Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση με μαύρη γραμμή


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, ο εκτυπωτης μου ειναι δεκαετιας, ειναι ο Brother HL 2030, και με υπηρετει πιστα ολα αυτα τα χρονια χωρις προβληματα.
Εχω αλλαξει ολα αυτα τα χρονια, 4 toners συνολικα(τωρα τυπωνω με το 4ο), και δεν εχω αλλαξει ποτε drum.
Να πω ακομη, οτι ειμαι ανθρωπος που προσεχει τα μηχανηματα του, και ο printer οταν δεν ειναι σε χρηση ειναι παντα με καλυμα για τη σκονη κλπ
Επισης η χρηση ειναι περιστασιακη, δηλαδη ουτε καν καθημερινη, μπορει να τυπωσω 3-4 φορες τη βδομαδα μερικες σελιδες.

Τους τελευταιους μηνες εχει παρουσιασει το εξης προβλημα. Σε καθε εκτυπωση, τυπωνει και μια γραμμη-λωριδα, καθετη.
Σε αλλες σποραδικες συζητησεις εχω ακουσει διαφορες εκδοχες, αλλα δεν εχω καταληξει τι ειναι.
Αλλος λεει για drum (αλλα το λαμπακι για αλλαγη drum στον printer δεν εχει αναψει ποτε), αλλος λεει για τονερ(εβαλα ιμιτασιον για πρωτη φορα…αν παιζει ρολο), αλλα εμενα οσο το κοιταζω, πιο πολυ για ‘ροδια’ μου φαινεται, αλλα φυσικα δεν ειμαι και σιγουρος.

Επισυναπτω εκτυπωση, και δειτε την.
Ειναι λιγο βιαστικα τραβηγμενη η φωτο, η γραμμη ειναι εντελως καθετη, και αλλοτε τυπωνει με πιο εντονη γραμμη, και αλλοτε με πιο αχνη…αλλα η γραμμη ειναι παντα εκει παρουσα.

Τι νομιζετε οτι ειναι, και πως να αρχισω να το ψαχνω για να καταληξω στην αιτια του προβληματος;

 

25p75w6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To drum σου έχει όριο ζωής στην καλύτερη περίπτωση 12000 σελίδες σε ιδανικές συνθήκες, 4 τόνερ είναι 10000 σελίδες.

Εγώ θα ξεκινούσα απο αλλαγή drum. Ακόμη και η φύση του προβλήματος αυτό υποδεικνύει.

Είναι και αυτό αναλώσιμο όπως το τόνερ. Σε άλλους εκτυπωτές drum και τόνερ είναι ενσωματωμένα το ένα στο άλλο και άλλοι είναι σαν τον δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινας με τον ελεγχο του drum,παντα δηλαδη το γυριζουμε τουμπα να δουμε αν το drum εχει σημαδια.Στην περιπτωση την δικη σου,ενδεχομενως να δεις αλλοιωση του drum στο συγκεκριμενο σημειο,ισως ομως και οχι.Το drum για να αναψει λαμπακι για αλλαγη,θα πρεπει να εχει φτασει στο οριο σελιδων που ειναι κατασκευασμενο,αν αλλοιωθει ομως η επιφανεια του και δεν φτασει στο οριο,δεν θα αναψει ,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται αλλαγη.Ενα σκουπιδακι να τραβηξε στο συγκεκριμενο σημειο,θα καταστραφει η επιφανεια.

Δευτερο και σημαντικο,τετοια σημαδια αφηνει και ο φουρνος.Μπορεις και εκει να κανεις εναν ελεγχο με ενα φακο ή ενα κινητο.

Για να βεβαιωσεις ομως οτι χρειαζεσαι αντικατασταση drum 100% μπορεις να κανεις ενα κολπακι.Δινεις μια εκτυπωση και μολις τραβηξει το χαρτι και το παει κατω απο το drum,πριν ομως προλαβει να φτασει στον φουρνο,ανοιγεις το καπακι.Το χαρτι θα σταματησει κατω απο το drum,αν υπαρχει σημαδι,τοτε το drum ειναι για αλλαγη,αν δεν υπαρχει,τοτε ο φουρνος εχει σιγουρα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μόλις 4 αλλαγές τόνερ συνολικά θεωρώ ότι ο φούρνος είναι δύσκολο να χαλάσει, εκτός και αν έχει γίνει κακή χρήση. Θα ήταν μια αρκετά σπάνια περίπτωση που χωρίς να την αποκλείσω (επειδή πολλά βλέπουμε) την θεωρώ στατιστικά δύσκολη.

Εγώ κρατάω ότι είναι 10 ετών εκτυπωτής που δεν έχει αλλάξει ακόμη drum. Το θεωρώ δεδομένο ότι στην δεκαετία έχει τραβήξει κάποια σκουπιδάκια μέσα, όσο και αν τον σκέπαζες.

Κράτα και αυτό που σου είπε ο Roger για το Drum, ότι μπορεί μεν να μην σου ανάβει λαμπάκι αλλαγής του επειδή δεν έφτασε στο όριο του, αλλά παρόλα αυτά να τα έχει φτύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει τροπος να δω ποσες σελιδες εχει πραγματικα τυπωσει μεχρι τωρα το drum?

 

Παντως προσανατολιζεστε στο drum οπως καταλαβαινω.

Δες,αν εχει ο εκτυπωτης supplies statut page.

Eγω προσανατολιζω στο drum,χωρις ομως να σε στελνω απαραιτητα στο καταστημα να αγορασεις καινουργιο.

Αν εκανες το παραπανω τεστ θα βεβαιωνοσουν ποιο ανταλλακτικο φταιει.

Διαγνωση με υποθεσεις δεν γινεται,στην διαγνωση αποκλειεις σιγα σιγα ενα προς ενα ανταλλακτικο,εκτος και αν το κατεστραμμενο ανταλλακτικο φωναζει απο μονο του.

Σημαδια εχει απο κατω η πρασινη ή αλλοτε μπλε επιφανεια?

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες,αν εχει ο εκτυπωτης supplies statut page.

Eγω προσανατολιζω στο drum,χωρις ομως να σε στελνω απαραιτητα στο καταστημα να αγορασεις καινουργιο.

Αν εκανες το παραπανω τεστ θα βεβαιωνοσουν ποιο ανταλλακτικο φταιει.

Διαγνωση με υποθεσεις δεν γινεται,στην διαγνωση αποκλειεις σιγα σιγα ενα προς ενα ανταλλακτικο,εκτος και αν το κατεστραμμενο ανταλλακτικο φωναζει απο μονο του.

Σημαδια εχει απο κατω η πρασινη ή αλλοτε μπλε επιφανεια?

 

Με το κολπακι λες ουσιαστικα να μπλοκαρω εγω ο ιδιος το χαρτι, σταματωντας την εκτυπωση, - αλλα πως θα πιασω την χρονικη στιγμη, να το εχει τραβηξει μεν, αλλα να μην το εχει βγαλει στην εξοδο χαρτιου δε;

Εννοω ολα γινονται τοσο γρηγορα, που ναι μεν καταλαβαινω την λογικη του, αλλα μου φαινεται οτι θα πρεπει να το προσπαθησω καμια δεκαρια φορες, και αν το πετυχω, μη τα φτυσει τελειως ο εκτυπωτης απο τα αποτομα κοψιματα..,

 

Οταν λες πρασινη και μπλε επιφανεια, τι ακριβως εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

------

Επισης πειτε μου, αν υπαρχει ενδεχομενο η 'ζημια' να εχει προκληθει απο το τονερ,

επειδη το τρεχον - 4ο τονερ, ειναι το πρωτο που ειναι ιμιτασιον, τα 3 προηγουμενα ηταν original...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν αγόρασες ότι πιο φτηνό βρήκες στην αγορά σε τόνερ made in pakistan, πολύ αμφιβάλω να φταίει αυτό.

10 χρόνια drum, με εκτυπώσεις βάση των τόνερ που άλλαξες κοντά στο όριο του. Για εμένα απο εκει ξεκινάς το ψάξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα ο εκτυπωτης απο μονος του, για πρωτη φορα στα 10 χρονια που τον εχω,

τυπωσε αυτη την σελιδα:

 

jazafa.jpg

 

Για αναλυστε τι σημαινει αυτο για το drum, το τονερ, την μαυρη γραμμη και ....γενικοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αναλυθει ολα,τι αλλη αναλυση θελεις?

 

Μισο λεπτο.

Εδω λεγαμε οτι το drum κοντευει στο τελος της ζωης του, και βλεπω οτι εχει ακομη 46% ζωη. Διαβαζω κατι λαθος;

Αυτο που εσεις νομιζετε αυτονοητο, γι'αυτο και ρωτω και ζητω την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο.

Εδω λεγαμε οτι το drum κοντευει στο τελος της ζωης του, και βλεπω οτι εχει ακομη 46% ζωη. Διαβαζω κατι λαθος;

Αυτο που εσεις νομιζετε αυτονοητο, γι'αυτο και ρωτω και ζητω την βοηθεια σας.

Αν διάβαζες διεξοδικά όσα γράφτηκαν θα έβρισκες ακριβώς την απάντηση που ζητάς. Ενα drum δεν βγάζει φτωχά αποτελέσματα μόνο όταν τελειώσει. 

 

 

Το drum για να αναψει λαμπακι για αλλαγη,θα πρεπει να εχει φτασει στο οριο σελιδων που ειναι κατασκευασμενο,αν αλλοιωθει ομως η επιφανεια του και δεν φτασει στο οριο,δεν θα αναψει ,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται αλλαγη.Ενα σκουπιδακι να τραβηξε στο συγκεκριμενο σημειο,θα καταστραφει η επιφανεια.

 

 

Απο εκει και πέρα όπως λέει και o Roger, έχουν αναλυθεί όλες οι περιπτώσεις, όσο θα μπορούσαν να αναλυθούν μέσα απο ένα φόρουμ. Ή ξεκινάς με αντικατάσταση των ύποπτων για αλλοίωση αναλώσιμων μερών (drum) ή το πηγαίνεις σε σέρβις να το δει κάποιος live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...