Προς το περιεχόμενο

Linux για Pentium 4


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το σκεφτεσαι σαν ελαφρυτερη εναλλακτικη των xp/7, τιποτα, επειδη οτι και να βαλεις, παλι τις ιδιες σαπιες σελιδες θα επισκεπτεσαι. Οποτε βαλε κατι που το ξερεις καλα.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μιντορι βγαινει και σε windows.

Αν πας σε λινουξ  θα χρειαζεται λογοτερη ραμ και γενικα εφαρμογες οπως office, minitube μουσικες κλπ,

θα τρεχουν πιο καλα.

Στο ιντερνετ youtube και βαριες σελιδες θα 'ναι πανω κατω ιδιες.

 

Εγω σε νετμποοκ με intel atom και 2 γιγα ραμ, εχω τον palemoon browser, που εχει τα προσθετα του μοζιλα

και ειναι ενα κλικ πιο ελαφρυς. Ο μιντορι προσθετα πολλα δεν εχει. Ο dillo ασχολιαστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμώ το VectorLinux ( VectorLinux 7.1 "Light" )[/size]

. εχω τον firefox esr..youtube 240p ειναι μια χαρα!

Φιλος μου με άτομ Ν270 με bunsenlab Linux στο YouTube ειναι με 480p. 80-90% cpu used.

Facebook με τα παιχνίδια του κανένα πρόβλημα.

 

Αν σου ειναι δύσκολο το λινουξ στην αρχή μπορεί να σε κουράσει. Αν έχεις χρόνο να το συνηθίσεις θα πας λιγο παρακάτω. Διαφορετικά πας σε καινούργιο.

Συμβουλευτικά θα σου πρότεινα ένα Athlon 5350 στα 40€ μια μνήμη στα 8γιγα 30€ και μια μητρική 40€.

Το παραπανω το έφτιαξα για τον ξάδερφο στο γραφείο του ( office internet movies )

Προσωπικά με εντυπωσίασε διότι έχει ενσωματωμένη καρτα γραφικών R3 Radeon η οποία αναλαμβάνει τα πάντα και δεν ξεπερνά το 3% της λειτουργίας του ο τετραπυρηνος επεξεργαστής.

Θα σου πρότεινα να πας στο κοντινότερο μαγαζί υπολογιστών και να του ρίξεις μια ματια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μου με άτομ Ν270 με bunsenlab Linux στο YouTube ειναι με 480p. 80-90% cpu used.

Facebook με τα παιχνίδια του κανένα πρόβλημα.

 

Αν σου ειναι δύσκολο το λινουξ στην αρχή μπορεί να σε κουράσει. Αν έχεις χρόνο να το συνηθίσεις θα πας λιγο παρακάτω. Διαφορετικά πας σε καινούργιο.

Συμβουλευτικά θα σου πρότεινα ένα Athlon 5350 στα 40€ μια μνήμη στα 8γιγα 30€ και μια μητρική 40€.

Το παραπανω το έφτιαξα για τον ξάδερφο στο γραφείο του ( office internet movies )

Προσωπικά με εντυπωσίασε διότι έχει ενσωματωμένη καρτα γραφικών R3 Radeon η οποία αναλαμβάνει τα πάντα και δεν ξεπερνά το 3% της λειτουργίας του ο τετραπυρηνος επεξεργαστής.

Θα σου πρότεινα να πας στο κοντινότερο μαγαζί υπολογιστών και να του ρίξεις μια ματια.

YouTube ειναι με 240p. 20-45% cpu used!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...