την ιδια 3ετη εγγυηση και ακριβως τα ιδια νουμερα σε ποσοτητα και τιμη των αυθεντικων μελανιων.

 

Για την hp πιθανως εχεις δικιο, και γι'αυτο γλυκοκοιταζα τον samsung που ειχε βραβευθει στο παρελθον. Το θεμα ειναι οτι την προηγουμενη βδομαδα ανακοινωθηκε οτι το τμημα εκτυπωτων της samsung θα το εξαγορασει η hp λογω ανυπαρξιας της στο χωρο του laser printing (η hp χρησιμοποιει printing μηχανισμους της canon) και σκεφτομαι μηπως μελλοντικα δεν υπαρχουν ανταλλακτικα για τον samsung, ενω χθες διερρευσε οτι η hp κλειδωνει τα μηχανηματα της που χρησιμοποιουν μη αυθεντικα μελανια. 

Επεξ/σία από Silkcut
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dobro

 

Δεν υπάρχει ανάγκη για έγχρωμο μηχάνημα, ο oki υπερβαίνει και κατά 100ε το μπατζετ, Διαθέτει ως 270ε

??????????????????????????????

269

 

 

ενω χθες διερρευσε οτι η hp κλειδωνει τα μηχανηματα της που χρησιμοποιουν μη αυθεντικα μελανια. 

Όσοι αποφασίζουν να χρησιμοποιούν συμβατά και αναγεμισμένα δοχεία με το που θα πάρουν τον εκτυπωτή και τον εγκαταστήσουν πρέπει να απενεργοποιήσουν τα αυτόματα update. Ειδικά στα HP είναι άγραφος νόμος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις δικιο dobro, δεν το ειδα καλα γιατι γραφω απο ταμπλετ και ανεβηκα 100ε  :blink: ... Φαινεται καλο μηχανημα αλλα δεν χρειαζεται εγχρωμο. 

Επεξ/σία από Silkcut
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

100 με 150 εκτυπωσεις το μηνα αναλογως. Για να ειμαι ειλικρινης, δεν ηξερα οτι η χρηση συμβατων μελανιων ακυρωνει την εγγυηση. Παντως ειναι γεγονος οτι τα αυθεντικα μελανια που παιρνουν ο samsung και ο xerox που προτεινες ειναι αρκετα φθηνοτερα απο του hp.

Επεξ/σία από Silkcut
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 με 150 εκτυπωσεις το μηνα αναλογως. Για να ειμαι ειλικρινης, δεν ηξερα οτι η χρηση συμβατων μελανιων ακυρωνει την εγγυηση. Παντως ειναι γεγονος οτι τα αυθεντικα μελανια που παιρνουν ο samsung και ο xerox που προτεινες ειναι αρκετα φθηνοτερα απο του hp.

 

Τίποτα δλδ, ό,τι και να πάρει θα μείνει ευθχαριστημένος. Η πρόταση για τον xerox ήταν λογω προσωπικής εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...