Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με HP 4200c


crab27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω έναν πολυμηχάνημα HP 4200c. Εδώ και λίγο καιρό έχω πρόβλημα με το μαύρο μελάνι, δεν το αναγνωρίζει καθόλου. Έχω καθαρίσει το πολυμηχάνημα στο σημείο που μπαίνουν τα μελάνια αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα έναν τρόπο που προσωρινά λύνει το πρόβλημα και τυπώνει όμως τελευταία μου τα τυπώνει θολά εντελώς στο χαρτί δεν φαίνεται τίποτα. Μήπως μια αναβάθμιση firmware θα έλυνε το πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ, μπορεις να δοκιμασεις με αξιοπιστο συμβατο ή μη να δεις μηπως εμεινε καιρο χωρις να εκτυπωνει το συγκεκρινο εφοσον εχεις καθαρισει επαφες..

 

 

αν ταιριαζει στη σειρα..https://www.youtube.com/watch?v=DlT_C7mgoNg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις χρησιμοποιήσει το μελάνι αρκετά ( το ξαναγεμίζεις ) τότε έχει φθαρεί και θέλει αλλαγή. Μία άλλη περίπτωση ειναι να έκανε update  το λογισμικό και να έχει μπλοκάρει τα μελάνια σαν ληγμένα. Ακούγεται περίεργο όμως μου έτυχε σε μελάνι σειράς 300 (HP F4280) ληγμένο για πάνω από 2 χρόνια , όπου την μία στιγμή εκτύπωνα τέλεια και μετά 2 ώρες έβγαλε το μελάνι άκυρο. Το μόνο που μεσολάβησε ήταν το update του λογισμικού της hp.

Επεξ/σία από dangar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις χρησιμοποιήσει το μελάνι αρκετά ( το ξαναγεμίζεις ) τότε έχει φθαρεί και θέλει αλλαγή. Μία άλλη περίπτωση ειναι να έκανε update  το λογισμικό και να έχει μπλοκάρει τα μελάνια σαν ληγμένα. Ακούγεται περίεργο όμως μου έτυχε σε μελάνι σειράς 300 (HP F4280) ληγμένο για πάνω από 2 χρόνια , όπου την μία στιγμή εκτύπωνα τέλεια και μετά 2 ώρες έβγαλε το μελάνι άκυρο. Το μόνο που μεσολάβησε ήταν το update του λογισμικού της hp.

Οπότε να ξαναπεράσω drivers?? Επίσης παραθέτω την προσωρινή λύση που βρήκα σε forum 

1 - Hold the power and cancel button down (X) 

2 - When it say enter special key combo press Blue, Green then Grey.

3 - Press BLUE again, now it says information menu.

4 - Press GREEN then GREY, now it says "checksum for relock data"

5 - Press GREEN again!!!

6 - Kiss my face :)

Με αυτό το κόλπο προσωρινά αναγνωρίζει τα μελάνια αλλά πλέον μου τυπώνει τελείως θολά τα γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To serial της μελανοκεφαλής γράφεται στο firmware του εκτυπωτή. Οπότε και να βάλεις ξανά τον αρχικό driver δεν θα δουλέψει. Αλλά από την στιγμή που μετά από reset σου τυπώνει θολά , μάλλον έχει πρόβλημα η κεφαλή και καλύτερα να πάρεις άλλη. Και στο μέλλον να μπλοκάρεις την πρόσβαση στο internet , μέσω firewall ,  σε όλες τις υπηρεσίες hp και απενεργοποίησε το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...