Προς το περιεχόμενο

Που μπορεις να πας κασετες gbc-gba για αλλαγη μπαταριας?


Arxon3000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω αμα υπαρχουν μαγαζι που κανουν την παραπανω δουλεια?Δλδ οταν ενα παιχνιδι gbc ή gba σταματαει να κανει save λογω τελειωμενης μπαταριας ,αμα υπαρχει καποιο μαγαζι που κανει αλλαγη μπαταριας .ειχα ακουσει οτι το κανει ο γερμανος ισχυει?Ξερω οτι ειναι μετρια διαδικασια οσον αφορα τη δυσκολια αλλα θα ηθελα να ξερω αμα υπαρχει καποιος που το κανει επισημα.Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα θα με ενδιέφερε... βασικά έχει μια βλακεία τριγωνική βίδα, αν καταφέρεις και το ξεβοδώσεις δεν είναι τπτ μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα θα με ενδιέφερε... βασικά έχει μια βλακεία τριγωνική βίδα, αν καταφέρεις και το ξεβοδώσεις δεν είναι τπτ μετά

Η βίδα βγαίνει εύκολα με ένα μικρο ίσιο κατσαβίδι ή ένα μαχαίρι με λεπτή μύτη, το θέμα είναι το μετά που πρέπει να αλλάξεις μπαταριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ξερω ,σαν συλλεκτης κασετων gameboy, δεν υπαρχει κατι και αν υπαρχει θα ναι καποιο μικρο που θα το κανει στα πλαισια μικροεπισκευων.Το ευκολοτερο και πιο συμφερον ειναι να το κανεις μονος σου μιας και βγαινει πολυ φτηνο και σου μενει και το ειδικο κατσαβιδι για μελλοντικες επισκευες.Ειναι ενα φτηνο ειδικο κατσαβιδακι για τις βιδες τις συγκεκριμενες και η διαδικασια ειναι ευκολη.Υπηρχαν και στις αγγελιες στο forum εδω κατα καιρους ορισμενα ατομα που πουλαγαν μπαταριες κασετων και αναλαμβαναν και την τοποθετηση τους, αν θες κανε μια ερευνα ή βαλε μια αγγελια στην κατηγορια video games -> Διάφορα και εμπιστεψου καποιον με πολλες αξιολογησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα ευκολο φαινεται.

 

Αυτη η μεθοδος ειναι και η πιο ευκολη μιας και το μονο που χρειαζεται ειναι το κατσαβιδι και λιγο μονοτικη ταινια.Αν φυσικα καποιος θελει επαγγελματικη δουλεια και η εικονα εσωτερικα της κασετας να ειναι οπως αρχικα χωρις μονωτικη ταινια θα πρεπει να χρησιμοποιησει πιο εξελιγμενες μεθοδους (λιωσιμο τον μεταλικων επαφων με θερμοκολλητικο, τοποθετηση μπαταριας,ξανα λιωσιμο και κολλημα εκ νεου των επαφων).Προσωπικα προτιμω την δευτερη λυση αλλα θελει λιγο να πιανει το χερι σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βίδα βγαίνει εύκολα με ένα μικρο ίσιο κατσαβίδι ή ένα μαχαίρι με λεπτή μύτη, το θέμα είναι το μετά που πρέπει να αλλάξεις μπαταριά...

Oχι δυστυχως δεν βγαινει με κατσαβιδι ισιο με τιποτα θελει κατσαβιδι που ''αγκαλιαζει'' τη βιδα αν δεις και στην παρακατω εικονα το σχημα της. 

 

FS2H8HUF48NDIQI.MEDIUM.jpg

Όταν αφαιρεθεί η παλιά μπαταριά και μετά τοποθετηθεί η καινούργια, χάνονται τα saves?

Nαι δυστυχως χανονται, υπαρχει μια ξεζητημενη μεθοδος που αλλαζεις την μπαταρια οσο η κασετα ειναι μεσα στη συσκευη του gameboy αλλα δεν αξιζει το ρισκο και ειναι πολυ δυσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jessejames

Είχα καταφέρει πριν αρκετά χρονιά να ανοίξω την pokemon gold μου με ένα λεπτό κατσαβιδάκι, το σφήνωνα ανάμεσα στα δόντια της βίδας και την έσπρωχνα σιγά σιγά αλλά είχε γρατζουνίσει το πλαστικό γύρω γύρω. (Δεν ήξερα οτι μπορούσα να αλλάξω την μπαταρία και δυστυχώς την πέταξα γιατί είχε σκάσει, αυτό έγινε πριν 10 περίπου χρόνια). 

Κρίμα, ήλπιζα να παρέμεναν για να φτιάξω τις άλλες κασέτες μου αν και δεν θα ήταν λογικό. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα τηλ στο console club και ρώτα.

Δεν είμαι σίγουρος αν κάνουν αλλά δεν έχεις και τίποτα να χάσεις.

Αλλιώς ρώτα σε κάνα τεχνικό υπολογιστών/ηλετρονικό που κάνει κολλήσεις.

 

Για save backup θέλετε αυτό εδώ.

https://www.amazon.co.uk/Datel-Mega-Memory/dp/B00004UBM5

 

Εγώ το είχα πάρει από το amazon.co.uk κοντά στα 40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα θα με ενδιέφερε... βασικά έχει μια βλακεία τριγωνική βίδα, αν καταφέρεις και το ξεβοδώσεις δεν είναι τπτ μετά

Γιατί δεν μου το λες όταν είμαι σπίτι να την αλλάξω  :P  :P  :P  :angry:  :angry:  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μου το λες όταν είμαι σπίτι να την αλλάξω  :P  :P  :P  :angry:  :angry:  :angry:

Επειδή θέλει ειδικό κατσαβίδι αλλιώς θα καταστρέψεις την κεφαλή της βίδας/το πλαστικό γύρω από την κασέτα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι παλιές κασέτες του color έχουν άλλη βίδα σε σχέση με αυτές του advance

για παράδειγμα

 RealEmerald-Copy.jpg

 


Γιατί δεν μου το λες όταν είμαι σπίτι να την αλλάξω  :P  :P  :P  :angry:  :angry:  :angry:

ε στο λέω τώρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλει ειδικό κατσαβίδι αλλιώς θα καταστρέψεις την κεφαλή της βίδας/το πλαστικό γύρω από την κασέτα. :P

 

Βασικά οι παλιές κασέτες του color έχουν άλλη βίδα σε σχέση με αυτές του advance

για παράδειγμα

 RealEmerald-Copy.jpg

 

ε στο λέω τώρα :P

Του advance την ανοίγω χωρίς γρατζουνιά και να χαλάσει η βίδα και ας μην έχω το σωστό κατσαβίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...