Προς το περιεχόμενο

Αγορά Nikon D3300 VR II Με φακό 18 - 55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω μια DSLR για βίντεο και φωτογραφίες θέλω να βγάζω ποιοτικά βίντεο και φωτογραφίες θέλω γνώμες αν ξέρετε σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι που το θετεις ειναι σαν να λες "θελω ενα καλο αμάξι". Οπου καλο μπορει να θεωρηθει και ενα Skoda αλλα και μια Mercendes και μια Ferrari!

 

Για να μιλας για D3300 υποθετω οτι σημαινει χαμηλο αρχικο budget και στην πραξη αρχαριος.

 

Η D3300 ειναι μια χαρά επιλογη. Εχει μαλιστα τον ιδιο αισθητηρα με την μεγαλυτερη D5300 και την D7100 που διακρινεται για την αποδοση της σε low light καταστασεις. Φυσικα υπολειπεται σε πολλα αλλα. Και το βίντεο της στα 1080p 60fps ειναι μια χαρα. Εχει και πολλες αυτοματες επιλογες που βολευουν σε καθημερινες φωτογραφησεις στιγμων.

 

Γενικά σήμερα, οποια μηχανη κι αν επιλέξεις (εκτος απο φθηνες compact) δεν θα εχεις κανει λαθος επιλογη. Η Sony σειρα "A" θεωρειται επισης πολυ καλη και φθηνη ταυτοχρονα ενω φυσικα και οι επιλογες σου απο Canon, Pentax, Olympus, Panasonic, Fujifilm ειναι ολες πολυ καλες.

 

Λαθος μπορεις να κάνεις μονο στο ειδος της μηχανης που θα επιλεξεις και οχι στο μοντελο. Τι εννοω. Εχω δει πολλους ενθουσιασμενους αρχικα με το θεμα φωτογραφιας να ξεκινανε δυνατα αγοραζοντας DSLR και στο τελος απλα να εχουν μια μηχανη που καθεται στην ντουλαπα και να χρησιμοποιουν την απλη μικρη φθηνη compact τους.

 

Γιατι;

Διοτι πρωτον η φωτογραφια θελει να ασχοληθεις, να διαβασεις, να πειραματιστείς, να προσπαθησεις, να αποτυχεις, να μαθεις απο τα λαθη σου, να ρωτας και να βελτιωνεσαι. Κυριως θελει να εχεις την μηχανη μαζι σου και να βγαζεις φωτογραφιες δοκιμαζοντας πραγματα σε καταστασεις που δεν σε πιεζει ο χρονος. Δεν βελτιωνεσαι βγαζοντας φωτο απο γενεθλια πχ που ολα τρεχουν γρηγορα και πρεπει να πιασεις την στιγμη πριν φυγει.

Δευτερον, πρεπει να βγαζεις φωτογραφίες

Τριτον, πρεπει να βγάζεις φωτογραφιες

 

Οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται αρκετα, τους φευγει ευκολα ο ενθουσιασμός, απογοητευονται ευκολα (φυσικα και στην αρχη δεν θα βγαζεις τις καλες φωτο που νομιζες οτι θα βγαζεις αγοραζοντας την μηχανη), βαριουνται να εχουν την μηχανη μαζι τους συχνα. Κακα τα ψεματα, λιγοι ειναι αυτοι που εχουν πραγματικο μερακι την φωτογραφια και θα πανε παντου και παντα με τι τσαντακι με την καμερα στον ώμο τους.

 

Τι λεω; Οτι μια DSLR ειναι μεγαλη και βαρια (ακομη και αυτη η μικροκαμωμενη D3300). Το ιδιο και οι φακοί της. Δεν ειναι pocket sized να την παιρνεις ευκολα παντου χωρις καν να το σκεφτεις.

 

Επισης ενω οι δυνατοτητες μιας εστω entry level DSLR ειναι πια πολυ μεγαλες για ποιοτικες φωτογραφιες, περιοριζονται απο την ποιοτητα των φακων που χρησιμοποιεις δραματικα. Οποτε θα πρεπει σιγα σιγα να επενδυσεις αρκετα χρηματα σε καλυτερους (αρα και ακριβους) φακους οι οποιοι προσθετουν και ογκο και βαρος να τους κουβαλησεις. Οι αγορα των φακων απο την αλλη κανει κρισιμη την αρχικη επιλογη του σωματος της μηχανης σου διοτι μετά επιβαλεται να μεινεις στην ιδια εταιρεια ωστε να εκμεταλευτεις τους φακους που ηδη εχεις.

 

Εναλλακτικη επιλογη σημερα των DSLR ειναι οι mirrorless μηχανες. Σαφεστατα μικροτερες αλλα και ελαφρυτερες απο τις DSLR, εχουν εως και του ιδιου μεγεθους αισθητηρες (αρα και εν δυναμει ποιοτητα φωτο) με καλυτερη συνηθως ποιοτητα βιντεο αλλα χειροτερο AF (κυριως σε καταστασεις χαμηλου φωτισμου). Πελονεκτημα τους οτι μεταφερονται σαφεστατα πιο ευκολα αρα εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να τις εχεις μαζι σου και αρα να φωτογραφιζεις κερδιζοντας σε εμπειρια και τεχνικη. Και σε αυτες οσο μικροτερο το σωμα τοσο μικροτερος και ο αισθητηρας (συνηθως) χανοντας σε ποιοτητα εικονας (σε καταστασεις χαμηλου φωτισμου κυριως) αλλα κερδιζοντας σε φορητοτητα.

 

Παντως η D3300 ειναι μια καλη επιλογη για εικονα και βιντεο για καποιον που ξεκιναει.

 

Καλες φωτογραφησεις οτι κι αν επιλεξεις. Δεν ειναι ο εξοπλισμος αλλα πρωτιστως ο φωτογραφος που κανει την καλη φωτογραφια. Αποδειξη οι ποιοτικες φωτογραφησεις απο επαγγελματιες και ερασιτεχνες που κατεχουν την τεχνη με απλες καμερες κινητων. Πρωτα ο φωτογραφος, δευτερον το θεμα της φωτο, τριτον η τεχνικη, τεταρτον ο φακος, τελος ο εξοπλισμος.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο ξεκινάς με sony σταματάς σε canon εξαιρείς την nikon κύρια λόγω συστήματος εστίασης.

Από που έρχεσαι φωτογραφικά τι μηχανή έχεις;

Τι θέλεις να φωτογραφίζεις, πόσο συχνά,

Πόσο έχεις σκοπό να επενδύσεις συνολικά και σε βάθος χρόνου; 

Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου κάτι που είδες και θέλεις να κάνεις;

Η λογική οδηγεί στις mirrorless αλλά το συναίσθημα στις dslr.

Πίστεψέ με η λογική δείχνει το σωστό δρόμο τις περισσότερες των περιπτώσεων και φωτογραφικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι θα ξεκινουσα με την Canon M10 ή την Nikon 1 J5 οπου τα κιτακια βρισκονται στην ιδια κατηγορια τιμης με την D3300 αλλα εχουν και οι δυο το μεγάλο πλεονεκτημα οτι ειναι πολυ μικρες σε διαστάσεις. Η Canon λογω μεγαλυτερου αισθητηρα ύπερτερει ισως σε φωτογραφια σε low light και η Nikon σε βιντεο και fast AF

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγω από τι έχω δει από την Nikon D3300 Σε ποιότητα βίντεο και φωτογραφίας είναι τελεία, εγώ την θέλω πιο πολύ για βίντεο μέρα και βράδυ με ένα Light IR πάνω. Εχω στο μυαλό μου αυτί γιατί σου δίνει την δυνατότητα εστιάσεις στο βίντεο και κάλο ζουμ και παραλιλα με σταθερό βίντεο. .

 

Και με ένα stabilaser σύστημα να κάνεις καλή δουλειά

γιατί τα παραπάνω που ανέφερα στα δίνουν βιντεοκάμερες άξιας 800 - 900 ευρο και πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βιντεο στην D3300 αν και μια χαρα απο ποιοτητα εχει μεγιστη διαρκεια 10' ανα κλιπ (αντι το τυπικο πια 30') οποτε εσυ ξερεις εαν σου επαρκει. Επισης ο φακος του κιτ 18-55 καθε αλλο παρά επαρκές zoom εχει (ειδικα οταν μιλαμε για βιντεο) οποτε θα χρειαστεις σαφεστατα αγορα και δευτερου φακου. Επισης το zoom φυσικα ειναι manual οποτε και αυτο ειναι ενα θεματάκι οταν θελεις σταθερη λήψη.

 

Απο την αλλη στην κατηγορια των 400-500€ σημερα υπαρχουν σαφεστατα καμερες που θα σου βγαλουν αντιστοιχης και καλυτερης ποιοτητας βιντεο HD (με επιπλεον slow motion στα 120-240fps) και πολύ καλύτερη low light αποδοση και με zoom 30-50X που σαφεστατα ειναι χρησιμο σε βιντεο.

 

Οπως ειπα ειναι μια καλη επιλογη αλλα ισως το κοιτας λιγο με λαθος κριτηρια. Αγοραζουμε φωτογραφικη οταν κατα βαση θελουμε να βγαζουμε φωτογραφιες και κανενα βιντεακι αραια και που. Αγοραζουμε βιντεοκαμερα οταν κατα ναση θελουμε να τραβαμε βιντεο και καμια φωτο την στιγμη της λήψης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα λεπτά του βίντεο δεν το γνώριζα καθόλου και με χάλασε τώρα ίσος τότε να πάω σε μια Βιντεοκάμερα Sony - Panasonic τότε με αυτά χρήματα 300 - 400 euro


Είδη θα πάρω μια βιντεοκάμερα την Panasonic HC - V160 EG-K Για καλύτερα βίντεο από την κάμερα που έχω είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικές φωτογραφίες βγάζει ο φωτογράφος όχι η φωτογραφική ....δεν πα να χεις την 5D αν είσαι κουλος δεν θα βγαλεις αριστουργήματα...Εν ετη 2016 και με τα όλη την πληροφορια ελεύθερη στα χέρια μας ειναι πλέον αδικαιολόγητο να λέμε ψάχνω κάμερα να βγαζει καλά...Αν δεν ξερεις Edit ,photoshop,lightroom,after effects, premiere pro δεν θα "βγάλει" τίποτα η κάμερα μόνη της. Επίσης αν δεν μάθεις τα βασικά στην φωτογραφία αλλά και το βίντεο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδη θα πάρω μια βιντεοκάμερα την Panasonic HC - V160 EG-K Για καλύτερα βίντεο από την κάμερα που έχω είδη.

Δεν ειναι κακή αλλα ειναι πια σημερα μια entry level βιντεοκαμερα. Εχει πολυ μικρο αισθητηρα και σε φωτο δεν θα σε ικανοποιησει.

 

Ακριβοτερη αλλα σαφως καλυτερη (με μεγαλυτερο αισθητηρα, περισσοτερες δυνατοτητες, καλυτερο φακο και low light αποδοση) ειναι απο Panasonic η panasonic HC-V770.

 

Επειδη εσυ ειπες οτι εχεις απαιτησεις ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόλη καλή βιντεοκάμερα είναι και η Sony FDR - AX33 4K

Και με Night Vision που θέλω εγώ και καλή ποιότητα  βίντεο

 

Και η βιντεοκάμερα  Panasonic HC-VX980

 Για αρχή θα πάρω την Panasonic HC-V160
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο στην D3300 αν και μια χαρα απο ποιοτητα εχει μεγιστη διαρκεια 10' ανα κλιπ (αντι το τυπικο πια 30') οποτε εσυ ξερεις εαν σου επαρκει. Επισης ο φακος του κιτ 18-55 καθε αλλο παρά επαρκές zoom εχει (ειδικα οταν μιλαμε για βιντεο) οποτε θα χρειαστεις σαφεστατα αγορα και δευτερου φακου. Επισης το zoom φυσικα ειναι manual οποτε και αυτο ειναι ενα θεματάκι οταν θελεις σταθερη λήψη.

 

Απο την αλλη στην κατηγορια των 400-500€ σημερα υπαρχουν σαφεστατα καμερες που θα σου βγαλουν αντιστοιχης και καλυτερης ποιοτητας βιντεο HD (με επιπλεον slow motion στα 120-240fps) και πολύ καλύτερη low light αποδοση και με zoom 30-50X που σαφεστατα ειναι χρησιμο σε βιντεο.

 

Οπως ειπα ειναι μια καλη επιλογη αλλα ισως το κοιτας λιγο με λαθος κριτηρια. Αγοραζουμε φωτογραφικη οταν κατα βαση θελουμε να βγαζουμε φωτογραφιες και κανενα βιντεακι αραια και που. Αγοραζουμε βιντεοκαμερα οταν κατα ναση θελουμε να τραβαμε βιντεο και καμια φωτο την στιγμη της λήψης.

 

συγγνωμη, αλλα ο 18-55 με το 3χ ζουμ ειναι υπεραρκετος για video.

ισα ισα που στο βιντεο θες οσο πιο ευρυγωνιο γινεται, για να μην κουνιεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συγγνωμη, αλλα ο 18-55 με το 3χ ζουμ ειναι υπεραρκετος για video.

ισα ισα που στο βιντεο θες οσο πιο ευρυγωνιο γινεται, για να μην κουνιεται.

 

Οποτε λογικά τα 30Χ-50Χ zoom απο τις βιντεοκάμερες κακώς υπάρχουν μιας και ενα zoom 3X ειναι υπεραρκετο σε καθε περιπτωση.....!!! Μα τι κουτοί αυτοί οι κατασκευαστές.....!!!

 

Εαν εχεις προβλημα σταθερότητας της κάμερας σε βίντεο με 3Χ zoom τότε λογικά δεν θα μπορεις να βγάλεις ούτε μια sharp φωτογραφια χωρις τριποδο. Αναλογικά σε 20Χ zoom δεν θα μπορεις να παρακολουθησεις καν την εικονα γιατι θα ζαλίζεσαι. Δεν φταιει η μηχανη. Εσυ φταις.

 

Εξηγησε μου σε παρακαλώ τον λόγο που δεν χρειαζομαι το μακρινό zoom όταν φιλμάρω την κόρη μου στο σχολικό σκέτς και βρίσκομαι πισω ή τον γυιο μου στο κολυμβητηριο οταν ειμαι στην κερκίδα, ή θέλω να κάνω κοντινό πλάνο σε προσωπα ή άτομα σε κάποια στιγμή της λήψης μου και τι ακριβως θα με ωφελήσει τo focal lenght 88mm (18-55 σε DX = 29-88 σε FX).

 

Υπόψην ότι σαν στανταρ focal length θεωρούνται τα 50mm οπότε τα 88mm ειναι 1,76Χ μεγενθυνση. Αν και στην πράξη τα 70-80mm ειναι πιο κοντα στην εικονα που καταλαβαινεις με γυμνο ματι.

 

Εκτος κι αν το τραβαω βιντεο για εσενα σημαίνει ότι στήνω μια φορα την κάμερα και το πλάνο μου και τα αφηνω εκει μεχρι να πατησω το στοπ! Το βίντεο ειναι και αυτό μια τέχνη. Θελει να παίξεις με την εικόνα, το θεμα, το πλάνο, τα μακρινα και τα κοντινα. 3Χ zoom ειναι για να στησεις καπου σε ενα τριποδο μια καμερα και να τραβηξεις ενα αγωνα πχ ενω εσυ βγαζεις φωτο. Αλλα αυτο ειναι μονο ενα κομματι του θεματος βιντεο. Το ευκολο. Και τι θα γινει εαν βρισκεσαι μακρια απο το θεμα σου?

 

Σε φωτογραφιση και βιντεο αγωνων απο τους μικρούς το 24Χ της καμερας μου σε καποιες στιγμές δεν ήταν αρκετα για αυτο που ηθελα και σε αρκετες φωτο κανω crop αναγκαστικα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για tele Και πανω χρειαζεσαι τριποδο. αν θες να πηγαινεις σε αγωνες μπασκετ και να στηνεις τριποδο με 200mm φακου τοτε οκ.

αλλα ετοιμασου να δωσεις περισσοτερα λεφτα για τριποδο παρα για σωμα.

 

για κινουμενο βιντεο στο χερι πανω απο 35mm το ξεχνας, ακομα και με stabilization,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για tele Και πανω χρειαζεσαι τριποδο. αν θες να πηγαινεις σε αγωνες μπασκετ και να στηνεις τριποδο με 200mm φακου τοτε οκ.

αλλα ετοιμασου να δωσεις περισσοτερα λεφτα για τριποδο παρα για σωμα.

 

για κινουμενο βιντεο στο χερι πανω απο 35mm το ξεχνας, ακομα και με stabilization,

 

Θελω να σε ρωτήσω, πραγματικα εχεις πιασει φωτογραφικη μηχανή και καμερα στα χέρια σου? Εχεις εμπειρια απο ερασιτεχνική εστω φωτογράφιση? Γιατι λες πραγματα που οχι απλα δεν ισχυουν αλλα ειναι εντελως λαθος?

 

Θελεις να ποσταρω φωτοφραφιες απο 24X zoom handheld απο αγώνες waterpolo μεσα στην κίνηση και στον πανικο να δεις το νετάρισμα? Θελεις να βαλω βιντεο με 40Χ zoom ποσο σταθερο ειναι? Θελεις να βγαλω φωτο με 52Χ zoom στο χερι? Θελεις να βαλω τον παλιο 300αρι φακο πανω που δεν εχει IS και να βγαλω μια τυχαια φωτο χωρις κανενα απολυτως κουνημα? Θελεις να το κανω και με low light? Οσες θελεις. Και δεν ειμαι επαγγελματιας φωτογραφος.

 

Εαν πραγματικα τα πιστευεις αυτα και πραγματικα φωτογραφίζεις τότε οπως είπα ειναι προσωπικο σου το προβλημα σταθερου χεριου και οχι γενικο της τεχνης της φωτογραφιας ή του εξοπλισμου.

 

-----------

Μιας και τις ειχα προχειρες απο ποσταρισμα στο FB (οποτε υπολογισε οτι ειναι μειωμενης αναλυσης και οχι η original της πραγματικης φωτο):

 

Με zoom περιπου 20Χ-24Χ. Η κοντινή ειναι cropαρισμένη μαλιστα. Χωρις καμια επεξεργασια απο το jpg της μηχανής και μαλιστα με αισθητήρα 1/2.3"

 

Να ξερεις επισης ότι οταν κανεις crop σε μακρινη φωτο εκτος της αναλυσης χανεις και αρκετη ακριβεια στο focus σου το οποιο ειναι φυσικα πιο ακριβες σε κοντινη ληψη. Οποτε ο μεγαλυτερης αναλυσης αισθητηρας δεν δινει παντα καλη λυση στο θεμα zoom.

post-256757-0-05405700-1472824398_thumb.jpg

post-256757-0-51772300-1472824471_thumb.jpg

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...