Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με gtk


mitsosbmx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Απτις απαρχές μου στο arch αντιμετώπιζα προβλήματα με την εμφάνιση των gtk/qt apps συνήθως με τα δεύτερα να φαίνονται σπασμένα.Τον τελευταίο καιρό όμως έχουν αρχίσει να μην εμφανίζονται σωστά(συνήθως μετά από update τους τα gtk προγράμματα όπως to xfce4-notify και το clipman.Έχετε καμία ιδέα τι γίνετε και αν πήρε κανα update το gtk(2) και χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση?

Χρησιμοποιώ το flat studio dark με κάποια edits απο εμένα και παραθέτω ένα screenshot της κατάστασης\

Υ.Γ : δοκίμασα και άλλα θέματα με το ίδιο αποτέλεσμα

post-149682-0-80757600-1473965309_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιώ openbox σκέτο.Όντως το πρόβλημα δεν είναι εμφανές στην εικόνα.O clipman θα 'επρεπε να μοιάζει στο πάνω(εμφανή κουμπιά,σκίαση βάθος στο ui)και έτσι έμοιαζε πριν το update του

post-149682-0-44250500-1474048665_thumb.png

pcmanfm

post-149682-0-55264400-1474048670_thumb.png

pcmanfm-gtk3(που μάλλον δεν το υποστηρίζει σωστά το θέμα?παρότι έχει gtk3 επιλογή)

 

συγγνώμη για τις εικόνες όλο τραβάω out of focus αλλα νομίζω η διαφορά είναι ξεκάθαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα το ειδα. Αυτο που βλεπεις ειναι απο τις νεες αναπηριες του gtk 3.20+. Αν δεν στο εκανε πριν, τοτε δες μηπως ενημερωθηκε καποια σημαντικη βιβλιοθηκη του gtk3. Αν οχι, τοτε πρεπει να αλλαξεςι θεμα γιατι αυτο που εχεις δεν υποστηριζει gtk 3.20+.

 

Ο πανω pcmanfm ειναι σε gtk2, γιαυτο δεν εχει προβλημα.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως.Και υπέθετα οτι ο clipman είναι gtk2 αλλα τελικά "ανέβηκε" σύμφωνα με εδώ https://blog.xfce.org/.

 

Κανα καλό gtk3 full dark θέμα ξέρουμε??Ίσως φταίει και η συνήθεια αλλα δεν δεν βρίσκω να μου αρέσει τίποτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...