Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα κυρίως για scanning


tredicesima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι, για επαγγελματικούς λόγους για ένα καλό πολυμηχάνημα που να μη βγάζει συχνά προβλήματα. Εκτυπώνω σχετικά λίγες σελίδες μηνιαίως (όχι πάνω απο 200), αλλά σκανάρω αρκετές (500-600 μηνιαίως). Γι αυτό θα ήθελα ένα πολυμηχάνημα με εύκολο χειρισμό scanner και καλή ποιότητα στην απόδοση του κειμένου μετά το σκανάρισμα. Αν υπάρχει ήδη αντίστοιχο thread συγγνώμη και παρακαλώ παραπέμψτε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί τόσο η τιμή αγοράς όσο το να μην έχει πολύ ακριβά ανταλλακτικά μελάνια δεδομένου οτι θα κάνω λίγες εκτυπώσεις (το scanner με ενδιαφέρει περισσότερο) και μπορεί να στεγνώνουν με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η εκτύπωση, η πιο μακροπρόθεσμα οικονομική σου λύση είναι ένα ασπρόμαυρο laser πολυμηχάνημα.

Σε όλα τα πολυμηχανήματα της αγοράς το σκάνερ σαρώνει έγχρωμα από ότι γνωρίζω. Το τόνερ δεν θα σου πάθει τίποτα για όσο διάστημα και αν το αφήσεις σε λογικά πλαίσια. Ξεχνάς βούλωμα-πέταμα.

Απλά ίσως χρειαστεί να δώσεις λίγο παραπάνω απο 100 ευρώ για κάτι με αυτοματισμούς.

Με 120-140 ευρώ υπάρχουν λύσεις αν θες αυτόματο ADF, ενώ αν θες απλά flatbed θα βρεις και κάτω απο 100 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Το πιο οικονομικό που βρήκα σε laser και να έχει όλα όσα χρειάζομαι είναι αυτό:

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/printing-consumables/all-in-one/160639-xerox-mfp-workcentre-3225-laser

Αν έχεις να μου προτείνεις και εσύ κάτι θα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε την σειρα deskjet 87xx

εχω τον 8600 και αν και τον εχω για οικιακη χρηση, εχει πολυ ευκολο μενου

κανει τα παντα(dublex print ,adf ) συνδεεται με τα παντα και μελανια βρισκεις συμβατα με 45 ολο το σετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Το πιο οικονομικό που βρήκα σε laser και να έχει όλα όσα χρειάζομαι είναι αυτό:

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/printing-consumables/all-in-one/160639-xerox-mfp-workcentre-3225-laser

Αν έχεις να μου προτείνεις και εσύ κάτι θα περιμένω.

 

Σύμφωνα με όσα λες στο πρώτο ποστ βρίσκεις και πολύ φθηνότερους.

Σύμφωνα με όσα χρειάζεσαι αν βρίσκεις στα 219 ευρώ, θα πρέπει να μου πεις τι ακριβώς χρειάζεσαι, επειδή η απάντηση μου είναι πάνω στα δεδομένα που δίνεις. Ποιους αυτοματισμούς θέλεις να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Highpriest έχεις δίκαιο. Γίνομαι λίγο πιο συγκεκριμένη.

1. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η εκτύπωση γιατί επικεντρώνομαι σε επεξεργασία αρκετών σελίδων σκαναρισμένου κειμένου. Άρα με ενδιαφέρει σίγουρα η καλή και γρήγορη απόδοση του scanner.

2. Συμφωνώ μαζί σου στην αγορά laser αντι ink γιατί θέλω να αποφύγω τα μελάνια που ξεραίνονται/χαλάνε.

3. Με ενδιαφέρει η ασύρματη σύνδεση γιατί έλεος με τα καλώδια εν έτει 2016.

4. Επίσης καλό θα ήταν η εκτύπωση διπλής όψης να γίνεται αυτόματα και όχι χειροκίνητα για τον ίδιο λόγο που λέω στο 3.

Αυτά. Επειδή το θέλω για δουλειά και όχι για αναψυχή δεν με πειράζει τόσο το κόστος αγοράς αλλά θα ήθελα μακροπρόθεσμα οικονομικά αναλώσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Highpriest έχεις δίκαιο. Γίνομαι λίγο πιο συγκεκριμένη.

1. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η εκτύπωση γιατί επικεντρώνομαι σε επεξεργασία αρκετών σελίδων σκαναρισμένου κειμένου. Άρα με ενδιαφέρει σίγουρα η καλή και γρήγορη απόδοση του scanner.

2. Συμφωνώ μαζί σου στην αγορά laser αντι ink γιατί θέλω να αποφύγω τα μελάνια που ξεραίνονται/χαλάνε.

3. Με ενδιαφέρει η ασύρματη σύνδεση γιατί έλεος με τα καλώδια εν έτει 2016.

4. Επίσης καλό θα ήταν η εκτύπωση διπλής όψης να γίνεται αυτόματα και όχι χειροκίνητα για τον ίδιο λόγο που λέω στο 3.

Αυτά. Επειδή το θέλω για δουλειά και όχι για αναψυχή δεν με πειράζει τόσο το κόστος αγοράς αλλά θα ήθελα μακροπρόθεσμα οικονομικά αναλώσιμα.

Ωραία, τώρα μπήκαν οι παράμετροι.

 

Καταλαβαίνεις ότι το feature που εκτοξεύει την τιμή σε αυτό που ψάχνεις (σύμφωνα με το xerox που ρωτάς) είναι η αυτόματη σάρωση διπλής όψης. Εκτύπωση διπλής όψης έχουν και πιο φθηνά μοντέλα.

Αν θέλεις να σαρώνει αυτόματα duplex είναι όντως ο φθηνότερος της αγοράς αυτή τη στιγμή, όπως βλέπω. Το κακό είναι ότι δεν τον έχω δουλέψει καθόλου και δεν γνωρίζω πολλά για τον συγκεκριμένο. Αντίθετα έχω δουλέψει τον λίγο ακριβότερο OKI MB451 και είμαι ευχαριστημένος.

 

αν σε ενδιαφέρει μόνο η διπλή εκτύπωση και κατάλαβα λάθος για την διπλής αυτόματη σάρωση, τότε τα μονόχρωμα laser μοντέλα με όσα θες παίζουν γύρω στα 150 ευρώ.

 

Απο εκεί και πέρα με 200 σελίδες τον μήνα μπορείς να πας και σε κάποιο μοντέλο inkjet. Epson WF3620 ή και Canon ΜΧ925. Δεν είναι και λίγες οι σελίδες αυτές για να κινδυνεύσουν τα μελάνια απο μη χρήση. Θα είσαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αντικατέστησα ένα laser με τον canon mx925 κυρίως για το duplex scan (σαρωνω πολλά συμβόλαια). Απίστευτη εξοικονόμηση χρόνου...! Επίσης,παρόλο που λες δεν σε ενδιαφέρει,πολύ καλή ποιότητα και ταχύτητα εκτύπωσης. Τέλος, με μια έγχρωμη εκτύπωση την βδομάδα δεν βουλωνει τπτ,μην πετάς λεφτά σε laser αν δεν έχεις μεγάλες ανάγκες σε εκτύπωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Μια έγχρωμη εκτύπωση την εβδομάδα. Τίποτα παραπάνω. Όλοι λένε ότι θα το θυμούνται, αλλά τελικά λίγοι το κάνουν. Η συντήρηση ενός inkjet δεν θέλει τίποτα περισσότερο από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τώρα μπήκαν οι παράμετροι.

 

Καταλαβαίνεις ότι το feature που εκτοξεύει την τιμή σε αυτό που ψάχνεις (σύμφωνα με το xerox που ρωτάς) είναι η αυτόματη σάρωση διπλής όψης. Εκτύπωση διπλής όψης έχουν και πιο φθηνά μοντέλα.

Αν θέλεις να σαρώνει αυτόματα duplex είναι όντως ο φθηνότερος της αγοράς αυτή τη στιγμή, όπως βλέπω. Το κακό είναι ότι δεν τον έχω δουλέψει καθόλου και δεν γνωρίζω πολλά για τον συγκεκριμένο. Αντίθετα έχω δουλέψει τον λίγο ακριβότερο OKI MB451 και είμαι ευχαριστημένος.

 

αν σε ενδιαφέρει μόνο η διπλή εκτύπωση και κατάλαβα λάθος για την διπλής αυτόματη σάρωση, τότε τα μονόχρωμα laser μοντέλα με όσα θες παίζουν γύρω στα 150 ευρώ.

 

Απο εκεί και πέρα με 200 σελίδες τον μήνα μπορείς να πας και σε κάποιο μοντέλο inkjet. Epson WF3620 ή και Canon ΜΧ925. Δεν είναι και λίγες οι σελίδες αυτές για να κινδυνεύσουν τα μελάνια απο μη χρήση. Θα είσαι οκ.

Οχι, σωστά κατάλαβες, με ενδιαφέρει και η duplex αυτόματη σάρωση. Τώρα κοιτάω τον Mx925 που αναφέρεις και εσύ και ο thunderstorm και νομίζω πως είναι σημαντική η διαφορα στο ποσό, άρα ίσως να θυσιάσω την παράμετρο laser.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας και για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...