Προς το περιεχόμενο

Sony Cyber-shot HX300 για milky way foto


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στο forum 

απο οσο εχω διαβασει και εχω βρει η παραπανω καμερα αποτελει οτι πιο vfm μπορει να βρει και σε compact μεχρι 300 ευρω.Επειδη ασχολουμε με αστροφωτογραφια ερασιτεχνικα θελω αν γνωριζει καποιος να μου πει αν γινεται να βγαλω φωτο με μεγαλο iso με 30 δευτερολεπτα.Γιατι απο οσο ξερω απο αλλες compact μηχανες οσο αυξανεις τo ιso τοσο μειωνεται ο επιτρεπομενος χρονος στο shutter speed.αν καποιος γνωριζει κατι πανω στο θεμα ας με βοηθησει


ευχαριστω εκ των προτερων
Παναγιωτης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις και να διαβασεις καποιο manual πριν κανεις αγορα..... αυτο που αναφερεις οτι το ISO επιρρεαζει την ταχυτητα δεν εχω ξανακουσει αλλα δε γνωριζω κιολας.... αυτο που εχω δει ειναι πως πολλες επιτρεπουν max ταχυτητα πχ 10s, 15s αναλογα..... οποτε δεν σου κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν το ιςο ανεβει πανω απο ενα οριο,για να μην καει ο αισθητηρας,δεν επιτρεπει πολλα δευτερολεπτε εκθεσης.αλλα για μιλκι δεν θα ανεβεις πανω απο 100-200,.διοτιμετα θα γεμισει αστρακια ετσι και αλλιως.....σε αυτα τα ιςο,επιτρεπει εως και bulb

Επεξ/σία από dollyyy19
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως την εστιακή απόσταση(17mm-24mm-35mm) υπάρχει και ο μέγιστος χρόνος ώστε να μην κινηθούν τα αστέρια και αντί για κουκίδες βγουν σαν μικρές γραμμές.

Έπειτα όσο πιο φωτεινός είναι ο φακός(f1.8 - f2.8,κλπ) τόσο μικρότερο iso θα ανεβάσεις.

Πάντως με την κάμερα που έχεις δεν θα καταφέρεις και πολλά. Σε φουλ ευρυγώνιο και με το 2,8 που έχει ο φακός της είσαι στα όρια,αλλά με ανεβασμένο iso που χρειάζεται θα έχει πολύ θόρυβο...Πρέπει να πας σε απόλυτο σκοτάδι μακρυά από πόλεις.

Δες σε χάρτες για το λεγόμενο light pollution http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0TFFFF

Όσο πιο σκοτάδι,τόσο καλύτερα θα αντέξει η μηχανή σε χαμηλά iso. Από κει και πέρα θα πρέπει να καταφύγεις σε άλλες μεθόδους με επεξεργασία για αφαίρεση θορύβου(image stacking). Επίσης χρειάζεσαι και κανένα προγραμματάκι στο κινητό που βρίσκεις ημερομηνίες και που θα εμφανιστεί ο γαλαξίας.

Διάβασε αρθράκια στο google και ξεκίνα με κάποιες ρυθμίσεις,πχ, full ευρυγώνιο,15 sec, f2.8 και 3200-6400 iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...