Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για πολυμηχάνημα λέιζερ.


stefanidisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ξεχωριστά μηχανήματα όμως, χάνεις τη δυνατότητα της φωτοτυπίας. Ή τέλος πάντων, σαν διαδικασία γίνεται υπερβολικά πιο περίπλοκη. Δεν είναι μεγάλο μείον αυτό;

 

Πέραν τούτου, αν τύχει και χαλάσει το scanner στο πολυμηχάνημα μπορείς απλά να αγοράσεις... ένα scanner. Γιατί να παιδεύεσαι εξ' αρχής όμως με δύο ξεχωριστές συσκευές, μόνο και μόνο για την μικρή πιθανότητα να χαλάσει κάτι;

σε καποια scanner απλα πατας ενακουμπι και το στελνει στον Printer.δεν το παω μονο για την πιθανοτητα να χαλασει.αλλα ειμαι παντα της αποψης οτι οταν θες κατι καλο τοτε το καθε μηχανημα για την δικη του δουλεια.αν τωρα καποιος θελει κατι φτηνο για γενικη χρηση εκει ναι κερδιζει το πολυμηχανημα αφου το κοστος ειναι πολυ πιο χαμηλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σε οικονομικό laser έγχρωμο τι μου προτείνετε?Για οικιακή χρήση θα χρειαστώ κ είμαι στο ψάξιμο...

οι λειζερ δεν κανουν καλό στην υγεια...ψαξτο κ θα δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε οικονομικό laser έγχρωμο τι μου προτείνετε?Για οικιακή χρήση θα χρειαστώ κ είμαι στο ψάξιμο...

οι λειζερ δεν κανουν καλό στην υγεια...ψαξτο κ θα δεις...
Δηλαδή ,έχεις κάτι να διαβάσουμε να καταλάβουμε, γιατί εμένα με τους inject κάθε φορά μελάνια, προβλήματα, λεφτά, έχει κλονιστεί η υγεία μου. δώσε να καταλάβουμε.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ,έχεις κάτι να διαβάσουμε να καταλάβουμε, γιατί εμένα με τους inject κάθε φορά μελάνια, προβλήματα, λεφτά, έχει κλονιστεί η υγεία μου. δώσε να καταλάβουμε.

http://www.skai.gr/news/health/article/55539/%CE%9F%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B2%CE%BB%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-/

 

http://www.pcworld.com/article/135297/article.html

 

κατι προχειρα-γρηγορα που βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορες ειχα παρει Laser εγχρωμο ειχα παρει Hp και δεν ειχα κανενα παραπονο.επισης ναι δεν εχεις να ξεραινονται μελανια και τετοια.αλλιως αν πας σε Inkjet Θα πρεπει να πας σε καποιον που εχει μεγαλα μελανια και φτηνα μελανια.καποιοι Epson πχ εχουν κατι τεραστιες θηκες για μελανια που βγαζεις παρα πολλες σελιδες οποτε εκει ναι το κοστος ειναι αρκετα μικροτερο.+

http://tech.in.gr/presentations/article/?aid=1231270074

διαβασε λιγο αυτο. πχ epson l300


Τελικά τι προτείνετε? Στο ψάξιμο είμαι ακόμα :-( :-( :-( :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όταν γίνει επαναγεμιση στο τόνερ με γραφιτη αν έχει μείνει μέσα λίγο από το παλιό υπάρχει πρόβλημα η συμπληρώνουμε κατευθείαν ;

μπορεις να συμπληρωσεις.αλλωστε οσο και καλα να θελες να το καθαρισεις θα μεινει λιγο μεσα.εφοσον το toner που πηρες ειναι για αυτον τον εκτυπωτη εισαι οκ.αν και στα τονερ τα πραγματα ειναι πιο ευκολα απο τους inkjet που υπαρχουν αρκετες διαφορες στα μελανια απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη.αλλα ουτε εκει θα δεις να αδειαζουν αφου καποιες φορες απλα με συριγγα τα γεμιζεις απο μικρη τρυπουλα.αλλωστε αν εχει περισσεψει τονερ στο δοχειο που αγορασες θα ειναι το ιδιο με αυτο που εχει μεσα μετα το πρωτο επαναγεμισαμ αμα παιρνεις το ιδιο.:P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,

για απλή οικιακή/γραφείου χρήση(50 σελίδες max τον μήνα, αρκετά scans όμως), αξίζει να κοιτάξει κανείς προς laser μεριά? Με τα μελάνια έχω αγανακτήσει μιας και με τόσες λίγες εκτυπώσεις καταλήγουν πολλές φορές ξεραμένα με αποτέλεσμα όταν χρειαστεί κάποια εκτύπωση να ψάχνομαι τελικά.
Σκέφτηκα την λύση να κρατήσω το τωρινό πολύμηχανημα ως scanner και απλά να δω κάποιον φθηνό laser εκτυπωτή αλλά επειδή θα το χειρίζονται και άλλα, όχι τόσο της τεχνολογίας άτομα, κάλο θα ήταν να είναι εύκολο να βγουν φωτοτυπίες.

Και κοιτώντας τα φθηνά laser πολύμηχανηματα, είδα τον Samsung m2070 στα 97.90 και τον Ricoh sp211su στα 89.90.
Και για τους 2 τα toner όμως φαίνονται κάπως ακριβά(για τον δε Samsung λένε ότι τελειώνουν γρήγορα, αλλιώς από τιμή τα συμβατά φαίνονται οκ). Αν και με τόσες λίγες εκτυπώσεις φαντάζομαι και των 2 τα τονερ θα κρατήσουν για αρκετό διάστημα.

Bonus το ότι έχουν λειτουργία για να σκανάρουν ταυτότητες και από τις 2 μεριές και να τις εκτυπώνουν στο ίδιο φύλλο χωρίς να χρειάζεται βάλε-βγάλε φύλλο ή σκαναρισμα σε pc και edit ώστε να είναι στην ίδια σελίδα.

 

Υπάρχει κάτι άλλο φθηνό που αξίζει ή παράβλεψα ή κάποια άλλη πρόταση τελείως?(€110 ταβάνι, και πάλι είναι κάπως υπέρβαση του budget δυστυχώς.)
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 σελιδες τον μηνα δεν θα αφησουν ταμελανια σου να ξεραθουν και υπαρχουν κατι epson με μεγαλα και φτηνα μελανια.απο την αλλη ναι το toner δεν θα παθει ευκολα κατι ακομα και μετα απο μηνες και εκει απλα το πετας και βαζεις αλλο.αλλα γενικοτερα δεν παθαινει κατι.ναι θελει προσοχη γιατι ο εκτυπωτης μπορει να ειναι φτηνος αλλα τα toner ακριβα εκτος αν χρησιμοποιεις third party ή επαναγεμισματα.βεβαια με βαση τις 50 σελιδες ναι θα τα κρατησεις για παρα πολυ καιρο.απο εκει και περα μετα διαλεγεις αν θες εγχρωμο ή ασπρομαυρο αν και οι πρωτοι ειναι πιο ακριβοι και πιο πανω απο το budget σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 είναι στις πολύ καλές περιπτώσεις, συνήθως είναι αρκετά λιγότερες έως και να μην το χρησιμοποιούμε καθόλου για κάποιους μήνες, γιαυτό άλλωστε κοιτάω για laser.
Το χρώμα ευτυχώς δεν μας ενδιαφέρει.

 

Προσωπικά τείνω προς τον Samsung πάντως, μιας και βλέπω ότι τα συμβάτα τονερ είναι αρκετά φθηνά, οπότε αν πέρα από τα σχόλια στο skroutz, τα οποία δεν ενοχλούν ιδιαίτερα στην περίπτωση μου με την χρήση που θα γίνεται, δεν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα λέω να προχωρήσω προς την αγορά του.

Πέρα από αυτό, στην περίπτωση που ίσως ανέβει λίγο το budget, αν πχ γίνει αγορά με δόσεις, αξίζει να κοιτάξω κάτι άλλο μέχρι τα 150(το αν έχει wifi ή όχι δεν με ενδιαφέρει) ή λόγο μικρής χρήσης δεν έχει σημασία αν υπάρχει κάποιο πιο οικονομικό μηχάνημα όσο αφορά το κόστος ανά σελίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...