Προς το περιεχόμενο

Gopro Hero 4 ή mirrorless


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Μην πας σε απλές φθηνές compact μηχανές σε καμια περιπτωση. Η ποιοτητα των φωτογραφιων τους ειναι αναλογη ενος καλου κινητου στην καλυτερη περιπτωση. Ειναι μικρες μεν και χωρανε παντου αλλα δεν αξιζουν.

Υπαρχουν και ποιοτικες compact με κατι 300 στην τιμη οι οποιες βγαζουν πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο κινητο.οι φτηνες compact Ναι δεν λενε πολλα αλλα οι ακριβες ειναι διαφορετικη κατηγορια.

Κατα τα αλλα αν καποιος εχει το budget να παρει διαφορετικη action cam και διαφορετικη φωτογραφικη ειναι οτι καλυτερο αλλα ναι παμε σε αλλο κοστος τελειως ειδικα αν θελει να παρει κατι καλο και στις 2 κατηγοριες.

η Olympus TG-4 εχει και ενα σχετικα καλο Macro για αυτο που ειναι 

Μωρε μια χαρα κανει και βγαζει εξισου καλες, οθονη βαζεις ξεχωριστα και μετα θες και ξεχωριστο underwater case... συνολο = ο κουκος αηδονι :)

 

Εγω την αγορασα απο geekbuing

εξαρτατε την χρηση που την θελει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση SeNNinhA!

 

Συμφωνώ με αυτά που λες, συγκεκριμένα και μια dsrl να πάρω δεν θα κάτσω ποτέ ώστε να την μάθω τόσο καλά!

Οπότε σκέφτομαι να πάω στην Yi2 4K και ίσως αργότερα να πάω σε dsrl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την GoPro Hero 4 Silver η οποία έχει οθόνη στο πίσω μέρος της. Ενώ στο βίντεο είναι φοβερή κτλ. στη φωτογραφία δεν μπορώ να πω ότι σκίζει και την χρησιμοποιώ σαν φωτογραφική μηχανή μόνο όταν δεν μπορώ να έχω μια φωτογραφική μαζί μου (στη θάλασσα και γενικά σε δύσκολες συνθήκες). Επίσης λόγω του υπερευρυγώνιου φακού οι φωτό έχουν αρκετές παραμορφώσεις όταν τραβάς στο wide οι οποίες διορθώνονται εν μέρη στο lightroom. Δεν θα πήγαινα κάπου έχοντας μόνο την GoPro μαζί μου, θα επέλεγα καλύτερα να τραβάω με ένα καλό κινητό. 

Όλα αυτά είναι υποκειμενικά βέβαια για τον καθένα ανάλογα με αυτό που ζητάει. Γνώμη μου να δείς αρκετές φωτό από GoPro, Xiaomi κτλ και να αποφασίσεις αν το αποτέλεσμά τους σε καλύπτει.

 

Φώτο από Gopro Hero 4 Silver, στο wide, επεξεργασμένη ελαφρώς, χωρίς διόρθωση παραμορφώσεων:

 

https://www.instagram.com/p/BJQFOG8joeH/

post-256500-0-49801100-1472120522_thumb.jpg

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Yi 4 σαν ποιοτητα, ειναι σχεδον ιδια με την goPro Hero 4 black.

 

Το τελικο αποτελεσμα ομως ειναι σαφώς ανωτερο στην ΥΙ2, λόγω της διορθωσης παραμορφωσης που πολυ σωστα αναφερεται παραπανω και ειναι ενα μικρο θεμα που περνει μεν διορθωση, αλλα μην φαμε και τα νιατα μας στο photoshop, λογω των manual ρυθμισεων σε S speed και ISO. Το μονο "ισως αρνητικο" οι φωτογραφιες ειναι 4:3 και οχι 16:9 (4000x3000).

 

Και συντομα DNG αρχειο λεμε :) :) :)

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα έιμαι Λονδίνο για κάποιο καιρό, ξέρει κανείς που μπορώ να κοιτάξω να βεω την Xiaomi Yi 2 4K να την αγοράσω από εκεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...