Προς το περιεχόμενο

ασυρματη καρτα realtek στο ubuntu


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον μολις πηρα ενα καινουργιο μηχανημα hp x360( ι3 απο τον γερμανο) γιατι καλο ειναι το linux αλλα θελω να το κανω και ταμπλετ --τρομαρα μου :P :P

 

και βλεπω οτι το υλικο ειναι

Realtek rtl8723be

 

το wifi δεν πιανει τιποτα... και ως εμπειρος χρηστης linux :P ψαχνω να βρω λυση ..

πεφτω σε αυτο

https://chirath02.wordpress.com/2016/05/12/installing-realtek-rtl8723be-driver-for-ubuntu-16-04/

 

It works

 

οταν  θα βγαινει κανουργιος πυρηνας του linux και θα μπαινει στο ubuntu 

πρεπει να κανω modprobe και διαφορα 

λεω να μεινω στην lts . και να ακολουθησω αυτο που λενε ...  if ain't broke, don't fix it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σήμερα πήρα αυγά.

Καλή η ομελέτα,αλλά θέλω και στραπατσάδα,τρομάρα μου.

 

Τα σπάω,και βλέπω πως είναι δίκροκα.

'Ερχεται και κιτρινίζει το σύμπαν.

Γαμήθηκε ο Δίας λέω,αλλά ευτυχώς είμαι από την Καλαμάτα ,και ξέρω από στραπατσάδα.

 

Χωρίζω τους κρόκους χρησιμοποιώντας το τσόφλι.

 

It works.

 

Ακόμα διαβάζεις αυτό το κείμενο,ενώ στην ουσία θα έπρεπε να σκέπτεσαι γιατί έγινε το προηγούμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωταω αλλα εσυ στοκος που εισαι που να καταλαβεις ..καθε φορα που θα μπει ο καινουργιος πυρηνας στο ubuntu πρεπει να κανω την ιδια δουλεια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι τα λιπαρά από τα αυγά.Στόκος στις αρτηρίες μου.

 

 

οταν  θα βγαινει κανουργιος πυρηνας του linux και θα μπαινει στο ubuntu 

πρεπει να κανω modprobe και διαφορα 

λεω να μεινω στην lts . και να ακολουθησω αυτο που λενε ...  if ain't broke, don't fix it.

 

Αυτό είναι η ερώτηση;

Με μπερδεύει ,καταλαβαίνεις,κυριώς γιατί δεν έχει ερωτηματικό και σύνταξη ερώτησης.

 

Όταν αλλάζει ο kernel πάντως,ξαναπερνάς όποιον driver δεν εμπεριέχεται σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το εκανες με make install οπως λεει στο blog, ναι, σε καθε kernel upgrade θα πρεπει να το κανεις ξανα.

 

Πριν απο αυτο ομως, ο rtl8723be περιλαμβανεται στον πυρηνα απο την 3.19 απ' οτι ειδα, σαν να λεμε απο το 15.04. Και περιλαμβανεται και στον 4.4 που εχει το 16.04, οποτε δεν χρειαζοταν να τα κανεις ολα αυτα.

 

http://packages.ubuntu.com/search?searchon=contents&keywords=rtl8723be&mode=filename&suite=xenial&arch=amd64

 

Το ασυρματο δεν σου δουλευε καν πριν κανεις ολη αυτη τη διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλεπει την καρτα σου το lspci -nn? Πχ

04:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 01)
Για να μην πολυλογω, ισως να πεφτεις στην περιπτωση του driver που υπαρχει αλλα δεν υποστηριζει το hardware σου ακομα (μνμ 7 εδω).

 

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το stock kernel χωρις να το πειραξω μια δεν δουλευε οριστε το lspci

ακομα με το που φορτωνει το module δουλευει σχετικα καλα

08:00.0 "Network controller" "Realtek Semiconductor Co., Ltd." "RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter" "Hewlett-Packard Company" "RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται με το dkms πακετο που εγκατέστησες, κάθε φορά που θα αναβαθμίζεται ο πυρήνας θα ξαναγίνεται compile το module της κάρτας αυτόματα, χωρίς να κάνεις κάτι εσύ από τη μεριά σου.

https://help.ubuntu.com/community/DKMS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητησα το lspci -nn για να φαινεται στο τελος και το hardware id της καρτας. Το "[10ec:8168]" στο παραδειγμα μου ειναι το id που λεω.

 

Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα πως το id της καρτας σου ειναι λογικα το 10ec:b723. Αν ναι, ο rtl8723be του 4.6 εδω στο debian την υποστηριζει κανονικα. Παω να δω και στον 4.4 του ubuntu 16.04 που εχω στο vmware.

 

---edit

Και εκει υποστηριζεται. Βασικα, η μονη που υποστηριζει ο rtl8723be και στις 2 εκδοσεις του πυρηνα ειναι αυτη με το παραπανω id.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την ίδια κάρτα σε elementary, την υποστηρίζει οποιοσδήποτε kernel απο 3.15 και πάνω χωρίς να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...