Προς το περιεχόμενο

Πως να τρέξω Linux από usb stick?


Michelson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδία, καταρχάς να πω ότι δεν έχω δουλέψει σε Linux ξανά οπότε θεωρήστε ότι μιλάτε σε κάποιον που δεν έχει ιδέα.  :P Σκοπός μου είναι να ξεκινήσω σιγά σιγά να μάθω τα linux με αφορμη οτι χρειάζεται να τρέχω κώδικες σε fortran που δεν τρέχουν σε windows, για την πτυχιακή μου. Πριν εγκαταστήσω κάποια διανομή θέλω να δοκιμάσω να δω ποια μου κάνει και διάβασα ότι μπορείς να τρέξεις linux μέσω usb.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε πρώτον στο ποια διανομή να δοκιμάσω πρώτα ( σκεφτόμουν linux mint) και δεύτερον πως να τα περάσω στο στικάκι. Επίσης, κάτι τελευταίο, τα προγράμματα που θα τρέξω είναι 32 bit, θα έχω πρόβλημα αν εγκαταστήσω μαι 64 bit διανομή? 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τα Linux  δήλαδή το είδωλλο μπορείς να το κάνεις εγγραφη με το πρόγραμμα  Rufus σε USB Stick.

Γράψε και το  μοντέλο του  PC , προσωπικά σε φορητό υπολογιστή >4ετιας αντιμετώπισα θέματα ασυμβατότητας με Linux Mint 17.3

Και εγω αρχάριος είμαι στο περιβάλλον Linux. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θες ειναι persistent installation της εκαστοτε διανομης σε usb stick. Δεν ειναι για ολες τις διανομες η ιδια διαδικασια, γιαυτο ψαξτο ετσι στο google να βρεις πως γινεται για αυτη που σε ενδιαφεει.

Τελος, για να τρεξεις 32αρες εφαρμογες σε 64αρα εγκατασταση πρεπει να εχεις εγκατεστημενες και τις 32αρες βιβλιοθηκες που θα χρησιμοποιησουν, αλλιως δεν τρεχουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι αυτo

 

https://unetbootin.github.io/

 

θα σε εξυπηρετησει για linux γοογλε και θα βγαλεις ακρη.. ξεκινα με ubuntu που εχουν support και εδω και εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Το έψαξα λίγο και από ότι κατάλαβα αυτό που ψάχνω όντως είναι να κάνω persistent installation γιατί θέλω ότι αλλαγές κάνω να σώζονται στο φλασάκι, ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιώ σε διαφορετικά pc.

Από που όμως κατεβάζω τις βιβλιοθήκες και πως τις εγκαθιστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοείς τις 32bit βιβλιοθήκες που αναφέρθηκαν παραπάνω. Αυτές τις κατεβάζεις από τα αποθετήρια της διανομής που θα βάλεις. Για debian based διανομές(και το ubuntu εκεί ανήκει) χρησιμοποιείς το apt-get από τερματικό ή το πρόγραμμα εγκατάστασης λογισμικού της διανομής(αν διαθέτει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Αυτο. Επισης, καθε εφαρμογη θελει και τις δικες τις βιβλιοθηκες, οποτε δεν εχει νοημα να σου πουμε πχ βαλε την ταδε βιβλιοθηκη χωρις να ξερουμε αν την χρειαζεται η εφαρμογη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ένας φίλος μου έχει εγκαταστήσει  ubuntu 64bit στο λαπτοπ που το αγόρασε φέτος. Θέλει να τρέξει ένα κώδικα σε fortran αλλά δεν δουλεύει γιατί πρεπει να εγκαταστήσει πρώτα μια βιβλιοθήκη, την nag. Ακολουθεί τα βήματα της εγκατάστασης κανονικά μέχρι ένα σημείο που δεν προχωράει αλλο. Συγκεκριμένα φτάνει σε ένα σημείο όπου λέει να εγκαταστήσει μια lnag αλλά δεν ξέρει που. Η σκέψη μου ήταν ότι μήπως υπαρχει ασυμβατότητα γιατί το προγραμμα είναι 32 bit και αν ισχύει αυτό να μην εγκαταστήσω κι εγώ 64 bit διανομή αλλά 32αρα, ώστε να μπορεί να τρέξει το πρόγραμμα. Γι' αυτό ποροσπαθώ να βρω μια λύση πρώτα σ αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν σας έδωσα να καταλάβετε γιατί όπως είπα είμαι και άσχετος με linux ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορεσα να βγάλω άκρη με αυτό το θέμα θα εγκαταστήσω τα ubuntu 16.04 αλλά θέλω την 32 bit εκδοση. Ξέρετε από που να κατεβάσω? Στο site αν δεν κάνω λάθος έχει μονο την 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια! Τελικά χρησιμοποίησα αυτο το πρόγραμμα http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ και έκανα persistent installation των ubuntu 16.04 (32bit) σε στικάκι. Bootαρα και όλα μια χαρά! Επίσης, τώρα από το στικάκι μπορώ να εγκαταστήσω κιόλας τα ubuntu σε κάποιο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορεσα να βγάλω άκρη με αυτό το θέμα θα εγκαταστήσω τα ubuntu 16.04 αλλά θέλω την 32 bit εκδοση. Ξέρετε από που να κατεβάσω? Στο site αν δεν κάνω λάθος έχει μονο την 64bit.

Ενημερωτικά το 32bit Ubuntu το βρίσκεις εδώ

http://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads

όπου ανάμεσα στις υπόλοιπες επιλογές είναι διαθέσιμο και σε τορεντ

http://releases.ubuntu.com/16.04.1/ubuntu-16.04.1-desktop-i386.iso.torrent?_ga=1.195105764.917880573.1473748866

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια! Τελικά χρησιμοποίησα αυτο το πρόγραμμα http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ και έκανα persistent installation των ubuntu 16.04 (32bit) σε στικάκι. Bootαρα και όλα μια χαρά! Επίσης, τώρα από το στικάκι μπορώ να εγκαταστήσω κιόλας τα ubuntu σε κάποιο pc?

 

Ναι μπορείς , φυσιολογικά θα σου έχει ένα shortcut στο desktop και με διπλό κλίκ θα αρχίσει το setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorpa Ναι από εκεί τα κατέβασα ευχαριστώ!

 

@tsofras Υπάρχει το shortcut και γι' αυτό αναρωτήθηκα αν μπορώ να τα εγκαταστήσω κιόλας. Ωραία ευχαριστώ!

 

Επίσης πώς μπορώ να δω πόσο αποθηκευτικό χώρο έχω? Το μόνο που μου εμφανίζει έιναι τον 500αρι σκληρό που έχει το λαπτοπ χωρίς να μπορεί να τον διαβάσει βέβαια. Οταν έκανα την εγκατάσταση όρισα 2 giga στο φλασάκι για αποθήκευση γιατί θεώρησα ότι θα είναι αρκετά αλλά θέλω να ελέγχω κιόλας το κατα πόσο γεμίζουν με όσα κάνω, να ξέρω πόσο περιθώριο έχω και αν είναι να διαγράψω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...