Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο Αγγλικών απο advanced μεχρι proficiency


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φίλη μου που σπουδάζουμε μαζί είναι από Ιταλία κι έμαθε άπταιστα Αγγλικά σε 3 μήνες αλλά διάβαζε αρκετές ώρες κάθε μέρα (3-5). Δεν ήξερε γρι πριν. Αλλά ο καθένας μαθαίνει διαφορετικά. Μην απελπίζεσαι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια φίλη μου που σπουδάζουμε μαζί είναι από Ιταλία κι έμαθε άπταιστα Αγγλικά σε 3 μήνες αλλά διάβαζε αρκετές ώρες κάθε μέρα (3-5). Δεν ήξερε γρι πριν. Αλλά ο καθένας μαθαίνει διαφορετικά. Μην απελπίζεσαι πάντως.

Εμενα ενας γνωστος μου που δεν ειχε και αυτος το lower εδωσε τωρα που τελειωσε και σε 9 μηνες πηρε 7 στο ielts και πηγε εξωτερικο που ηθελε. απο την αλλη ετσι που ακουω τα πραγματα το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω απελπιστει... γιατι και παραπανω χρονο να θελει εγω μεχρι του χρονου το σεπτεμβρη μπορω να αφιερωσω που θελω να κανω την αιτηση για μεταπτυχιακα. μετα ουσιαστικα πρεπει να περιμενω εναν χρονο για να ξαναφτασει ο μεθεπομενος σεπτεμβρης. φεξε μου και γλυστρισα δηλαδη.

Λοιπόν επειδή το κοίταξα, το proficiency ξεκινά από το 900 και το B2 από το 785.

Επειδή θέλω να είμαι αντικειμενική θα σου πρότεινα να πας σε advanced Michigan καθώς εκεί απλώς πρέπει να περάσεις τη βάση, ενώ στο Toeic πρέπει να πιάσεις αρκετά υψηλό βαθμό.

michigan ειχα δωσει και πριν 8 χρονια. συν του οτι θελει και παραπανω προετοιμασια με την αννοια οτι εχει και προφορικα και εκθεση οποτε εδω και αν δεν φτανει πιστευω το 9μηνο. απο την αλλη το σημαντικοτερο ειναι οτι αν κοπεις στο michigan, εχεις δικαιωμα να ξαναδωσεις τον επομενο χρονο ή μετα απο 6 μηνες, κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος. ενω bulats και toiec εχεις καθε μηνα δικαιωμα να δωσεις. συγκλινω προς bulats ή toiec οπως εχω πει απο την αρχη του θεματος οχι για ευκολια γιατι διαβασα οτι μονο ευκολα δεν ειναι, ισα ισα θα ελεγα. αλλα σε αυτα μπορεις να διαβασεις και λιγο μονος σου με βιβλια που παιρνεις απο το hau....απλα αυτο που ρωτησα εξ αρχης ειναι πιο θεωρειτε ελαχιστα πιο ευκολο ωστε να το παρεις πιο γρηγορα απο αυτα τα δυο.... γιατι αλλοι λενε bulats αλλοι toiec...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ενας γνωστος μου που δεν ειχε και αυτος το lower εδωσε τωρα που τελειωσε και σε 9 μηνες πηρε 7 στο ielts και πηγε εξωτερικο που ηθελε. απο την αλλη ετσι που ακουω τα πραγματα το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω απελπιστει... γιατι και παραπανω χρονο να θελει εγω μεχρι του χρονου το σεπτεμβρη μπορω να αφιερωσω που θελω να κανω την αιτηση για μεταπτυχιακα. μετα ουσιαστικα πρεπει να περιμενω εναν χρονο για να ξαναφτασει ο μεθεπομενος σεπτεμβρης. φεξε μου και γλυστρισα δηλαδη.

 

michigan ειχα δωσει και πριν 8 χρονια. συν του οτι θελει και παραπανω προετοιμασια με την αννοια οτι εχει και προφορικα και εκθεση οποτε εδω και αν δεν φτανει πιστευω το 9μηνο. απο την αλλη το σημαντικοτερο ειναι οτι αν κοπεις στο michigan, εχεις δικαιωμα να ξαναδωσεις τον επομενο χρονο ή μετα απο 6 μηνες, κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος. ενω bulats και toiec εχεις καθε μηνα δικαιωμα να δωσεις. συγκλινω προς bulats ή toiec οπως εχω πει απο την αρχη του θεματος οχι για ευκολια γιατι διαβασα οτι μονο ευκολα δεν ειναι, ισα ισα θα ελεγα. αλλα σε αυτα μπορεις να διαβασεις και λιγο μονος σου με βιβλια που παιρνεις απο το hau....απλα αυτο που ρωτησα εξ αρχης ειναι πιο θεωρειτε ελαχιστα πιο ευκολο ωστε να το παρεις πιο γρηγορα απο αυτα τα δυο.... γιατι αλλοι λενε bulats αλλοι toiec...

Αυτό είναι κάτι τελείως υποκειμενικό γιατί έχει σχέση με τις δεξιότητες του καθενός. :S

Όλα τα πτυχία που έχω δώσει προσωπικά εύκολα μου ήταν. Απλώς αυτό που θα κάνεις είναι να αγοράσεις /βρεις βιβλία με practice tests και μόνο σου να αποφασισεις ποιο είναι το πιο εύκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bulats πριν καμιά ώρα έκανα ένα online test που βρήκα, μόνο εύκολο δεν το λες.

Εγώ το πέρασα, αλλά άτομο επιπέδου lower θα δυσκολευτεί πάρα πολύ.

 

Το listening ιδίως είναι μέσα στις παγίδες, επίσης παίζουν πολλές προθέσεις και γραμματική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου είχαν proficiency Michigan και δεν μπορούσαν να πουν μια λέξη.

Για να είσαι σε επίπεδο proficiency πρέπει να μπορείς να σκέφτεσαι στη γλώσσα εκείνη αλλά και να μπορείς να ενσωματώσεις τη κουλτούρα της γλώσσας στην ομιλία σου.

Εεεε οι περισσότεροι που έχουν C2 αυτό δεν μπορούν να το κανουν.

 

Κλασική περίπτωση βλάβης. Η wikipedia για C2 λέει τα εξής:

  1. Can understand with ease virtually everything heard or read.
  2. Can summarize information from different spoken and written sources, reconstructing arguments and accounts in a coherent presentation.
  3. Can express themselves spontaneously, very fluently and precisely, differentiating finer shades of meaning even in the most complex situations.

Έχω ξανααναφερθεί σε άλλα θέματα στο παρελθόν. Όταν πήρα ο ίδιος το CPE το επίπεδό μου ήταν ήδη πολύ πέρα από τις απαιτήσεις των εξετάσεων, παρόλα αυτά το 1 και το 3 δεν τα μπορούσα γενικά ούτε γι' αστείο. Ομολογουμένως όταν μιλάμε για τελείως προβλεπέ input του στυλ εφημερίδα/περιοδικό/παρουσιαστής δελτίου ειδήσεων τότε ΟΚ, καταλαβαίνεις. Αλλά ακόμα και τότε δε νομίζω πως ισχύει για όλους όσους παίρνουν CPE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ενας γνωστος μου που δεν ειχε και αυτος το lower εδωσε τωρα που τελειωσε και σε 9 μηνες πηρε 7 στο ielts και πηγε εξωτερικο που ηθελε. απο την αλλη ετσι που ακουω τα πραγματα το μονο σιγουρο ειναι οτι εχω απελπιστει... γιατι και παραπανω χρονο να θελει εγω μεχρι του χρονου το σεπτεμβρη μπορω να αφιερωσω που θελω να κανω την αιτηση για μεταπτυχιακα. μετα ουσιαστικα πρεπει να περιμενω εναν χρονο για να ξαναφτασει ο μεθεπομενος σεπτεμβρης. φεξε μου και γλυστρισα δηλαδη.

michigan ειχα δωσει και πριν 8 χρονια. συν του οτι θελει και παραπανω προετοιμασια με την αννοια οτι εχει και προφορικα και εκθεση οποτε εδω και αν δεν φτανει πιστευω το 9μηνο. απο την αλλη το σημαντικοτερο ειναι οτι αν κοπεις στο michigan, εχεις δικαιωμα να ξαναδωσεις τον επομενο χρονο ή μετα απο 6 μηνες, κατι τετοιο αν δεν κανω λαθος. ενω bulats και toiec εχεις καθε μηνα δικαιωμα να δωσεις. συγκλινω προς bulats ή toiec οπως εχω πει απο την αρχη του θεματος οχι για ευκολια γιατι διαβασα οτι μονο ευκολα δεν ειναι, ισα ισα θα ελεγα. αλλα σε αυτα μπορεις να διαβασεις και λιγο μονος σου με βιβλια που παιρνεις απο το hau....απλα αυτο που ρωτησα εξ αρχης ειναι πιο θεωρειτε ελαχιστα πιο ευκολο ωστε να το παρεις πιο γρηγορα απο αυτα τα δυο.... γιατι αλλοι λενε bulats αλλοι toiec...

 

Τοτε μηπως καλυτερα να δωσεις αυτα που δεν εχουν προφορικα και εκθεση που ειπες; Μιας και δεν θα εχεις χρονο να προετοιμαστεις.

Κανε ενα online test και στα δυο και βρες ποιο αισθανεσαι σου ταιριαζει εσενα, επειδη ο καθενας τα παιρνει αλλιως. Αν εχεις και καποια οικονομικη ανεση κανε κανα 2 ωρες τη βδομαδα ιδιαιτερα αλλα εννοειται το μεγαλυτερο βαρος θα πεφτει σε σενα με καθημερινο διαβασμα. Τα ιδιαιτερα μπορεις να τα εχεις σαν καθοδηγηση ενα πραμα. Να σου πει ο καθηγητης που βρισκεσαι, να δει τα κενα σου και την προοδο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 8 χρόνια αποχής θυμάσαι τίποτα ή όχι γιατί και τα επιλογής να δώσης μόνο άμα δεν θυμάσαι τι σημαίνει καν η κάθε λέξη ή κάποιους γραμματικούς κανόνες δεν έχει νόημα.Πχ όταν συναντάς μιε λέξη αγγλική θυμάσαι να τη μεταφράζεις ή ανοίγεις το γοογλε τρανσλατε και δεν λεω για λεξη τύπου play

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 8 χρόνια αποχής θυμάσαι τίποτα ή όχι γιατί και τα επιλογής να δώσης μόνο άμα δεν θυμάσαι τι σημαίνει καν η κάθε λέξη ή κάποιους γραμματικούς κανόνες δεν έχει νόημα.Πχ όταν συναντάς μιε λέξη αγγλική θυμάσαι να τη μεταφράζεις ή ανοίγεις το γοογλε τρανσλατε και δεν λεω για λεξη τύπου play

σιγουρα στο λεξιλογιο πολλα δεν θα τα θυμαμαι....και πρεπει να ψαξω καποια αλλα θα μπω το βραδακι να κανω κανενα τεστακι στο toeic και στο bulats να δω τι παιζει και θα πω αποτελεσματα.

Τοτε μηπως καλυτερα να δωσεις αυτα που δεν εχουν προφορικα και εκθεση που ειπες; Μιας και δεν θα εχεις χρονο να προετοιμαστεις.

Κανε ενα online test και στα δυο και βρες ποιο αισθανεσαι σου ταιριαζει εσενα, επειδη ο καθενας τα παιρνει αλλιως. Αν εχεις και καποια οικονομικη ανεση κανε κανα 2 ωρες τη βδομαδα ιδιαιτερα αλλα εννοειται το μεγαλυτερο βαρος θα πεφτει σε σενα με καθημερινο διαβασμα. Τα ιδιαιτερα μπορεις να τα εχεις σαν καθοδηγηση ενα πραμα. Να σου πει ο καθηγητης που βρισκεσαι, να δει τα κενα σου και την προοδο σου.

ετσι το σκεφτομαι καπως. γιαυτο ειπα και ενα εκ των δυο αυτων λογο περιορισμενου χρονου πλεον. θα δω το βραδακι κανενα τεστακι και στα δυο και θα πω εντυπωσεις-αποτελεσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ψαξε για EDI

Απο τα πιο βατα, κανε ιδιαιτερα ενα 6μηνο και ανετα χτυπας C1, αμα το συνδιασεις και λιγο με εξασκηση ταινιας κτλ που μπορεις να κανεις και μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ψαξε για EDI

Απο τα πιο βατα, κανε ιδιαιτερα ενα 6μηνο και ανετα χτυπας C1, αμα το συνδιασεις και λιγο με εξασκηση ταινιας κτλ που μπορεις να κανεις και μονος σου.

Καλό αλλά έχει παλουκοlistening, με πολύ βρετανική προφορά. Είναι το δεύτερο που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη ψαξε για EDI

Απο τα πιο βατα, κανε ιδιαιτερα ενα 6μηνο και ανετα χτυπας C1, αμα το συνδιασεις και λιγο με εξασκηση ταινιας κτλ που μπορεις να κανεις και μονος σου.

πρωτη φορα το ακουω ειναι η αληθεια. αναγνωριζεται ομως οπως το bulats και το toeic για μεταπτυχιακα στην Ελλαδα και για ιδιωτικο τομεα αργοτερα?? επισης αυτο πως ειναι? δεν εχει εκθεση και προφορικα ουτε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα το ακουω ειναι η αληθεια. αναγνωριζεται ομως οπως το bulats και το toeic για μεταπτυχιακα στην Ελλαδα και για ιδιωτικο τομεα αργοτερα?? επισης αυτο πως ειναι? δεν εχει εκθεση και προφορικα ουτε αυτο?

Οτι θες να πιστοποιηθεις στην αγγλικη γλωσσα χωρις εκθεση και προφορικα με ξεπερναει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα το ακουω ειναι η αληθεια. αναγνωριζεται ομως οπως το bulats και το toeic για μεταπτυχιακα στην Ελλαδα και για ιδιωτικο τομεα αργοτερα?? επισης αυτο πως ειναι? δεν εχει εκθεση και προφορικα ουτε αυτο?

Εκθεση εχει, απλα και να κοπεις σε μια ενοτητα δεν τρεχει τιποτα αμα εχεις παει καλα σε αλλες. Βγαινει μεσος ορος σε αντιθεση με τις μαλακιες του cembridge.. Δεν ξερω αππ που εισαι αλλα Β.Ελλαδα παιζει αρκετα το edi, εδωσε η κοπελα μου C1 με 1 μηνα προετοιμασια, χωρις αλλα πτυχια αλλα με τακτικη εξασκηση στην καθημερινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα το ακουω ειναι η αληθεια. αναγνωριζεται ομως οπως το bulats και το toeic για μεταπτυχιακα στην Ελλαδα και για ιδιωτικο τομεα αργοτερα?? επισης αυτο πως ειναι? δεν εχει εκθεση και προφορικα ουτε αυτο?

Έχει πολύ soft προφορικά, τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε. Σου δίνει 2 λεπτά να μιλήσεις για αυτό που σε ρώτησε, αν είσαι καλός σε κόβει σε λιγότερα. Στην περίπτωση μου με έκοβε στο μισό λεπτό και άφηνε τη συνομιλίτρια μου να μιλήσει για 2:30. Έκθεση έχει, και σε όλα τα parts σου δίνει ΠΟΛΥ χρόνο, οπότε είναι πιο έυκολο να το πάρεις, σχετικά με άλλα που σε πιέζει ο χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκθεση εχει, απλα και να κοπεις σε μια ενοτητα δεν τρεχει τιποτα αμα εχεις παει καλα σε αλλες. Βγαινει μεσος ορος σε αντιθεση με τις μαλακιες του cembridge.. Δεν ξερω αππ που εισαι αλλα Β.Ελλαδα παιζει αρκετα το edi, εδωσε η κοπελα μου C1 με 1 μηνα προετοιμασια, χωρις αλλα πτυχια αλλα με τακτικη εξασκηση στην καθημερινοτητα.

θα το ψαξω λιγο θα δω και στα μεταπτυχιακα αν εχει την ιδια ισχυ. γιατι ακουγεται ενδιαφερον. δηαλδη αν κοπεις εκθεση ή ακουστικη (σε ενα απο τα δυο) παιζει να παρεις το c1??

 

 

υ.γ Απο Αθηνα ειμαι

Οτι θες να πιστοποιηθεις στην αγγλικη γλωσσα χωρις εκθεση και προφορικα με ξεπερναει! 

νταξει, ειπες την ειρωνια σου? αμα δεν εχεις να πεις και κατι που να βοηθαει στο θεμα καλό θα ηταν να μην ασχολησε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...