Προς το περιεχόμενο

Τι φακο να επιλεξω για φωτογραφιες σε νυχτερινο μαγαζι εχοντας τη 5200?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,,εχω τη 5200 και εχω ηδη τον βασικο της τν 18-55 και εναν 35αρη.. αλλα δε με βολευει ο 35αρης και λεω να τον πουλησω. θελω να βρω κατι οχι με αυτοματο ζουμ...

Τι εχετε να προτεινετε? ειτε σε μεταχειρισμενο φακο,ειτε σε καινουριο..αλλα οχι υπερβολικα ακριβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τ sb800. Θελω να παρω καποιον με ελευθερο ζουμ..να μπορω να τραβαω κ κοντα κ μακρυα γ αυτο κοιταζα κατι σε 18-105 κλπ. Αλλα ηταν 3,5-5,6. Κ δεν ξερω γ την αναλυση..μου ειχαν προτεινει να παρω κ 50mm για να εχω πορτραιτα απο λιγο πιο μακρυα αλλά οπως προανεφερα προτιμω κατι χωρις αυτοματο ζουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνα τετοιο φακο για νυχτα

ειναι πολυ σκοτεινοι

θα πρεπει να ανεβασεις iso 4+ φορες πανω για να εχεις ιδιο φως

 

αν θες πιο μακρινες, παρε εναν 50ρη, ετσι κι αλλιως στα νυχτερινα μαγαζια δεν εχεις τοσο χωρο για να βγαζεις με παραπανω απο 85mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δοκιμασεις καποιον 17-50 2.8 αν θες ζουμ, εγω να φανταστεις οταν τραβαω νυχτα δουλευω με 3 φακους 35mm 1.8, 85mm 1.8 και εναν fiseye για τις γενικες ληψεις. Δεν συγκρινεται η ποιοτητα ενος σταθερου φακου με τους ζουμ και η μηχανη σου δεν μπορει να σηκωσει ψηλα iso οποτε ενας 1.8 θα ηταν ιδανικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακουσει κατι,αλλα νομιζω οτι δε θα εμπλεκα με ομαδες..προτιμω να ειμαι πιο αυτονομη πανω σε αυτο το κομματι!

ΑΑΑ* εχω το sb800 απο φλας.. αλλα μου ειπαν απο ενα φωτογραφειο οτι ειναι αναλογικο κ δε συμβαδιζουν οι ρυθμισεις με τη καμερα.  ξερει κανεις να προτεινει κανενα κινεζικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω ακουσει κατι,αλλα νομιζω οτι δε θα εμπλεκα με ομαδες..προτιμω να ειμαι πιο αυτονομη πανω σε αυτο το κομματι!

ΑΑΑ* εχω το sb800 απο φλας.. αλλα μου ειπαν απο ενα φωτογραφειο οτι ειναι αναλογικο κ δε συμβαδιζουν οι ρυθμισεις με τη καμερα.  ξερει κανεις να προτεινει κανενα κινεζικο ?

 

Οι ομαδες εχουν το θετικο οτι σε σε βλεπουν πιο θετικα τα μαγαζια μιας και τους πουλας και promo αφου οι περισσοτερες σελιδες εχουν αρκετα likes, αλλα εννοειται μονος σου παιρνεις καλυτερα χρηματα αν εχεις ενα αρκετα καλο επιπεδο δουλειας. Οσον αφορα το φλας το φωτογραφειο δεν ηξερε τι σου ελεγε, μια χαρα κανει το sb800 στην μηχανη σου, αναλογικο ηταν το sb80 που και αυτο παλι δουλευε κανονικα απλα επρεπε να ρυθμιζεις εσυ την ενταση του φλας.

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψες για αυτομαγο ζουμ...και μαλιστα οταν αναφεροταν σταθεροι φακοι,πχ35αρης και 50αρης.τι εννοεις;ουτε το αυτοματο ζουμ βγαζει νοημα,ουτε το ζουμ 50αρης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...