Προς το περιεχόμενο

Linux σε touch laptop


Le Perv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι εμπειριες σας.

Αξιζει η αγορα τετοιου λαπτοπ? Με την προϋποθεση οτι θα μπει linux με το καλημερα. Καποια διανομη που να το υποστηριζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια οθονη αφης, γενικα, ειναι ενα ακομα κομματι hardware, οποτε η λινουξοσυμβατοτητα του εξαρταται απο το αν υπαρχει καποιος driver για αυτη. Ο ιδιος ο xorg περιλαμβανει καποιους*, αλλα αν κανενας απο αυτους δεν υποστηριζει το hardware που εχεις, τοτε δεν μπορεις να αξιοποιησεις την οθονη αφης.

 

* https://wiki.archlinux.org/index.php/touchscreen

 

Απο προσωπικη εμπειρια, ειχα καποτε ενα hp stream 8 (ταμπλετ με atom και w8.1) και για την οθονη του (κατασκευης goodix), δεν υπαρχει driver, οποτε δεν προσπαθησα καν να του βαλω λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Το χρησιμοποιεις? Σε βολευει? Ειναι τσαμπα τα λεφτα?

Ομολογώ πως είμαι πολύ πιο γρήγορος με ποντίκι, απλά αυτό το πήρα επειδή από Ελλάδα και στα λεφτά του δεν βρήκα κάτι καλύτερο. Δηλαδή, 256 ssd και 8 ram, και full hd, και ελαφρύ. Το touch απλά ήρθε μαζί :P

Το χρησιμοποιώ όταν είμαι lazy af, αλλά κανονικά όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα το hpx360 και δουλευει μια χαρα με debian..

προτεινω το debian με το gnome testing/sid για τον εξης λογο .. απο μονο του καταλαβαινει που ειναι η οθονη και αναλογα το συχρονίζει .. το touch δουλευει καλα αλλα μερικεςφορες κολλαει αλλα τεσπα..στο ubuntu για το συγκεκριμενο μηχανημα δεν αφηνει να συχρονιζει αυτοματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...