Προς το περιεχόμενο

Dual boot manjaro τι να προσέξω;


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ένα κενό partition στο laptop και θέλω να βάλω manjaro, ενώ το άλλο έχει ubuntu. Τι να προσέξω; Το partition scheme είναι το ίδιο; Δηλαδή ένα root, ένα home και ένα mini για swap; Δεν θέλω να μου πειράξει το Ubuntu, άρα τι προσέχω; (Πέρα από το να μην πειράξω τα partitions του Ubuntu of course :P )

Αν έχει σημασία για το compatibility το laptop έχει skylake i5 6200u και μία  hd 520 gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά θες να το δοκιμάσεις, βάλε το σε Virtual Machine

 

Swap δεν χρειάζεσαι διαφορετικό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο partition με το Ubuntu.

Θεωρητικά και /home μπορείς να έχεις κοινό, αν και προσωπικά θα το απεφευγα για να αποφύγω μλκς με διαφορετικές εκδόσεις των ίδιων προγραμμάτων.

 

Αν ο δίσκος σου είναι με MBR θα χρειαστεί να έχεις ήδη extended partition για να κάνεις ξεχωριστό /home κτλ. Διαφορετικά θέλει format. Αν είναι GPT τότε δεν έχεις θέμα.

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_(Partitions)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BIOS το έχω σε legacy mode. Αν δεν το έχω εκεί, δεν μου κάνει boot το Ubuntu, αλλά ούτε και install. Πήγα να βάλω χθες Win, αλλά μου λέει ότι θέλει mbr δίσκο. Άρα έχω gpt. Θα κάνω κανονικό installation για να το έχω ολοκληρωμένο και να δω αν με βολεύει καλύτερα (χλωμό). VM ούτε καν, θα γονατίσει ο διπύρηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$ sudo parted -l

Model: ATA Samsung SSD 840 (scsi)
Disk /dev/sda: 128GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: gpt
Disk Flags:
Number  Start   End     Size    File system  Name  Flags
1      1049kB  1075MB  1074MB  fat32              boot, esp
2      1075MB  128GB   127GB   ext4

Αν αντί για gpt λέει msdos τότε έχεις mbr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά θες να το δοκιμάσεις, βάλε το σε Virtual Machine

 

Swap δεν χρειάζεσαι διαφορετικό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο partition με το Ubuntu.

Θεωρητικά και /home μπορείς να έχεις κοινό, αν και προσωπικά θα το απεφευγα για να αποφύγω μλκς με διαφορετικές εκδόσεις των ίδιων προγραμμάτων.

 

Αν ο δίσκος σου είναι με MBR θα χρειαστεί να έχεις ήδη extended partition για να κάνεις ξεχωριστό /home κτλ. Διαφορετικά θέλει format. Αν είναι GPT τότε δεν έχεις θέμα.

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_(Partitions)

 

To /home μπορεί να είναι κοινό, ειδικά αν κάποιος θέλει να δοκιμάζει/έχει διαφορετικές διανομές ή ακόμη και να τις εναλλάσσει. Έχω ξεχωριστό /home εδώ και 4-5 χρόνια και είναι πολύ εύχρηστο, μιας και έχω δοκιμάσει καμιά 50ρια διανομές ως τώρα(ίσως και περισσότερες) και αρκετές φορές έχω γυρίσει σε κάποια αφού  εγκατέστησα κάποια άλλη στη θέση της. Το μόνο που κάνω είναι να μη χρησιμοποιώ το ίδιο όνομα χρήστη κι έτσι δεν υπάρχει κανένα μπλέξιμο ανάμεσα σε διαφορετικές εγκαταστάσεις(π.χ για ubuntu θα χρησιμοποιήσω ubuntu-user σαν όνομα χρήστη, για arch arch-user, για chalet chalet-user....), ενώ διατηρώ τους φακέλους με τους χρήστες για την κάθε διανομή ώστε να μπορώ να τους ξαναχρησιμοποιήσω αν θελήσω να βάλω ξανά μια διανομή που έχω αφαιρέσει. Επίσης πολλές εφαρμογές που δεν είναι μέρος της εγκατάστασης μιας διανομής μπορούν να χρησιμοποιούνται από πολλές διανομές χωρίς πρόβλημα. Για παράδειγμα το android-sdk βρίσκεται σε ξεχωριστό φάκελο και χρησιμοποιείται απ' όλες χωρίς να χρειάζεται να το εγκαθιστώ ξανά κάθε φορά. Αντίστοιχα και άλλες εφαρμογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...