Προς το περιεχόμενο

Multiboot προβληματισμος


chattr +i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω το εξης setup

 

240gb sandisk ssd - Windows 10

1tb μηχανικος samsung με τα εγγραφα μου

60gb ocz ssd στον οποιο δοκιμαζω διανομες (τωρα εχει arch xfce4)

 

κ εξωτερικος που μπαινοβγαινει σε hdd bay

240gb μηχανικος seagate στον οποιο εχω το cloudready os (ουσιαστικα το opensource chrome os ,δλδ chromium os)

https://www.neverware.com

 

ολα αυτα εννοειται για να μπορω να μπουταρω μεσω bios σε οποιοδηποτε λειτουργικο το οποιο ειναι στο δικο του δισκο με το δικο του bootloader k δεν επηρεαζει τα υπολοιπα ακομα κ αν σβηστει κλπ

 

θελω τωρα να βαλω στον 240gb μηχανικο seagate παραλληλα με το cloudready κ openelec

 

απο οτι ειδα κ τα 2 επειδη ειναι linuxaκια κατα βαση μπορουν να πατησουν στον grub 2 ,υπαρχει τροπος αφου σεταρω με gparted τον δισκο σε 2 ιδια partitions μικραινοντας το ηδη υπαρχον να βαλω κ openelec κ στην συνεχεια να διαλεγω μεσω grub τι θα εκκινει?

 

μπορω να το κανω αν βαλω επιπελον καποιο linuxaki στον δισκο μαζι με cloudready κ openelec ωστε να σεταρω τον grub να τα βλεπει ολα

 

μπορω χωρις να βαλω επιπλεον linux στον ιδιο δισκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιξε με το os-prober ..γοογλαρε το..δεν εχω ιδεα απο λεπτομερειες..αλλα λογικα θα μπορει να ανιχνευσει τα λειτουργικα στους αλλους δισκους και να βαλει τις καταλληλες εγγραφες στο grub.cfg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα μ' ένα update-grub θα ανιχνευθεί, αλλά ποιος ο λόγος να βάλεις το openelec(που έχει και παλιά έκδοση του kodi(xbmc)) από τη στιγμή που έχεις ήδη το arch εγκατεστημένο? Κάνε απλά εγκατάσταση του kodi και θα το έχεις χωρίς να μπλέξεις με resize και να πιάσεις και τον επιπλέον χώρο που χρειάζεται το openelec. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το arch δεν ειναι μονιμα εγκατεστημενο ,οπως ειπα δοκιμαζω διανομες συνεχως

 

κ το cloudready k το openelec δεν εχουν κονσολα απο οσο ξερω για να σεταρω grub

 

μπορω να αποφυγω να βαλω μια διανομη στον δισκο μονο κ μονο για να σεταρω τον grub?

 

με ενα live linuxaki θα μπορουσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσε στο μενού του grub που έχεις ήδη το openelec:

http://wiki.openelec.tv/index.php/Dual_Boot

 

To link μιλαει για 3 λειτουργικα και πειραγμα του grub του ubuntu ..οχι πειραγμα του grub του openelec που θελει να κανει ο TS.

 

EDIT : γιατι να βαλεις το cloudready και οχι μια "νορμαλ" διανομη για να παιξεις ευκολα με το grub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκιμαζω ,μ αρεσει η minimal cloud λογικη του κ σκεφτομαι οτι σε λιγο καιρο θα θελω ενα τετοιο απλο κ απεριτο λειτουργικο ισα για να μπαινω net απο ενα παλιο μηχανημα 

 

επισης το openelec μπαινει ως backup για το υπαρχον android box που του εχω σεταρει openelec αλλα τρωει μερικες φορες φρηκες κ θελει φλασαρισμα απο την αρχη μεσω utility

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...