Προς το περιεχόμενο

Στις 7 Σεπτεμβρίου η παρουσίαση του νέου PlayStation με 4K ανάλυση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος την εχει μεγαλυτερη τελικα ρε παιδια?4 σελιδες μιλατε για fps/αναλυσεις/native/upscale κτλ κτλ και ξεχνατε το βασικο που ειναι το gameplay.Μια χαρα εχω τερματισει 50 παιχνιδια στην 55αρα μου με το ps3 τα οποια δειχνουν απιστευτα και ας εχουν οτι αναλυση η framerate θελουν.Εχετε χασει την μπαλα μερικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιος την εχει μεγαλυτερη τελικα ρε παιδια?4 σελιδες μιλατε για fps/αναλυσεις/native/upscale κτλ κτλ και ξεχνατε το βασικο που ειναι το gameplay.Μια χαρα εχω τερματισει 50 παιχνιδια στην 55αρα μου με το ps3 τα οποια δειχνουν απιστευτα και ας εχουν οτι αναλυση η framerate θελουν.Εχετε χασει την μπαλα μερικοι.

Το θέμα όμως είναι «η παρουσίαση του νέου PlayStation με 4K ανάλυση» και όχι «χαλάνε όλο και περισσότερο το Gameplay λόγο κονσολών»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος την εχει μεγαλυτερη τελικα ρε παιδια?4 σελιδες μιλατε για fps/αναλυσεις/native/upscale κτλ κτλ και ξεχνατε το βασικο που ειναι το gameplay.Μια χαρα εχω τερματισει 50 παιχνιδια στην 55αρα μου με το ps3 τα οποια δειχνουν απιστευτα και ας εχουν οτι αναλυση η framerate θελουν.Εχετε χασει την μπαλα μερικοι.

 

Δεν είναι όλοι ίδιοι στον τρόπο που το αντιλαμβάνεται το μάτι τους, ούτε στις απαιτήσεις τους. Εσύ μπορεί να είσαι ικανοποιημένος με χαμηλά fps και πιξελιασμένες αναλύσεις και να μην καταλαβαίνεις κάν την διαφορά, εγω όμως πχ που είμαι gamer 20 χρόνια και με εμπειρία από tournaments, ειλικρινά δεν μπορώ να παίξω καθόλου με λιγότερα από 60 fps,  Καταλαβαίνω διαφορά ακόμα και μεταξύ 80 και 100 fps. Αλλά για τις υπερβολικές αναλύσεις όπως 4K συμφωνώ ότι είναι περιττές, ειδικά για gaming. Kανένας pro gamer που γνωρίζω δεν παίζει σε competitive επιπεδο σε πάνω από 1080p , ακόμα κι αν έχουν διπλές gtx1080 sli στα pc τους. Ειδικα οι upscaled αναλύσεις είναι για γέλια μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλοι ίδιοι στον τρόπο που το αντιλαμβάνεται το μάτι τους, ούτε στις απαιτήσεις τους. Εσύ μπορεί να είσαι ικανοποιημένος με χαμηλά fps και πιξελιασμένες αναλύσεις και να μην καταλαβαίνεις κάν την διαφορά, εγω όμως πχ που είμαι gamer 20 χρόνια και με εμπειρία από tournaments, ειλικρινά δεν μπορώ να παίξω καθόλου με λιγότερα από 60 fps, Καταλαβαίνω διαφορά ακόμα και μεταξύ 80 και 100 fps. Αλλά για τις υπερβολικές αναλύσεις όπως 4K συμφωνώ ότι είναι περιττές, ειδικά για gaming. Kανένας pro gamer που γνωρίζω δεν παίζει σε competitive επιπεδο σε πάνω από 1080p , ακόμα κι αν έχουν διπλές gtx1080 sli στα pc τους. Ειδικα οι upscaled αναλύσεις είναι για γέλια μόνο.

Και το VSR/DSR upscaled δεν είναι?

 

 

Ότι είπες ίσχυει 100%.

 

(Γιατι όμως όχι πάνω από 1080Ρ και ας έχουν 1080Sli?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλοι ίδιοι στον τρόπο που το αντιλαμβάνεται το μάτι τους, ούτε στις απαιτήσεις τους. Εσύ μπορεί να είσαι ικανοποιημένος με χαμηλά fps και πιξελιασμένες αναλύσεις και να μην καταλαβαίνεις κάν την διαφορά, εγω όμως πχ που είμαι gamer 20 χρόνια και με εμπειρία από tournaments, ειλικρινά δεν μπορώ να παίξω καθόλου με λιγότερα από 60 fps,  Καταλαβαίνω διαφορά ακόμα και μεταξύ 80 και 100 fps. Αλλά για τις υπερβολικές αναλύσεις όπως 4K συμφωνώ ότι είναι περιττές, ειδικά για gaming. Kανένας pro gamer που γνωρίζω δεν παίζει σε competitive επιπεδο σε πάνω από 1080p , ακόμα κι αν έχουν διπλές gtx1080 sli στα pc τους. Ειδικα οι upscaled αναλύσεις είναι για γέλια μόνο.

20 χρονια ειμαι gamer και εγω απο snes και μετα και παντα απολαμβανω τα καλυτερα παιχνιδια καθε γενιας χωρις να το ψυριζω τοσο πολυ και να μου χαλαει την εμπειρια.Χιλιες φορες να παιξω uncharted στην 55αρα μου με το καλο ηχοσυστημα στον καναπε μου και ας ειναι 720p παρα σε μια 27αρα 4k και να καθομαι στην καρεκλα στα 80 εκατοστα.Εχετε χασει την μπαλα μερικοι και δεν απολαμβανετε κανενα παιχνιδι παρα μονο παιδευεστε για να βγαλετε τα fps αναλυσεις που θελετε και ξεχνατε το βασικο σε ενα παιχνιδι.Κριμα αλλα ετσι ειναι το marketing.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 60 vs 30 που λετε ολοι, οποιος εχει το last of us στο ps4 ας παει στο μενου και ας κλειδωσει το frame rate στα 30 και να κανει pan την καμερα.

Η διαφορα κανει ΜΠΑΜ αν εχεις συνηθισει κοντα στα 60.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για ποιον λόγο να παίξεις σε τόσο μεγάλη οθόνη όταν το 1920χ1080Ρ πάνω από 25" αντε βαριά 27", δεν φαίνεται τόσο ωραία, ειδικά σε 55" πρέπει να είχες TA PIXELS!

Γιατί δεν εχω μικρότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το VSR/DSR upscaled δεν είναι?

 

 

Ότι είπες ίσχυει 100%.

 

(Γιατι όμως όχι πάνω από 1080Ρ και ας έχουν 1080Sli?)

To DSR /VSR ειναι το αντίθετο. Ειναι rendering της framebuffer σε μεγαλύτερη ανάλυση πχ 2160p και χρήση αλγορίθμων όπως πχ το Lanszos για να κάνει resampling σε μικρότερη ανάλυση πχ 1080p ώστε να έχουμε καλύτερη ποιότητα λόγω πολύ πιο ποιοτικού antialiasing με ποιο sharp textures κλπ. Ουσιαστικά είναι μια τεχνική Super Sampling AntiAliasing. Οι πόροι φυσικά που χρειάζονται ειναι σαν να τρεχεις το Game πχ σε 2160p. Στο upscaling η framebuffer είναι πχ 1080p και μέσω ενός scaler αλγόριθμου μαζί με κάποια πολυ έξυπνα Tricks (πχ temporal reconstruction) και χρηση post process shaders(πχ smaa / sharpen) δίνεται τελικό output σε μεγαλύτερη ανάλυση με κάποιες φορές ουδέτερα έως ικανοποιητικά αποτελέσματα, αλλά συχνά με artifacts οπως  shadows banding / dithering και συχνά ύπαρξη bluring στην εικόνα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το Motion Blur. Αυτό μπορείς να το έχεις και στο PC.

Μήπως έχει να κάνει με τα miliseconds.

 

Motion blur είναι, και απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση(Uncharted 4) χρησιμοποίησαν και ''Maximum-Pre-rendered frames = 0''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το VSR/DSR upscaled δεν είναι?

 

 

Ότι είπες ίσχυει 100%.

 

(Γιατι όμως όχι πάνω από 1080Ρ και ας έχουν 1080Sli?)

 

Ναι, upscaling κανει το VSR αλλά κανένας σοβαρός gamer δεν παίζει σε non native resolution. Ο βασικός λόγος που οι pros παίζουν σε 1080p (και ακόμα χαμηλότερα) είναι επειδή χρησιμοποιούν 144hz monitors και πρέπει να βγάζουν πολλά fps για δουλεύει σωστά το g-sync ή το freesync. Επίσης, τα πολλά πιξελς μπορεί να δίνουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα αλλά ειδικά στα first person shooters αποτελούν μειονέκτημα. Δεν μπορώ να σου δώσω καποια πιο συγκεκριμένη εξήγηση για αυτό, αλλά οποιοδήποτε πολύ καλό παίχτη ρωτήσεις θα στο επιβεβαιώσει. Εγω για παράδειγμα όταν δοκιμάζω στα 1440p στο CSGO και το CoD, πρέπει να ξαναρυθμίσω το mouse, να αλλάξω το sensitivity που έχω συνηθίσει, και γενικά δεν εχω τόσο καλά αποτελέσματα όσο με 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμότερο να βγάλουν ενα upgraded ps4 που να μπορεί να παίζει τα games σε 1080p στα 60fps. Θα είναι τεράστια αναβάθμιση για κονσολα και θα χεστουν στο χρήμα. Ο κόσμος δεν θέλει 4κ γιατί πολύ απλα ελάχιστοι έχουν 4k monitors.

μα ειναι ολα θεμα μαρκετινγκ ποιο ευκολα βγαζουν ενα που παιζει 4κ sto menu και σε ταινιες  παρα ενα 1080p στα 60fps ολα τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, upscaling κανει το VSR αλλά κανένας σοβαρός gamer δεν παίζει σε non native resolution. Ο βασικός λόγος που οι pros παίζουν σε 1080p (και ακόμα χαμηλότερα) είναι επειδή χρησιμοποιούν 144hz monitors και πρέπει να βγάζουν πολλά fps για δουλεύει σωστά το g-sync ή το freesync. Επίσης, τα πολλά πιξελς μπορεί να δίνουν καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα αλλά ειδικά στα first person shooters αποτελούν μειονέκτημα. Δεν μπορώ να σου δώσω καποια πιο συγκεκριμένη εξήγηση για αυτό, αλλά οποιοδήποτε πολύ καλό παίχτη ρωτήσεις θα στο επιβεβαιώσει. Εγω για παράδειγμα όταν δοκιμάζω στα 1440p στο CSGO και το CoD, πρέπει να ξαναρυθμίσω το mouse, να αλλάξω το sensitivity που έχω συνηθίσει, και γενικά δεν εχω τόσο καλά αποτελέσματα όσο με 1080p.

 

Σίγουρα τα 120mhz-144mhz είναι must για PROFFESIONALL FPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ με το υπόλοιπο που γράφεις μιας και από μόνος σου καταφέρνεις μια χαρά να ακυρώνεις τον ίδιο σου τον εαυτό 100 φορές στο ίδιο σχόλιο. Κάθε παράγραφος και αντίφαση.

 

Το μόνο που προσπαθείς εδώ πέρα είναι να ξεκινήσεις flame με amd vs intel και nvidia. Δεν θέλει και πολύ για να το καταλάβει κάποιος "προφέσορα". 

δε θα απαντουσα αλλα πραγματικα τα εχω χασει με το μυαλο σου

 

Η καρτα γραφικων δινει το σημα και την αναλυση ΑΛΛΑ το software toy video το παιζει η CPU στα 4κ .. Δηλαδη ελεος και ενα παιδακι θα το καταλαβαινε ποσο χαζομαρα πια .. Το Κωδικοποιημενο σε HEVC 4k video Δεν το αποκωδικοποιουν προς το παρον οι γνωστες GPU και τα διαφορα player χρησιμοποιουν τον επεξεργαστη ..Θες πιο αναλυτικα? δε θα καταλαβεις ..προταση .. μην ασχολεισαι μαυτα δοκιμασε κατι αλλο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμότερο να βγάλουν ενα upgraded ps4 που να μπορεί να παίζει τα games σε 1080p στα 60fps. Θα είναι τεράστια αναβάθμιση για κονσολα και θα χεστουν στο χρήμα. Ο κόσμος δεν θέλει 4κ γιατί πολύ απλα ελάχιστοι έχουν 4k monitors.

 

1080p/60fps με περισσοτερα eye candy features .

H οποια δυναμη δηλαδη να μην παει στην αναλυση , αλλα στα γραφικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...