Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά IR(night vision) Φωτισμό κάμερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να έχεις IR φωτισμό θα πρεπει να έχεις κάμερα χωρίς φίλτρο που να μπλοκάρει το υπέρθρο φάσμα(ir) του φωτός. Αν πάρεις έναν τέτοιο φακό και τον χρησιμοποιήσεις με μια κοινή βιντεοκάμερα δεν θα έχει αποτέλεσμα.

 

Βασικά χρειάζεσαι κάτι τέτοιο αλλά με την ανάλογη κάμερα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λες είσαι λάθος δεν έχει σχέσει αυτό που λες μπαίνουν σε οποιαδήποτε κάμερα βρήκα ένα πολύ κάλο.

δες  ΕΔΩ και δες και ΒΙΝΤΕΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλε αφου είσαι τόσο σίγουρος κάνε ότι νομίζεις. Απλά επειδή έχω φτιάξει τέτοια κάμερα και τέτοιο φακό μόνος μου σε ενημερώνω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..

Αυτό το λαμπάκι με μια απλή κάμερα είναι για 1-2  μέτρα σε εσωτερικό χώρο. Αν χρησιμοποιηθεί έξω δεν θα κάνει τίποτα γιατί πολύ απλά το 95% της ακτινοβολίας που εκπέμπει κόβεται από το φίλτρο της κάμερας που μπλοκάρει το υπέρυθρο φάσμα.

Στη μηχανή μου πριν βγάλω αυτό το φίλτρο έβλεπα 1-2  μέτρα με τον diy ir φακό μου ενώ αφότου το έβγαλα έβλεπε σε εξωτερικό χώρο στα 10μ.

 

ΥΓ: Μην γράφεις με bold δεν είμαστε τυφλοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ απολυτά σε αυτό,

Άπλα ξερό από γνωστούς μου ότι και σε άπλες dslr η βιντεοκάμερες είναι πολύ κάλο σε 3 - 5 μετρά σε εξωτερικό χωρώ.

Είναι και ανάλογα τ οIR Light.

Σίγουρα παίζει και αυτό που λες έχω δει διαφορά βίντεο με κάμερες που το κάνουν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεακι ξεκαθαρα δειχνει οτι μονο με το IR ανοιχτο δεν υπαρχει καμια απολυτως διαφορα στην ληψη. Πρεπει να ενεργοποιηθει και το night shoot τηα κάμερας για να φανει πραγματικα η IR λήψη. Κατι που σημαινει οτι η συγκεκριμενη κάμερα εχει μηχανισμό που αφαιρει το IR φιλτρο απο τον αισθητηρα της.

 

Προσοχη!!! Μπορει πολλες καμερες να εχουν night shoot mode αλλα θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι αυτο σημαινει οτι τραβανε IR σε αυτο το mode.

 

Ολα τα παραπανω ειναι σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει σωστά σίγουρα θα το τσεκάρεις από όσο ξερό ι βιντεοκάμερα που θα πάρω αυτές της μέρες έχει τετιο σύστημα γιατί την έχει ενας γνωστός μου που έχει κουμπωμένο ένα iR Σε αλί κάμερα και παρολου που δεν είναι πανό σε αυτί βγάζει πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...