Προς το περιεχόμενο

Αγορα Λαπτοπ και compability me linux


JustStartedCeid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.skroutz.gr/s/8883066/Fujitsu-LifeBook-A556-i5-6200U-4GB-256GB-No-OS.html#specs-container

 

Μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα αυτο το λαπτοπ που νομιζω εινια κομπλε για τους λογους που το θελω. Ομως σκεφτομαι να παω σε λινουξ για τους εξις λογους:

 

- Σπουδαζω σχετικα με υπολογιστες και μιας και ειχα τοσο καιρο windows θελω να παω σε κατι διαφορετικο για να συνηθισω και τα λινουξ

 

- Κοιταζα κατι πρακτικες που θελω να κανω σε κατι εταιρειες και μερικες ελεγαν οτι καλο θα ταν να μαι εξικοιωμενος με linux.

 

Οποτε λεω να παω εκει. Το θεμα εινια οτι το λαπτοπ που κοιταζω να παρω δεν νομιζω πως ειναι compatible με λινουξ. Τουλαχιστον δεν το βρηκα εδω : http://tuxmobil.org/fujitsu.html

 

Παιζει οντως να μην είναι ? Οποτε μηπως απλα να βαλω windows και αν χρειαστω στο μελλον λινουξ η βαζω στον σταθερο (εινια ψιλο για πεταμα αυτος γιαυτο αλλαζω) η κατεβαζω κανα simulator ) ?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις Linux σε όποιο υπολογιστή θες, παλιό ή καινούριο, laptop ή σταθερό.

Μπορείς να βάλεις windows και να τρέχεις linux από virtual machine. Αλλά δε μου φαίνεται πως 4gb θα είναι αρκετά για να σηκώσουν και virtual machine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει μεχρι 32, θα του βαλω αλλα 4 μολις το παρω


Εισαι σιγουρος οτι μπορω να βαλω παντου ? Και αν ναι να ξεκινησω με Ubuntu κλασσικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει μεχρι 32, θα του βαλω αλλα 4 μολις το παρω

Εισαι σιγουρος οτι μπορω να βαλω παντου ? Και αν ναι να ξεκινησω με Ubuntu κλασσικα ?

Αφού είναι η πρώτη σου φορά με linux, τότε ναι, μια χαρά είναι το ubuntu.

Εμένα η πρώτη μου κανονική ήταν Mint KDE και δεν είχα ιδιαίτερο θέμα (βασικά δε μου άρεσε καθόλου το Ubuntu), μου άρεσε πάρα πολύ το μίνιμαλ περιβάλλον του. Τώρα παίζω με Mint Cinnamon σε virtual machine και με ένα live usb με Kali  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, το πσ θα το χρησιμοποιω κυριως για προγραμματισμο, διαβασμα, να φτιαξω καμια εφαρμογη κτλπ (τουλαχιστον αυτα κανω τωρα που μπαινω δευτερο ετος). Οποτε δεν ξερω, προσφατα αποφασισα να δω τι παιζει με το λινουξ πιο σοβαρα μιας και στην σχολη το συνανταω που και που και για τους λογους που σου πα και πιο πανω. Εσυ το θεωρεις θα ταν καλυτερο. Το ubuntu to προτεινα μιας και για αυτο εχω ακουσει πιο πολλα (εχω ακουσει και για μιντ και καλι σε κατι σεμιναρια που χα παει και μου χαν φανει πολυ κουλ) αλλα θελω να βρω αυτο που θα με βολεψει περισσοτερο ( δεν εχω ιδιατερα θεματα με ομορφια, με ενδιαφερει το χρηστικοτερο).


Βασικα απο τι βλεπω τωρα ζητανε και κατανοηση σε Unix network fundamentals. Μιας και το linux απο εχω δει ειναι Unix Clone, φανταζομαι θα με βοηθησει. Γενικα θα με ενδιεφερε να μου πεις και εσυ καποιους λογους για να παω σε λινουξ απο την εμπειρια σου και αν τελικα χρειαζεται


Επισης ζητουν οικειοτητα με unix/linux συστηματα, οποτε λογικα θα μαι κομπλε. Επισης επειδη στη σχολη τα πσ εχουν λινουξ και προγραμματιζοντας εκει μπορω να πω οτι μου αρεσε το mindset που χρειαζεται ενας προγραμματιστης σε linux (προγραμματιζα στο command line).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε οτι θες, αρκει να ΜΗΝ εχει υβριδικα γραφικα, δηλαδη μια intel για τα απλα συν μια ati/nvidia για τα ζορια. Η υποστηριξη που εχει το λινουξ για την εναλλαγη μεταξυ των 2 ειναι απλα αθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νου σου, προσοχη τεραστια, βγαζουν τελευταια ολες οι εταιριες κατι λαπτοπακια του 200-300 ευρου. Σε αυτα δε μπορεις να αυξησεις τον αποθηκευτικο χωρο και τις μνημες.

Κοιτα μη ξεπεσεις σε κανενα τετοιο μηχανημα.

Εχει γινει επιδημια το 2GB ram και 32-64GB αποθηκευτικος χωρος.

Ψαχνομουνα και γω να παρω ενα δευτερο μικρο. Μου κοπηκε ο βηχας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε θα πήγαινα σε αυτό λόγο τιμής. Αν δεις στο thread με τα laptop βρισκεις φτηνότερο με i5 και βάζεις εσύ ssd.

 

Πχ. Αυτό και αυτόν το δίσκο. Το Fujitsu δε ξέρω τι δίσκο έχει. Το αντίστοιχο Lenovo με i3 το είχα πιάσει στα χέρια μου και ήταν καλό.

 

Και τον 1tb είτε τον βάζεις στη θέση του οπτικού μέσου είτε τον κάνεις εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα η επιλογη ομως να παω σε λινουξ πως σας φαινεται? Γιατι δεν ειμαι ακομα σιγουρος. Οντως θα με βοηθησει και δεν θα το μετανιωσω αργοτερα ?

Επεξ/σία από JustStartedCeid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο καιρό, μέχρι να συνηθίσεις, θα το μετανοιώνεις κάθε λεπτό που περνάει!! :devil:

 

Αλλά σαν τις δίαιτες και τη γυμναστική μετά από λίγο καιρό θα δεις τα αποτελέσματα και δε θα γυρίσεις πίσω. Ξεκίνα με κάτι εύκολο πχ ubuntu και σταδιακά πας σε πιο "άγριες" καταστάσεις, όσο κάνεις level up. :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η επιλογή σου να πας σε Linux. Στήσε ένα Mint cinnamon σε LTS και δεν θα έχεις πρόβλημα. Λειτουργικό αιχμής, με προεγκατεστημένα χρήσιμα λογισμικά τρίτων κατασκευαστών, για να μην ψάχνεις πως θα παίξεις MP3, flash, κτλ.
Πανάλαφρο και εύκολο στη χρήση. Εγώ έχω στήσει Mint σε λάπτοπ 10+ ετών και πάει σφαίρα. Μην το σκεφτείς καθόλου. Μετά θα ανακαλύψεις και άλλες διανομές που θα καλύψουν και τις πιο εξειδικευμένες ανάγκες σου. Το Ubuntu είναι καλό αλλά πολύ βαρύ.


Το πρώτο καιρό, μέχρι να συνηθίσεις, θα το μετανοιώνεις κάθε λεπτό που περνάει!! :devil:

 

Αλλά σαν τις δίαιτες και τη γυμναστική μετά από λίγο καιρό θα δεις τα αποτελέσματα και δε θα γυρίσεις πίσω. Ξεκίνα με κάτι εύκολο πχ ubuntu και σταδιακά πας σε πιο "άγριες" καταστάσεις, όσο κάνεις level up. :-D

 

Και γω το "μετανιώνω", σχεδόν 2 δεκαετίες, κάθε μέρα. :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LTS δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω τι ειναι. Γενικα στην εγκατασταση φανταζομαι δεν θα εχω θεμα ετσι?

 

(μετα απο λιγο ψαξιμο και ερωτησεις γυρω γυρω μου χουν πει οι περισσοτεροι mint kai oxi ubuntu, οποτε με βλεπω για εκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...