Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής laser ή inkjet ???


kayato

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν εκτυπωτή inkjet του οποίου γεμίσω τα μελάνια μόνος αλλα μετά από 5 γεμίσματα αναγκάζομαι αγοράζω καινούρια ,γιατι βουλώνουν ,κατά μέσο όρο με ένα γέμισμα βγάζω 50 σελίδες και με 5 γεμίσματα πανω κάτω 200 σελίδες με 12 ευρώ.

Εσεις που έχετε laser αξίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πιο φθηνά θα σου βγαίνει με τα αυθεντικά μελάνια. Εγώ τα δικά μου τα παίρνω 8€ και βγάζει καμιά 250 σελίδες.

αυθεντικά τα παιρνω και μολις τελειώσουν μετα τα γεμίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κάνει το αυθεντικό καιπόσες σελιδες βγάζει....

10 ευρώ και βγάζει 100 περιπου...

ξερει κανείς καποιο laser εκτυπωτή με φτηνη αναγομωση που να το κανω μονος δηλαδή να το γεμίζω εγώ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι τυπώνεις και βγάζεις μόνο 50 σελίδες με κάθε μελάνι, προσπέκτους με πλήρη κάλυψη χρώματος; :mellow: Είναι πολύ λίγο. 

 

Οι laser εκτυπωτές συμφέρουν όταν έχεις τεράστιο όγκο εκτυπώσεων (δεκάδες χιλιάδες σελίδες το μήνα). Με μικρότερες απαιτήσεις, βγαίνεις πιο οικονομικά με έναν inkjet. Οπότε από μένα βρες τι φταίει με τον μηχάνημα που έχεις τώρα, κι άσε τους laser κατά μέρος.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι τυπώνεις και βγάζεις μόνο 50 σελίδες με κάθε μελάνι, προσπέκτους με πλήρη κάλυψη χρώματος; :mellow: Είναι πολύ λίγο. 

 

Οι laser εκτυπωτές συμφέρουν όταν έχεις τεράστιο όγκο εκτυπώσεων (δεκάδες χιλιάδες σελίδες το μήνα). Με μικρότερες απαιτήσεις, βγαίνεις πιο οικονομικά με έναν inkjet. Οπότε από μένα βρες τι φταίει με τον μηχάνημα που έχεις τώρα, κι άσε τους laser κατά μέρος.

100 βγαζω με το αυθεντικό ,με το γεμισμα που κανω γυρω στις 50.Βγάζω και πληρη καλυψη μερικές φορες.

Επεξ/σία από kayato
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είχα τα ίδια προβλήματα με τους inkjet, και κυρίως ότι δεν τύπωνα συχνά, στεγνώνανε τα μελάνια, πέταμα και καινούργια, head cleaning, calibration κλπ και μετά από 2-3 μήνες πάλι τα ίδια. Τύπωνα και τυπώνω λίγες σελίδες ανά έτος. Αγόρασα έγχρωμο laser και δεν το μετάνιωσα. Τον αγόρασα αρχές 2013 και από τότε έχω αλλάξει μόνο το μαύρο και το κυανό μελάνι, έβαλα ιμιτασιόν για 13 ευρώ ανά χρώμα, τα γνήσια είχαν 60 ευρώ ανά χρώμα. Αρα για 3 χρόνια έχω κόστος 200 ευρώ αγοράς του εκτυπωτή και 26 ευρώ για μελάνια (αν είχα αλλάξει όλα τα μελάνια το κόστος θα ήταν 13Χ4=52 ευρώ..

Με αντίστοιχο inkjet θα είχα αγοράσει 3-4 φορές καινούργια μελάνια (1μαυρο+1έγχρωμο) άρα 25+25 Χ3~4 = 150/200 ευρώ μόνο για μελάνια.

Επιπλέον, έχω την ταχύτητα εκτύπωσης και την ποιότητα σε απλό χαρτί.

Μειονέκτημα, βέβαια, η όχι και τόσο καλή ποιότητα σε φωτογραφικό χαρτί, και η αδυναμία του εκτυπωτή να πάρει χοντρό χαρτί ή χαρτόνι, ή "σαγρέ" χαρτί όπως ο inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σου αρκεί ένας μονόχρωμος εκτυπωτής εννοείται πως κάνεις την δουλειά σου με laser πολύ καλύτερα και αποδοτικά.

 

Αν όμως χρειάζεσαι έγχρωμες εκτυπώσεις, σε φωτογραφικό χαρτί+ scanner-wifi κλπ οι inkjet είναι μονόδρομος με χαμηλό κόστος.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είχα τα ίδια προβλήματα με τους inkjet, και κυρίως ότι δεν τύπωνα συχνά, στεγνώνανε τα μελάνια, πέταμα και καινούργια, head cleaning, calibration κλπ και μετά από 2-3 μήνες πάλι τα ίδια. Τύπωνα και τυπώνω λίγες σελίδες ανά έτος. Αγόρασα έγχρωμο laser και δεν το μετάνιωσα. Τον αγόρασα αρχές 2013 και από τότε έχω αλλάξει μόνο το μαύρο και το κυανό μελάνι, έβαλα ιμιτασιόν για 13 ευρώ ανά χρώμα, τα γνήσια είχαν 60 ευρώ ανά χρώμα. Αρα για 3 χρόνια έχω κόστος 200 ευρώ αγοράς του εκτυπωτή και 26 ευρώ για μελάνια (αν είχα αλλάξει όλα τα μελάνια το κόστος θα ήταν 13Χ4=52 ευρώ..

Με αντίστοιχο inkjet θα είχα αγοράσει 3-4 φορές καινούργια μελάνια (1μαυρο+1έγχρωμο) άρα 25+25 Χ3~4 = 150/200 ευρώ μόνο για μελάνια.

Επιπλέον, έχω την ταχύτητα εκτύπωσης και την ποιότητα σε απλό χαρτί.

Μειονέκτημα, βέβαια, η όχι και τόσο καλή ποιότητα σε φωτογραφικό χαρτί, και η αδυναμία του εκτυπωτή να πάρει χοντρό χαρτί ή χαρτόνι, ή "σαγρέ" χαρτί όπως ο inkjet.

 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και εκτυπώνω κάθε εβδομάδα περίπου, τα έγχρωμα μελάνια έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα με το ξέραμα και ούτε κατάφερα να σώσω την κατάσταση ακόμα και με δοκιμαστικές σελίδες ανά διαστήματα, εν το μεταξύ μερικά μελάνια αδειάζουν πολύ γρηγορότερα από όσο λένε είτε είναι αυθεντικά είτε ανακατασκευασμένα. Επειδή πλέον έχω πελαγώσει και κοντεύω οτι έδωσα για να αγοράσω το μηχάνημα πριν χρόνια να τα δώσω στα μελάνια, από τα μέσα 2017 θα αγοράσω laser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...