Προς το περιεχόμενο

Email Client


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, 

 

 Λοιπόν ψάχνω έναν e-mail client, δεν θέλω να κάνει τπτ ιδιαίτερο απλώς να διαβάζω και να γράφω e-mail. Το μόνο που ψάχνω(και δεν έχω βρει) είναι: 1. να ψάχνει συνέχεια για νέα e-mail ή να μπορώ να το ρυθμίσω να ψάχνει κάθε 1-2 λεπτά και 2. να θυμάται τις διευθύνσεις που μου έχουν στείλει e-mail, δλδ στο yahoo mail στο android μου εάν γράψω το όνομα ενός ατόμου που μου έχει στείλει e-mail το βρίσκει και ας μην είναι στις επαφές μου. 

 

Το 1. παλιά το είχα κάνει με το Thunderbird(έψαχνε κάθε 5 λεπτά νμζ) αλλά δεν μπορούσα να κάνω το 2. 

Είχα δοκιμάσει το Nylas N1 για μερικές μέρες αλλά το άφησα γιατί δεν μου δούλευε ο ορθογραφικός έλεγχος(ούτε στα αγγλικά), ένα άλλον μείον ήταν ότι έπρεπε να πληρώνω. 

Το Geary το δοκίμασα και αυτό πριν μερικές βδομάδες και ενώ είχα επιλέξει να ψάχνει συνεχώς για e-mail αυτό δεν έψαχνε... 

Evolution είχα βάλει πριν μερικές χρόνια αλλά νμζ είχε πρόβλημα με το 2. 

 

Καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να βάλω ή εάν γίνεται να φτιάξω τα προβληματα σε κάποιο από αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτοματο ελεγχο για εμαιλς εχει το ΤΒ και να σου συμπληρωνει τα ονοματα αυτων που σου χουν στειλει και ορθογραφικο ελεγχο.

 

(χρησιμοποιω χρονια τον ΤΒ και στα λεω εκ πειρας)

 

Οσο για LDAP , μιλας για κατι τετοιο ? ->  https://wiki.mozilla.org/Thunderbird:Help_Documentation:Connecting_to_an_LDAP_address_book

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό που θέλω είναι να βρίσκει αυτόματα τα ονόματα όταν πάω να γράψω e-mail και ας μην είναι στο contact list. Τώρα εάν γίνεται με LDAP ή όχι δεν με ενδιαφέρει. Αυτό το link το είδα και εγώ, αλλά δεν ήξερα τι να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό που θέλω είναι να βρίσκει αυτόματα τα ονόματα όταν πάω να γράψω e-mail και ας μην είναι στο contact list. Τώρα εάν γίνεται με LDAP ή όχι δεν με ενδιαφέρει. Αυτό το link το είδα και εγώ, αλλά δεν ήξερα τι να κάνω

 

Στο λινκ που εβαλε ο τζιμης , κλικαρεις το 1ο και το 3ο..ο,τι εμαιλ στελνεις το αποθηκευει σε local address book..

Οποτε οταν πας να του ξαναστειλεις εμαιλ , το βρισκει (λογω του 1ου τικ ) και συμπληρωνει το ονομα μονο του.

 

Δηλ , με λιγα λογια πρεπει να στειλεις τουλαχιστον μια φορα εμαιλ σε ενα προσωπο/address ωστε να το αποθηκευσει και την επομενη φορα να το ξερει για να το συμπληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...