Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 18 πρόβλημα με Wi-Fi


Alexis407

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα εγκατάσταση τα Linux Mint 18 αλλά έχω ένα θέμα με το Wi-Fi ,βλέπει κανονικά τα ασύρματα δίκτυα της γειτονιάς κ δεν βλέπει το δικό μου που είναι μέσα στο σπίτι.....

Ενσύρματα δουλεύει σφαίρα το θέμα είναι πως θα συνδεθώ στο router μου ασύρματα ;;;;;

 

Έχω ένα laptop Dell inspiron 15r N5010

 

Ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω να ξεμπερδεύω;;;

Έψαξα σε κάτι φόρουμ αλλά τπτ, δεν σκαμπάζω κ πολλά από Linux......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα windows 7 μπαίνει αμέσως, όπως κ το κινητό, λογικά κάτι με τα Linux θα είναι...

Όλα αυτό δείχνουν......

Τι να αλλάξω στο ρούτερ δηλαδή;;; τι κανάλι να βάλω;;; τυχαίο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το άλλαξα κ το βρήκε αμέσως το ρούτερ μου αλλά , βάζω τον κωδικό κ μου τον ξανά ζητάει, τον ξανά βάζω και πάλι ξανά ζητάει κωδικό αυτό το πράγμα συνέχεια........

Τι να κάνω;;

 

 

Άκυρο έτοιμο το εργαλείο, φίλε σε υπέρ ευχαριστώ χίλια καλά να βρεις .....με έσωσες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που σου ζηταει ξανα και ξανα ειναι ο κωδικος για το keyring. Αυτο ειναι ενα προγραμμα που αποθηκευει τους κωδικους των αλλων εφαρμογων και εχει και δικο του (master) κωδικο που στον ζηταει οταν μια εφαρμογη ζητησει να παρει τον κωδικο που θελει απο αυτο (= το keyring).

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο καναλι θες βαλε, εκτος απο το 1 και το 12 (ή το 13 ή οποιο ειναι τελεταιο τελοσπαντων).

Μπορείς να εξηγήσεις τι παίζει μ αυτό το θέμα? Μόνο στο mint 18? Γιατί εγώ που έχω 17.3 δεν έχω κάποιο τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, το καθε ασυρματο καναλι εκπεμπει σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα και επισημα υπαρχουν 13 διαφορετικα καναλια για να αποφευγεται ο συνοστισμος σε καποια απο τις συχνοτητες αυτες.

Το hardware, γενικα, θα πρεπει να μπορει να σκαναρει ολες αυτες τις συχνοτητες για να βρει το δικτυο που θελει ο χρηστης. Αλλα για να δουλεψει το εκαστοτε hardware, κρεμεται απο τον εκαστοτε driver που υπαρχει για το λειτουργικο. Και απο το να μπεις στον κοπο να κανεις troubleshooting, πχ ποιο ασυρματο τσιπακι εχει, ποιος driver το χειριζεται, με ποιες παραμετρους τρεχει κλπ, απλα αλλαζεις το καναλι και τελειωνει εκει το θεμα. Δεν ειναι θεμα λειτουργικου, ουτε της εκδοσης του.

 

Μου εχει τυχει να μην πιανει το κινητο μου (lumia 620) το ασυρματο δικτυο μιας καφετεριας και να μπω απο το κινητο του φιλου μου στο ρουτερ μονο και μονο για να αλλαξω το καναλι για να πιασω στο δικο μου :P

Επισης, εχει τυχει σε φιλο μου να ειναι σε χωριο που δινει τζαμπα wifi και μονο το ασυρματο του λαπτοπ του να μην το βλεπει για αυτο το λογο. Αλλα εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Σε αλλον εχει τυχει να ειναι 30 ποντους απο το νεο ρουτερ του και να μην το βλεπει καν!

 

Γιαυτο γενικα μακρια απο το καναλι 1 (κυριως απο το 1) και τα 12-13 (οποιο ειναι το τελευταιο στις δυνατοτητες του ρουτερ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...