Προς το περιεχόμενο

rdp linux bootable (thinclient)


kostas3456

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!
θέλω να ρωτήσω το εξής
θέλω να έχω ένα laptop με bootable rdp connection απεθείας σε rdesktop vnc viewer η οτιδήποτε υποστηρίζει remote desktop
θέλω όμως πολύ ελαφρη λειτουργικό και όχι ubuntu xubuntu και αλλα παρόμοια
ρωτάω υπάρχει δυναότητα να έχω κάτι τέτοιο?αν ναι που το βρίσκω η πως το φτιάχνω?
ευχάριστο κάθε linuxakia

 

να πω ακόμα ότι το laptop δεν έχει usb λόγο του ότι έχουν χαλάσει
άρα πάω μονο μέσω pxe ethernet boot αυτό το καταφέρνω αλλα το λειτουργικό δεν ξέρω πιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες δηλαδη να με το που ξεκιναει το λειτουργικο να εχει εναν rdp client και να ειναι ετοιμο να συνδεθει καπου? Και αυτο το λειτουργικο να εχει μονο τα απολυτως απαραιτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κανεις μια network installation της διανομης σου, πχ με debian*, ωστε να εχεις μονο τα απολυτως απαραιτητα και μετα βαζεις τον xorg, εναν απλο window manager και τον rdp client της αρεσκιας σου. Δεν νομιζω να θες κατι παραπανω, αλλα τα λεω και πολυ επιγραμματικα βεβαια :P

 

* https://www.howtoforge.com/tutorial/debian-8-jessie-minimal-server/

(στο βημα που λεει τι να βαλει και ο τυπος βαζει τον ssh server και τα standard utilities μην βαζεις τιποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμο και στημενο εννοεις? Πουθενα, γιαυτο ποσταρα τον οδηγο για το πως θα το στησεις απο το μηδεν. Μετα, κανεις ενα login σαν root, και βαζεις τα αναγκαια με ενα

apt-get install xorg xdm openbox xvnc4viewer
και βαζει το γραφικο περιβαλλον (xorg), εναν υπερ-υπερ-απλο login manager (xdm) αν σε ενοχλει το να κανεις login σε tty και να πατας startx, εναν window manager για... γιατι χρειαζεται (openbox) και εναν vnc client. Κατι πιο σπαρτιατικο δεν μπορω να σκεφτω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατάφερα επιτέλους!
έκανα login ως root
έχω μπει και έχω κατεβάσει τα sources list
κατέβασα το xorg
τώρα πως προχωράω?
ευχάριστο για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok τα έβαλα όλα το θέμα είναι ότι συνεχίζω και έχω το debian σε style command prompt δεν έχω γραφικό περιβάλλον πως καλώ τα προγράμματα που έκανα install να εμφανιστούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...