Προς το περιεχόμενο

cpl


oddinn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εχω canon eos 600d και θελω να παρω ενα φιλτρο κυκλικης πολωσης. Εψαξα λοιπον για να αγορασω αλλα μου βγαζει 49mm , 30.5mm και εχω μπερδευτει. Ποιο απο ολα πρεπει να παρω ή μηπως ειναι ολα το ιδιο; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εχεις την 600d μικρη σημασια εχει για το CPL :) :) :)  !! πρεπει να μας πας σε τι φακο θελεις να το βιδωσεις, η να βρεις το filter thread του συγκεκριμμενου φακου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω canon eos 600d και θελω να παρω ενα φιλτρο κυκλικης πολωσης. Εψαξα λοιπον για να αγορασω αλλα μου βγαζει 49mm , 30.5mm και εχω μπερδευτει. Ποιο απο ολα πρεπει να παρω ή μηπως ειναι ολα το ιδιο; :confused:

Τα φίλτρα μπαίνουν πάνω στο φακό όχι στο σώμα

Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να δεις τι καπάκι του φακού σίγουρα επάνω θα αναφέρει πόσα χιλιοστά είναι οπότε αγοράζεις το αντίστοιχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχω αλλαξει φακο απο τοτε που την πηρα. Πανω λεει 18-55mm. Αρα ποιο απο ολα...; :unsure:

Επειδη δεν ξερω ολους τους φακους σου ειπα

 

Σιγουρα εχεις καπακι για το φακο

 

πανω θα γραφει ποσα χιλιοστα ειναι (συνηθως στην πισω μερια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχει 58mm.Πριν πάρεις όμως τσέκαρε όταν εστιάζει,αν κινείται το μπροστινό μέρος.Επειδή το πολωτικό πρέπει να γυρνάει σε συγκεκριμένο σημείο για να αποδώσει σωστά,αν κάθε φορά που εστιάζεις αλλάζει γωνία,θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...