Προς το περιεχόμενο

Linux- Ubuntu ή Mint? (αρχάριος)


FilBeats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας είμαι καινούριο μέλος εδώ :-D και καθώς τσέκαρα πως αρκετοί λένε τα προβλήματα τους είπα να πω και εγώ το δικό μου :devil: λοιπόν στο θέμα μας, θέλω να εγκαταστήσω linux και δεν ξέρω τι να διαλέξω και γιατί ubuntu ή mint? Έχω windows 8.1 δηλαδή κατεβάζω πρώτα τα linux τα μεταφέρω στον υπολογιστή και ύστερα σε ένα usb και μετά σβήνω τα 'καταραμένα' windows και τοποθετώ το usb στην θύρα και έτσι αρχίζουν και bootαρουν? ή τα κατέστρεψα όλα?  :wacko:  :unsure: (δεν το έχω κάνει ακόμα εννοείται) 

 

Γουστάρω πολύ linux :-(  HELP   :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζεις το iso και με το rufus φτιάχνεις ένα bootable usb stick. Bootάρεις με αυτό και θα σου ξεκινήσει τη διανομή σε δοκιμαστικό επίπεδο.

εσύ σε εκείνο το σημείο θα πρέπει να επιλέξεις να γίνει κανονική εγκατάσταση. οι σωστές επιλογές είναι σχεδόν όλες προεπιλεγμένες.

εγώ στο pc2 με core 2 duo και 3gb ram τρέχω linux mint 18 KDE 64bit (ναι, 3gb και 64bit, τι θέλετε; :P  :ph34r: ) και τρέχει πολύ ομαλά χωρίς κολλήματα. αλλά για βασικές εργασίες μόνο, browsing Και προγραμματισμό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάξε να φλάσκι bootable και δοκίμασε και δες ποια έκδοσή σ αρέσει χωρίς εγκατάστασή την οποία μπορείς να την κάνεις υστέρα διαγράφοντας ή μη τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησιμοποιήσεις DVD τότε θα πρέπει να γράψεις το αρχειο σε μορφή εικόνας iso  και όχι απλά να το μεταφέρεις στο DVD ....

 

 

Από τις δύο διανομές  προτείνω  mint μιας και είσαι αρχάριος ....

 

 

καλύτερα να δημιουργεις live-usb και να δοκιμάσεις δυο-τρεις διανομές για δεις πως λειτουργει το hardware του υπολογιστη σου και μετά να εγκαταστήσεις κάποια παράλληλα με τα windows ή όχι όπως αναφέρθηκε παραπάνω

 

 

Καλό θα ήταν να ανέφερες και τίποτε specs από τον Η/Υ στον οποίο προκειται να κάνεις ότι κάνεις... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4gb ram pentium g3258 ssd 120arhs μητρική δεν έχει νόημα να πω πιστεύω ή τροφοδοτικό :Ρ κάρτα γραφικών δεν έχω αλλά θα βάλω αυτόν τον μήνα μία της amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...