Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Note7 χάνει σε τεστ ταχύτητας από το ενός χρόνου iPhone 6s!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τω μεταξύ, τόσα χρόνια γελούσαμε με τα lagdroid fanboys που μας μόστραραν τα speed test και τα ανώτερα specs των συσκευών τους, κοροϊδεύοντας τα iPhone για τους 2 πυρήνες, τη λίγη RAM και το "hardware του 2012" (κλασική ατάκα).

 

Τώρα που το περσυνό iPhone κερδίζει σε speed test την καλύτερη -κατά γενική ομολογία- ναυαρχίδα του Android οικοσυστήματος, ξάφνου εμείς είμαστε οι "specολάγνοι", η Apple "πουλάει specs" και τα speed test "δεν έχουν νόημα". Δηλαδή ακριβώς αυτά που λέγαμε εμείς (οι iPhone-άκηδες) τόσα χρόνια.

 

Παίδες, να σας πω κάτι που ίσως να μην έχετε ξανακούσει; Πράγματι τα speed test δεν έχουν νόημα, έχετε δίκιο! Αλλά αυτό το ανακαλύψατε σε speed test που βγάζει νικητή την Apple, not? Γιατί τόσα χρόνια μια χαρά μας πρήζατε, αφού σας συνέφερε και σας έπαιρνε για να κάνετε το κέφι σας και να βγάλετε τη χολή σας!

 

Άντε να βγει και drop test που να κερδίζει κάνα iPhone, μπας ανακαλύψετε και ότι ο κόσμος δε πετάει κάτω τα κινητά του μέχρι να σπάσουν, να ησυχάσουμε και σ' αυτό το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λαϊκισμός σε άλλα επίπεδα.

 

Παρε ενα mesulid και πες μου σε τι διαφωνεις. Οχι οτι θα απαντησεις βεβαια, αλλα κουβεντα να γινεται XD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε να γίνεται σύγκριση σε 2 διαφορετικά εντελώς smartphones. Και τα 2 πολύ αξιόλογες συσκευές, από κει και πέρα ανάλογα με τις ανάγκες και τα γούστα του καθενός γίνεται και η επιλογή. Αμαν πια η ατελείωτη ΑΚΥΡΗ κόντρα. Είχα χρόνια Iphone, έχω χρόνια ANDROID. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, τόσα χρόνια γελούσαμε με τα lagdroid fanboys που μας μόστραραν τα speed test και τα ανώτερα specs των συσκευών τους, κοροϊδεύοντας τα iPhone για τους 2 πυρήνες, τη λίγη RAM και το "hardware του 2012" (κλασική ατάκα).

 

Τώρα που το περσυνό iPhone κερδίζει σε speed test την καλύτερη -κατά γενική ομολογία- ναυαρχίδα του Android οικοσυστήματος, ξάφνου εμείς είμαστε οι "specολάγνοι", η Apple "πουλάει specs" και τα speed test "δεν έχουν νόημα". Δηλαδή ακριβώς αυτά που λέγαμε εμείς (οι iPhone-άκηδες) τόσα χρόνια.

 

Παίδες, να σας πω κάτι που ίσως να μην έχετε ξανακούσει; Πράγματι τα speed test δεν έχουν νόημα, έχετε δίκιο! Αλλά αυτό το ανακαλύψατε σε speed test που βγάζει νικητή την Apple, not? Γιατί τόσα χρόνια μια χαρά μας πρήζατε, αφού σας συνέφερε και σας έπαιρνε για να κάνετε το κέφι σας και να βγάλετε τη χολή σας!

 

Άντε να βγει και drop test που να κερδίζει κάνα iPhone, μπας ανακαλύψετε και ότι ο κόσμος δε πετάει κάτω τα κινητά του μέχρι να σπάσουν, να ησυχάσουμε και σ' αυτό το θέμα.

Αν λες για μενα (που για μενα λες), χαλαρα σου βρισκω post μου πανω απο 1  ετους (ισως και 2-3ετιας) που να λεω το ιδιο ακριβως πραμα, οτι η Apple ειναι μπροστα σε specs. Wanna bet?

 

Οποτε καλυτερα εσεις οι iFailades να της αφησετε αυτες τις γενικοτητες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα mesulid και πες μου σε τι διαφωνεις. Οχι οτι θα απαντησεις βεβαια, αλλα κουβεντα να γινεται XD

Αυτο με το mesulid ειναι καποιο αστείο που δεν πιανω η ειστε απλα 12 χρονων max εσεις που το χρησιμοποιειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@κβαντικός

 

Για τους περισσότερους λέω, αλλά προφανώς και για σένα, μιας και εσύ ήσουν απ' αυτούς που μας χαρακτήρισες "specολάγνους".

 

Τώρα αν είχες αναγνωρίσει ότι η Apple έχει εξελίξει απίστευτα το SoC της (από την εισαγωγή των 64-bit και έπειτα) και δεν έμεινες στάσιμος με τη λογική του "2 πυρήνες vs 8 πυρήνες, άρα καλύτερο" όπως κάναν οι περισσότεροι, καλό για σένα. Δε διαφωνώ ότι το έκανες, σίγουρα υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις! Αλλά οι 9 στους 10 μας πρήζαν για τους πυρήνες. Και μόλις ξεχαστεί αυτό το θέμα με το speed test, θα συνεχίζουν να μας πρήζουν για τους πυρήνες, συγκρίνοντάς τους λες και είναι φέτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλανε ολοι οι σχετικοι με τα iphone ....

 

-με cpu της samsung

-με cpu της TSMC

-με οθονη foxconn , samsung , LG 

-με chipακια μνημης παλι samsung , κτλ κτλ..

-με αναλυση 1920*1080 μαξ.

-με λειτουργικο που παταει πανω σε unix κατι το οποιο θα επρεπε να δινετε ΔΩΡΕΑΝ οπως της google.

-με μολις το 12% στην αγορα

 

μην μπερδευεστε και καθιστε λιγο στα αυγα σας σχετικοι..

γιατι αν δεν υπηρχε η samsung (οπως και αλλες) δεν θα ειχατε τηλεοραση σπιτι σας, ουτε iphone....

 

να δω ποσες φορες θα χρειαστει να αναφερθει οτι το iphone ειναι FHD οθονη ενω το samsung QHD....διπλασια αναλυση διπλασιες απαιτησεις...να βγαζε το iphone  80.000+ σκορ να πω παει στο καλο...αλλα τωρα δε καταλαβαινω...

πρεπει να ειναι καθυστερημενος τουλαχιστον καποιος να συγκρινει το gpu του S7 πχ με του iphone...

 

 

υποψην ειμαι κατοχος KAI του 6s plus....

Πεστα , γιατι μας ζαλιζουν οι Iphonakides, (εχει ο αδερφος μου 6S και μου τα εχει ζαλισει και αυτος....για το S7 μου)

 

Και η Samsung της δινει τα παντα, τωρα αν θελει η Samsung να μην βαζει γρηγοροτερη μνημη στο S7 ενω εχει τους ποιο γρηγορους SSD ειναι γιατι ειναι πουτ@να..... 

 

Θεμα που ανοιξατε οτι η μνημη ειναι καλητερη ενω της πουλαει η Samsung...

 

Και η γνωστη καραμελα ναι εχω 2 πηρηνες με 2 ram, κλαει η μανα του Πελε....με λειτουργικο που ειναι σαν το Ubuntu σε παλιο PC , πχ στην δουλεια απλος Pentium 4 και παιζει....πανω σε Unix 

Κλασσικα iphone το καλυτερο κινητο.Οσοι τα κραζουν ειναι αυτοι που ζηλευουν που δεν τα εχουν.

Εισαι ακυρος γιατι σιγα την διαφορα χρηματικη που εχει με το S7 Μου, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια.
Ερωτηση. ειχα πάρει το edge οταν προτοβγήκε. Ειχα έντονο θέμα με την edge oθόνη αφου ειτε με το ενα η και με τα 2 χερια πολλεσ φορες πάτουσα καταλαθος (κυρίως οταν έγραφα) τα ακρα της οθόνης και έκανα πολλα misclicks.

Αυτο διορθώθηκε με καποιο update ή ειναι ακομα ετσι?

 

το ρωτάω γιατι κατα τα άλλα το κινητο με ενθουσιαζει, αλλα αυτο ειναι dealbreaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ότι το S7 κολλάει και κάνει updates κανα 25λεπτο χωρίς λόγο και χρειάζεται να ανοιγοκλεινεις το Playstore και υπερθερμενεται και ρουφάει την μπαταρία σαν αυγό και κάνει restart ; :P

 

Και οι δυο μεριές αστα να πάνε

Λινκ για τις λάσπες σου; Εγώ θυμάμαι ακριβώς τι έχω γράψει για τη συσκευή που ΕΧΩ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι συγκριωουμε διαφορετικα πραγματα, μαλλον λειτουργικα....

 

Εδω σε overclocking καταστασεις και παιζουν με λειτουργικο δεκαετιας Windows XP γιατι βγαζει ποιο πολα το ιδιο hardware.

 

Ειναι σαν να συγκρινουμε Playstation με PC , το 2ο εχει hardware πολυ ανωτερο αλλα τα παιχνιδια στο αλλο βγαινουν ραμενα γι αυτο...

 

Iphone εχει λειτουργικο ανωτερο τελος.

 

To μονο αξιολογο για τα Android ηταν φετοε ο Snapdragon 820 αλλα και παλι δεν μπορει να νικησει τον Α9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικα iphone το καλυτερο κινητο.Οσοι τα κραζουν ειναι αυτοι που ζηλευουν που δεν τα εχουν.

Ναι ζηλευουμε και πνιξαμε την ζηλια μας με ενα φτηνο και ταπεινο S7 edge...

Καταντια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα mesulid και πες μου σε τι διαφωνεις. Οχι οτι θα απαντησεις βεβαια, αλλα κουβεντα να γινεται XD

Δικό σου.

 

Τα iPhones ξεβάφουν/ξεφλουδίζουν/χαλάνε.

http://www.digitaltrends.com/mobile/galaxy-note-5-s-pen-flaw/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2788694

http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s7-edge/656115-paint-home-button-peeling-anyone-else-have-issue.html

http://www.phonearena.com/news/Beware-the-scratch-Galaxy-S7-S7-edge-home-buttons-are-super-easy-to-damage_id80619

http://www.gsmarena.com/note7_gorilla_glass_5_display_more_likely_to_scratch-blog-20025.php

 

Για τους χάρτες, πραγματικά δε ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με την αναφορά σε ένα app ως πρόβλημα της συσκευής/λειτουργικού (το fix του... προβλήματος εδώ).

 

Από εδώ και πέρα θεώρησε τη σιωπή μου ως απάντηση σε ό,τι γράψεις (το λένε και ignore στα φόρα). Άιντε στο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνουμε γιατί και τα δύο αγοράζονται με λεφτά. Αν το ένα ήθελε νεραϊδόσκονη τότε δεν θα γινόταν σύγκριση. Το άκυρο είναι η σύγκριση των πυρήνων και της ραμ (του αποθηκευτικού χώρου όχι, της οθόνης όχι, αν είναι αδιάβροχο όχι κτλ κτλ κτλ).

Η εμπειρία χρήσης είναι με λίγα λόγια που μετράει και τί μπορείς να κάνεις, τι δυνατότητες έχει με τα ίδια λεφτά που θα δώσεις, πόσο καιρό θα σε καλύπτει η εταιρία με εγγύηση, τί λεφτά θα χρειαστείς αν χρειαστεί να το φτιάξεις ή να αγοράσεις κάποιο αξεσουάρ. Αυτά είναι συγκρίσιμα μεγέθη δηλαδή όχι τι κρύβεται μέσα στη συσκευή για να αποδίδει αυτά που θες. .

 

Φυσικά για μένα το σωστό είναι να κράζουμε όλες τις εταιρίες και να ζητάμε συνεχώς περισσότερα . μόνο έτσι θα κερδίσουμε σαν καταναλωτές που δίνουμε τα λεφτά μας. Κάποιες εταιρείες δεν νοιάζονται φυσικά για το τί ζητάμε αλλά δεν πειράζει.

 

 

Οι μεγάλες εταιρίες δεν κάνουν έτσι αλλά σε μαθαίνουν πως πρέπει εσύ να λειτουργείς χωρίς να αλλάξει προς το καλύτερο το προϊόν. Δεν θα βάλουν sd γιατί υπάρχει cloud ή μπορείς να δώσεις παραπάνω λεφτά να πάρεις τη μεγάλη έκδοση . Δεν χρειάζεσαι multitasking γιατί μελέτες έδειξαν ότι ο άνθρωπος μπορεί να συγκεντρωθεί μόνο σε μια εργασία, δεν χρειάζεται να μεγαλώσει η οθόνη γιατί ο αντίχειρας έχει μικρό μέγεθος, πρέπει να μάθεις να κρατάς καλά το τηλέφωνο γιατί εσύ φταις που δεν έχεις σήμα . θα αργήσει να φορτίσει γιατί άλλωστε το βράδυ θα το φορτίσεις, ε δεν μπορεί να μην κοιμάσαι 3-4 ώρες. Οι σοβαρές εταιρίες έτσι σε γράφουν στα @@κια τους. Δεν θα τους μάθεις εσύ λαουτζάκε τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό σου.

 

Τα iPhones ξεβάφουν/ξεφλουδίζουν/χαλάνε.

http://www.digitaltrends.com/mobile/galaxy-note-5-s-pen-flaw/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2788694

http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s7-edge/656115-paint-home-button-peeling-anyone-else-have-issue.html

http://www.phonearena.com/news/Beware-the-scratch-Galaxy-S7-S7-edge-home-buttons-are-super-easy-to-damage_id80619

http://www.gsmarena.com/note7_gorilla_glass_5_display_more_likely_to_scratch-blog-20025.php

 

Για τους χάρτες, πραγματικά δε ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με την αναφορά σε ένα app ως πρόβλημα της συσκευής/λειτουργικού (το fix του... προβλήματος εδώ).

 

Από εδώ και πέρα θεώρησε τη σιωπή μου ως απάντηση σε ό,τι γράψεις (το λένε και ignore στα φόρα). Άιντε στο καλό.

Ενώ εμείς με τα ταπεινά iPhone που δεν πιάνουν μία, έχουμε TouchID από ζαφείρι έτσι γιατί πληρώνουμε όπως λεέι και ο King2009 800€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...