Προς το περιεχόμενο

θελω να εκτυπωνω με τον εκτυπωτη μου για να φτιαξω καδρα


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια δεν ξερω εαν τα λεω σωστα στον τιτλο

αλλα ο σκοπος μου ειναι με βαση  των Link.png Site: εκτυπωτη 

 μου

πιστευω οτι μπορω να φτιαξω καδρα με την οικογενεια μου

απλα δεν ξερω σε τι φυλλο-η οπως αλλιως λεγεται..

γυρω στα 5χ7 cm η καθε μια///

ξερω οτι τα λεω πολυ αρχαρια...  με συγνχωρειτε...

περιμενω απαντησεις..  να ειστε καλα 

Επεξ/σία από smoke0man2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς, επειδή το ερώτημα σου είναι και γενικό και συγκεχυμένο.

Πρώτον, τι εννοείς κάδρα; Θέλεις να τυπώσεις πάνω σε καμβά; Σε κάποιο άλλο υλικό; Σε φωτογραφικό χαρτί;

Δεύτερον (και αν μιλάς για χαρτί) δεν υπάρχει διάσταση 5Χ7 cm. Είναι ίντσες αυτό που βλέπεις. Σε διαστάσεις φωτογραφικού χαρτιού που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά θα πας είτε σε 15X10 cm είτε σε 18X13 cm. Διαλέγεις και πάχος χαρτιού. Προτείνω κάποιο glossy άνω των 160gr.

Για εκτύπωση σε φωτογραφικό χαρτί δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις.Βάζεις το χαρτί στην θέση που σου λέει ο εκτυπωτής, ρυθμίζεις το άνοιγμα, δίνεις εκτύπωση επιλέγοντας την διάσταση και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια δεν ξερω εαν τα λεω σωστα στον τιτλο

αλλα ο σκοπος μου ειναι με βαση  των Link.png Site: εκτυπωτη 

 μου

πιστευω οτι μπορω να φτιαξω καδρα με την οικογενεια μου

απλα δεν ξερω σε τι φυλλο-η οπως αλλιως λεγεται..

γυρω στα 5χ7 cm η καθε μια///

ξερω οτι τα λεω πολυ αρχαρια...  με συγνχωρειτε...

περιμενω απαντησεις..  να ειστε καλα 

 

1) απ΄ ότι κατάλαβα θέλεις να εκτυπώνεις φωτογραφίες. (κάδρο είναι αυτό που περιβάλει τη φωτογραφία)

2) το φύλλο που γράφεις λέγεται φωτογραφικό χαρτί και υπάρχει σε πολύ μεγάλη ποικιλία, υπάρχει σε διάφορες

διαστάσεις π.χ 10Χ15  13Χ18 15Χ21 Α4 κ.α.

3) επίσης υπάρχουν διάφοροι τύποι χαρτιών, γυαλιστερό, μάτ, σατινέ κ.α.

4) τέλος πολύ σημαντικό είναι το βάρος του χαρτιού που θα χρησιμοποιήσεις. 

Ο κανόνας είναι όσο βαρύτερο χαρτί τόσο καλύτερα, τα φωτογραφικά χαρτιά αρχίζουν από 180 γραμμάρια και φτάνουν τα 300.

εδώ μπορείς να έχεις μια εικόνα https://www.skroutz.gr/c/620/xarti-fototypiko.html?keyphrase=%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ .έμαθα πολλά.

Φωτογραφικό χαρτί θέλω.

10*15 αυτό με τα γραμμάρια..δεν το πολύ κατάλαβ.εσείς πιο προτείνετε;και ποιο είναι το καλύτερο ματτ η glossy? Η σατινε;γι αυτή τη δουλειά που το θέλω;και τέλος παιδιά..εάν δεν το έδωσα σωστά να το καταλάβετε. Θέλω να κρεμάσω της φωτογραφίες στον τοίχο... Μέσα σε ωραία frames που θα βρω στις διαστάσεις 10*15;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ .έμαθα πολλά.

Φωτογραφικό χαρτί θέλω.

10*15 αυτό με τα γραμμάρια..δεν το πολύ κατάλαβ.εσείς πιο προτείνετε;και ποιο είναι το καλύτερο ματτ η glossy? Η σατινε;γι αυτή τη δουλειά που το θέλω;και τέλος παιδιά..εάν δεν το έδωσα σωστά να το καταλάβετε. Θέλω να κρεμάσω της φωτογραφίες στον τοίχο... Μέσα σε ωραία frames που θα βρω στις διαστάσεις 10*15;

το χαρτί όσο βαρύτερο είναι, τόσο καλύτερο και ακριβότερο είναι. 

όσο για την επιλογή του τύπου χαρτιού, περισσότερο είναι θέμα γούστου, τι θέλει-αρέσει ο κάθε ένας. 

εμένα μου αρέσει περισσότερο το πολύ γυαλιστερό χαρτί, νομίζω πως έχει περισσότερο βάθος και ζωντάνια η φωτογραφία. 

το ίδιο χαρτί σε άλλους δεν αρέσει γιατί κάνει αντανακλάσεις όταν πέφτει επάνω του φως. κάτι που στο σατινέ και ακόμη περισσότερο στο ματ δε συμβαίνει. 

ότι και να γράψουμε, δεν έχει ιδιαίτερη αξία, πρέπει να κάνεις δοκιμές για να δεις μόνος σου τα αποτελέσματα.

άλλωστε είναι και θέμα δυνατοτήτων εκτυπωτή, το τι αποτέλεσμα θα έχεις.

εγώ θα σου συνιστούσα να πάρεις για αρχή μερικά σχετικά φθηνά χαρτιά για να κάνεις δοκιμές. 

πχ. αυτά https://www.skroutz.gr/c/620/xarti-fototypiko/m/40/HP.html?keyphrase=%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%BF+%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9

να θυμάσαι. 

1) να κάνεις πάντα προεπισκόπιση της φωτογραφίας που πρόκειται να εκτυπώσεις. 

2) να προσέχεις τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή. 

3) να τοποθετείς σωστά το φωτογραφικό χαρτί. (στους canon συνήθως η εκτυπώσιμη μεριά είναι προς τα κάτω )

4) ετοιμάσου να αγοράσεις κι άλλο εκτυπωτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να γυαλίζει οπότε πάω κατευθείν ματ ..για διαστάσεις 10#15 υπάρχει ρύθμιση;στον υπολογιστή; Γιατί να ετοιμαστώ για καινούργιο εκτυπωτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να γυαλίζει οπότε πάω κατευθείν ματ ..για διαστάσεις 10#15 υπάρχει ρύθμιση;στον υπολογιστή; Γιατί να ετοιμαστώ για καινούργιο εκτυπωτή;

 

1) ναι υπάρχει ρύθμιση στον εκτυπωτή για τον τύπο, το μέγεθος χαρτιού και για την ποιότητα εκτύπωσης. 

2) όσους έχω γνωρίσει που ασχολήθηκαν με εκτύπωση φωτογραφιών, με ανάλυση εκτύπωσης 4800 Χ 1200 σε πολύ μικρό διάστημα θέλανε κάτι καλύτερο. και εγώ μέσα σ αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να τις κρεμάς στον τοίχο ή να τις βάζεις σε κορνίζα και γενικά να μένουν εκτεθειμένες στο φως, καλό είναι να αγοράσεις κι ένα πλαστικοποιητικό να τις πλαστικοποιείς, γιατί τα χρώματα αλλοιώνονται και οι φωτογραφίες ξεθωριάζουν με την πάροδο του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν εχω καθολου εμπειρια με αυτο...

 

Αν θες να τις κρεμάς στον τοίχο ή να τις βάζεις σε κορνίζα και γενικά να μένουν εκτεθειμένες στο φως, καλό είναι να αγοράσεις κι ένα πλαστικοποιητικό να τις πλαστικοποιείς, γιατί τα χρώματα αλλοιώνονται και οι φωτογραφίες ξεθωριάζουν με την πάροδο του χρόνου.

ποσο κανει ενας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν εχω καθολου εμπειρια με αυτο...

 

ποσο κανει ενας?

https://www.skroutz.gr/c/625/plastikopiites.html?from=catspan&keyphrase=%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορείς να εκτυπώσεις σε καμβά η μουσαμά με τελάρο και να τα κρεμάσεις στον τοίχο σου σαν έργα ζωγραφικείς ότι θέμα ή φωτογραφία θέλεις. Επίσης και σε φωτογραφικό χαρτί η γυαλιστερό ή ματ. Οτι θέλεις στειλε μου μηνυμα να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν συζηταμε για 10-20 φωτογραφιες καλυτερα να πας σε ενα φωτογραφειο που να εχει minilab.

Για καθε μια θα σου παρει ~20 cents και δεν θα τρεχεις να βρεις σωστο χαρτι,μελανια,πλαστικοποιητες και ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...