Προς το περιεχόμενο

laser για οικιακη χρηση


jt1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα ,

 

ειχα ενα ινκτζετ εκτυπωτή άλλα χάλασε και τώρα λόγω και των παιδιών στο σχολείο ψάχνω να βρω να πάρω ένα Laser λόγω του ότι μπορεί να μείνει και κάνα μηνά χωρίς εκτύπωση και να μην φοβάμαι μην τρέξουν τα μελάνια.

 

εκείνο που ψάχνω είναι ένα laser με σχετικά φτηνά ανταλλακτικά αμα βρω και σε έγχρωμο  ακόμα καλύτερα.

το ποσό που έχω είναι στα 150 ευρώ.

 

τι μου προτείνεται να αγοράσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 σελίδες τον μήνα είναι πολύ λίγες. Κι αν λες 100 εσύ, εγώ υπολογίζω ακόμη λιγότερες. Όποιον και να πάρεις θα χρειαστεί τόνερ μετά απο κάνα 1,5 - 2 χρόνια. Άρα το κόστος χρήσης περνάει σε δεύτερη μοίρα. Τι να δώσεις 20 ευρώ στην διετία, τι να δώσεις 25 ευρώ για τόνερ. 

 

Αρα παίρνεις τον πιο φθηνό που θα βρεις. 

Τα ίδια ισχύουν και για έγχρωμο. Απλώς εκει υπολογίζεις ότι θα θέλεις 4 τόνερ αντι για 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι HP για οικιακοί. Προτείνω τον P1102.

Και έγχρωμοι υπάρχουν αρκετοί σε HP. Ξεκινάς απο τον CP1025 και ανεβαίνεις.

 

Αν δεν χρειάζεσαι ντε και καλά έγχρωμο αλλά το σκέφτεσαι απλά "για να υπάρχει", μην πάρεις έγχρωμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο ίδιο θέμα,είμαι κι εγώ παρόμοια περίπτωση και έχω μερικές απορίες.Χάλασε το πολυμηχάνημα που είχα(canon MP280 για την ιστορία) και σκέφτομαι οτι σύμφωνα με τις ανάγκες μου με καλύπτει ένας LASER εκτυπωτής ασπρόμαυρος.

1)30-50 εκτυπώσεις το μήνα

2)κάτι φθηνό και αξιόπιστο.τι μου προτείνετε?

3)Με βάση τις ανάγκες στο (1) ένα toner πόσο κρατάει και πόσο περίπου είναι το κόστος αντικατάστασης?Πρέπει απαραίτητα να βάζω γνήσιο toner η υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές?

Επεξ/σία από KRITOLAOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω νέο ίδιο θέμα,είμαι κι εγώ παρόμοια περίπτωση και έχω μερικές απορίες.Χάλασε το πολυμηχάνημα που είχα(canon MP280 για την ιστορία) και σκέφτομαι οτι σύμφωνα με τις ανάγκες μου με καλύπτει ένας LASER εκτυπωτής ασπρόμαυρος.

1)30-50 εκτυπώσεις το μήνα

2)κάτι φθηνό και αξιόπιστο.τι μου προτείνετε?

3)Με βάση τις ανάγκες στο (1) ένα toner πόσο κρατάει και πόσο περίπου είναι το κόστος αντικατάστασης?Πρέπει απαραίτητα να βάζω γνήσιο toner η υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές?

Να βοηθήσω φίλε το σκεπτικό σου,

στην αναζήτηση κι εγώ.

 

 

Στα παραπάνω προσθέτεις

 

α)Το toner που έχει μελάνι μέσα ακόμα,

τί προβλήματα θα υπάρχουν αν δεν το αλλάζεις στα 1-2 χρονια με καινούριο

και θεωρητικά περιμένεις να το αλλάξεις όταν τελειώσει;

 

β)Υπάρχουν laser printer των οποίων το toner δεν έχει το chip που σε περιορίζει στις επιλογές αναγόμωσης;

 

γ)Μπορείς να αποφυγεις το reset chip για το toner

αν αναγομώνεις προτού ενεργοποιηθεί η ένδειξη;

 

δ)Μάρκες-Μοντέλα laser printer με πιο εύκολη τη διαδικασία της αναγόμωσης;

Επεξ/σία από giorpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...