Προς το περιεχόμενο

Phoenix OS - An Android-based personal computer system


realizer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ανακαλυψα κατα τυχη το Phoenix OS.

Η τρεχουσα εκδοση 1.1.0 ειναι βασισμενη σε Andoid 5.1.1 και ο πυρηνας ειναι ο 4.4.13

 

Κατεβαζετε το exe και το τρεχετε.

Δινει επιλογες για εγκατασταση σε USB φλασακι ή/και στον HDD.

(Το φλασακι πρεπει να ειναι 8GB ή μεγαλυτερο, καθως η εγκατασταση ποιανει περιπου 5,5GB).

 

 

phoenixos01.png

 

 

Το εγκατεστησα σε φλασακι USB 2.0 καθως δεν ειχα διαθεσιμο καποιο USB 3.0 και δεν ηθελα να κανω εγκατασταση στον δισκο, και πηρε καποια λεπτα. Το πρωτο boot αργησε και αυτο αρκετα, προφανως λογω αργης ταχυτητας USB.

 

Η δοκιμαστικη χρηση εγινε σε laptop.

Αναγνωρισε τα βασικα υποσυστηματα οπως την ενσυρματη καρτα δικτυου (Broadcom NetLink), την ασυρματη (Atheros dual band), τον ηχο (Realtek) και μου εδωσε την ιδανικη αναλυση (1920x1080). Εχω dual graphics (Intel + NVidia) και βλεπει μονο την Intel, μαλλον αναμενομενο.

 

Το φλασακι ειναι σε FAT32 filesystem (και πρεπει να ειναι φορμαρισμενο σε FAT32 πριν την εγκατασταση μεσω του Installer) και οτι αλλαγη κανει καποιος, αποθηκευεται.

 

Προσοχη στο γεγονος οτι βλεπει και κανει αυτοματα mount τα υπολοιπα partitions, εγω που εχω Windows δεν αισθανομαι ανετα μ'αυτη τη συμπεριφορα, αλλα φανταζομαι οτι θα μπορει να αλλαξει αυτο.

 

SS (οχι δικα μου):

 

 

phoenixos02.png

 

phoenixos03.png

 

 

 

Οποιος εχει διαθεση να το δοκιμασει, ας αφησει feedback (εφοσον φυσικα το επιθυμει). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι το remix os φαινεται αρκετα ενδιαφερον. θα του ριξω ενα τεστ. οπως και στο phoenix. το remix παντως δεν το λες και ελαφρυ. εχει αρκετες απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...