Προς το περιεχόμενο

Προταση για τριποδο


armin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

 

Ασχολουμαι με την φωτογραφια εδω και λιγους μηνες και εχω μια sony a5100 με τον κιτ φακο της,καθως και τον 60mm sigma f2,8.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα τριποδο καθως σκοπευω στα μεσα Νοεμβριου να παω διακοπες στη βορεια Ιταλια και πιστευω οτι μερικες long exposure εικονες θα ηταν απαραιτητες σε τετοια μερη.

Για budget ειμαι γυρω στα 100 ευρω,οχι παραπανω τουλαχιστον οσο ειμαι ακομα σε επιπεδο αρχαριου.

 

Εχω στο μυαλο μου το gorillapod slr zoom +ballhead που ειναι γυρω στα 80 ευρω,και μου φαινεται σαν μια αρκετα ευελικτη επιλογη,οχι μονο για ταξιδια αλλα και για street photography.

 

Ποιες ειναι οι δικες σας προτασεις?Αγορες απο εξωτερικο μπορουν να γινουνε αν ειναι καλη προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να παρακολουθείς τα  Top 5 Photography Deals Of The Week  https://www.youtube.com/user/itschriswinter

Αν και είναι πάνω από πέντε και θέλει amazon αλλά παίρνεις σε σύντομο χρόνο μια ιδέα τι παίζει γενικά στη φωτογραφία.

Επίσης είναι και καλός reviewer.

 

Για τρίποδο να προσέξεις που θέλεις να το κουβαλάς μέσα στο σάκο πρέπει να είναι μικρού μήκους όταν είναι μαζεμένο ώστε να χωράει επίσης το θέλεις να είναι και μονόποδο πρέπει να υποστηρίζει τέτοιο μετασχηματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να παρακολουθείς τα  Top 5 Photography Deals Of The Week  https://www.youtube.com/user/itschriswinter

Αν και είναι πάνω από πέντε και θέλει amazon αλλά παίρνεις σε σύντομο χρόνο μια ιδέα τι παίζει γενικά στη φωτογραφία.

Επίσης είναι και καλός reviewer.

 

Για τρίποδο να προσέξεις που θέλεις να το κουβαλάς μέσα στο σάκο πρέπει να είναι μικρού μήκους όταν είναι μαζεμένο ώστε να χωράει επίσης το θέλεις να είναι και μονόποδο πρέπει να υποστηρίζει τέτοιο μετασχηματισμό.

Μωρε τον Chris Winter τον ξερω,πολυ καλος,αλλα νομιζω οτι τα top deals που εχει ειναι κυριως για το αμερικανικο αμαζον αν δεν κανω λαθος.Ε θα προτιμουσα κατι τουλαχιστον απο ευρωπη μερια.

 

Επισης δεν ξερω αν θα καταφερω να βρω κατι τοσο μικρο και ευελικτο οσο το gorillapod,ωστε να μπορω να το χρησιμοποιω και πολη.Πρεπει να το κουβαλαω σε μια μικρη τσαντα που εχω,σχολικη τσαντα ειναι στην ουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gorilla ειναι μανιτζεβελο, αλλα δε νομιζω απο την αλλη να σε βολεψει ειδικα σε long exposure.

 

To Compact Action απο την αλλη ειναι σαφως πιο μεγαλο, αλλα μιλαμε για ενα σοβαρο "μικρο" (οσο μπορει να ειναι) τριποδο

 

Σε σχολικη τσαντα μπαινει για πλακα και ειναι και πολυ ελαφρυ.... εγω εχω παρει και το 190 που πραγματικα ειναι τριποδαρα.... αλλα βαρυ, και σχεδον αδυνατο να το κουβαλας σε ταξιδι. Οποτε εχω κρατησει και το μικρο, που μεχρι τωρα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο και με το παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πιστευεις οτι το gorilla δεν βολευει για long exp?Δεν ειναι εξισου σταθερο?

 

Ευχαριστω για τις επιλογες που μου δωσατε παιδια.Παρατηρω οτι το compact action αρκετα μικρο,αλλα βλεπω οτι το φορτιο που σηκωνει ειναι 1,5kg.Εγω που σκοπευω να του φορτωσω αντε μεχρι 600g λετε να το σηκωσει,η να παω για ασφαλεια στο advanced που σηκωνει 3 kg?

 

A επισης,η κεφαλη που ειναι στο πακετο ειναι ποιοτητας ετσι?Πχ επειδη εγω σκοπευω να βγαζω αρκετες καθετες φωτογραφιες,δεν πιστευετε οτι μπορει να σπασει η τιποτα τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως το gorrila δεν μπορει να ειναι εξισου σταθερο με ενα κλασικο τριποδο.

 

Στο compact action εγω βαζω D7200 με τοκινα 11-16.... ποτε δεν ειχα προβλημα.

 

Να σπασει ουτε λογος.... απλα δεν ξερω αν θα βολεψει τοσο για καθετες ληψης, σου προτεινω να πας να το δεις..... θα ειναι το καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις ισως να μην βολευει?Καλα και να παω για να το δω το τριποδο σωθηκα...λες και εχω καμια ιδεα.

 

Υπαρχει ενα συγκεκριμενο τριποδο η μια συγκεκριμενου ειδους κεφαλη που να βολευει τις καθετες ληψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριποδο ειναι ρε φιλε.... :) ξερεις τι θελεις να κανεις.... νομιζω οτι αν πας να το δεις, παιξεις λιγο με την κεφαλη, θα καταλαβεις αν σε ενα μεγαλο ποσοστο σε καλυπτει, και σε μεγεθος και σε επιπεδο εφαρμογης :)

 

Κανονικα για σωστες καθετες ληψης θελεις L bracket αλλα φρονω πως παει μακρυα η βαλιτσα....

 

και οπως και να το κανουμε, καλο το gorilla για ταξιδια, αλλα δεν αντικαθιστα τριποδο.... παρολα αυτα ξαναλεω οτι καθενας ξερει καλυτερα τις αναγκες του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είσαι διατεθιμένος να δώσεις 100ε, δε δίνεις κατι ακομη να πάρεις κάτι για μια ζωή;

 

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=6517   , είναι αρκετά vfm τρίποδο. Επίσης δεν είναι πολυ βαρύ για να το κουβαλάς μαζί σου.

 

Αν και θα σου πρότεινα κάτι ακόμη, καλύτερο, κυριολεκτικα για μια ζωή, αλλα τα χρήματα ξεφεύγουν.

 

Επίσης μπορεις να δείς κατι σε benro, πολυ τίμια επίσης. Αν και τα manfrotto δεν τ'αλλάζω. (παρά μόνο με ίδια, κάρμπον!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα αποφασισα να γλιτωσω γυρω στα 100 ευρω,επειδη θα παρω εναν φακο sigma30 f1,4αντι για εναν sony 28 f2.

 

Αρα ισχυουνε πια και προτασεις γυρω στα 180-200 ευρω,απλα θελω να ειναι γενικοτερα κομπακτ προτασεις,αλλα παραλληλα ποιοτικες.Το βαρος δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα,καλυτερα αλουμινιο μαλιστα,για να ειναι και πιο στιβαρο το τριποδο.Αλλα θελω οταν ειναι διπλωμενο το τριποδο να ειναι γυρω στα 40 εκατοστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...