Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για λέιζερ εκτυπωτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια πρόταση λοιπόν για:

 

Εκτυπωτή με φθηνά τόνερ.

 

Φωτοτυπικο επίσης με φθηνά τόνερ.

 

Συγκεκριμένα μοντέλα αν γίνεται για τα δω αν μου καλύπτουν τα ζητούμενα που έχουν απαιτηθεί.

 

Thanks

 

 

Και μια διευκρίνηση για το παρακάτω ερώτημα για να ξέρω τι να κοιτάξω.

 

 

ΥΓ2. Όπως προανέφερα με ενδιαφέρει να δέχεται ανακατασκευασμένα τόνερ. Κάποια εταιρεία έχει "θέμα" με αυτό και θέλει μόνο γνήσια;

 

 

Επεξ/σία από pita_kontosouvli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πόσους εκτυπωτές έφτιαξες ρε φίλε πες μας, και γιατί χρειάζονταν συνέχεια φτιάξιμο οι εκτυπωτές; Να σου πω εγώ;

 

Γιατί η κάθε HP, Lexmark, Canon, Epson, γράφουν ψέματα για τους κύκλους εκτύπωσης. Τίποτα από ότι γράφουν στα διαφημιστικά δεν ισχύει. Γράφει η εταιρία 220.000 αντίτυπα το μήνα σε ένα εκτυπωτή των 500 ευρώ πάει ο πελάτης τον αγοράζει  και κάθε 10.000 αντίτυπα θέλει ένα τονερ, ένα κιτ εκτύπωσης, γρανάζια,  καθαρίσματα .... συνολικό κόστος κάνα 2500 ευρώ service και τονερ μαζί για 220.000 αντίτυπα. άσε που 99% θα εμφανίζει βλάβες και κολλήματα που θα διακόπτουν την εκτύπωση και θα θέλει service.

 

Με το συμπάθιο αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα. Υπάρχουν επιχειρήσεις εκεί έξω που πληρώνουν χιλιάδες ευρώ για εκτυπωτές. Αν δεν ανταποκρίνονταν στις προδιαγραφές τους θα είχαν ξεσκίσει στις μηνύσεις τις κατασκευάστριες εταιρίες. Μη γράφουμε ό,τι αρλούμπα μας έρχεται στο μυαλό μόνο και μόνο για να κάνουμε εντύπωση.

 

Έχω entry level εκτυπωτή της Lexmark αγορασμένο πριν δέκα χρόνια. Έχω τυπώσει πάνω από 80.000 σελίδες και τα μόνα υλικά που έχω αλλάξει είναι cartridges, drum και δύο λαστιχένιες ροδέλες που τραβάνε το χαρτί. Προ δεκαετίας σε εταιρία που δούλευα είχαμε αγοράσει έναν HP με κόστος πάνω από 3.000 ευρώ που τύπωνε 600 σελίδες την ημέρα απροβλημάτιστα για χρόνια μετά. Αυτά που λες για αλλαγή κάθε 10.000 σελίδες είναι ανύπαρκτα. Και τέλος πάντων αν έχεις εμπειρία από συγκεκριμένη εταιρία/μοντέλο κατέθεσε προς γνώση και αποφυγή. Όχι γενικά κι αόριστα πράγματα.

 

Το φωτοτυπικό ΔΕΝ κάνει την ίδια δουλειά με τον εκτυπωτή. Κείμενο που είναι τυπωμένο από φωτοτυπικό είναι πιο δυσανάγνωστο σε σύγκριση με τον εκτυπωτή γιατί το contrast είναι χειρότερο. Για κάποιον που τυπώνει 200+ σελίδες την ημέρα νομίζω ότι αυτό είναι ένα θέμα. Πόσα δικηγορικά γραφεία ή συμβολαιογράφους γνωρίζεις που να χρησιμοποιούν φωτοτυπικό αντί για εκτυπωτή;

 

Καλησπέρα παιδιά. Λίγο έλειψα, πανικός έγινε. :P

 

Για να δώσω περαιτέρω λεπτομέρειες.

Ο φίλος έχει στην κατοχή του μικρή εταιρεία, γραφείο μελετών, που σχεδόν όλα τα άτομα είναι πολιτικοί μηχανικοί. Μιλάμε για εταιρεία των 6 ατόμων - συν δύο αναπληρωματικοι που έρχονται δύο φορές την εβδομάδα.

 

Όσον αφορά το χρηματικό, δεν έχει πρόβλημα να τα "σκάσει", αρκεί να του βγάλει δουλειά αυτό το πράγμα. Πρόσφατα αναβάθμισα όλα του τα μηχανήματα (pc και σερβερ) και σαν τελευταίος έχει μείνει ο εκτυπωτής.

 

ΥΓ. Στον χώρο υπάρχει πλοτερ, εκτυπωτής, σαρωτης-πολυμηχανημα. Παίζει και να υπάρχει ένας lazer εκτυπωτής αλλά νομίζω πως έχει θέμα - για αυτό και θα αλλαχθει.

 

ΥΓ2. Όπως προανέφερα με ενδιαφέρει να δέχεται ανακατασκευασμένα τόνερ. Κάποια εταιρεία έχει "θέμα" με αυτό και θέλει μόνο γνήσια;

 

ΥΓ3. Εν τέλει που καταλήξαμε; Γιατί το έχασα. :P

 

Προσωπικά πρότεινα μοντέλο. Κι από όσο ξέρω οι Lexmark δεν έχουν πρόβλημα με ανακατασκευασμένα cartridges. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να επικοινωνήσεις με την εταιρία www.lpr.gr που κάνει ανακατασκευές cartridges μήπως σου προτείνουν αυτοί συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια πρόταση λοιπόν για:

 

Εκτυπωτή με φθηνά τόνερ.

 

Φωτοτυπικο επίσης με φθηνά τόνερ.

 

 

 

 

Προτάσεις για φωτοτυπικά είχες (Τα περισσότερα Ricoh) στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις. Αν θες συγκεκριμένο μοντέλο δες πχ το MP161 ή το MP2000 αν σε ενδιαφέρει εκτύπωση Α3 (πολύ πιθανό για γραφείο Πολ. Μηχανικού). Και προτάσεις σε εκτυπωτές είχες(πχ ο Lexmark που έβαλε ο Roger). Βάλτα κάτω, δες τι θέλεις, δες και τα κόστη και αποφάσισε. Από εδώ και πέρα δεν νομίζω ότι υπάρχουν και άλλα επιχειρήματα να γίνουν προς την μια ή την άλλη λύση. Απλά ο καθένας θα σου βάζει και ένα λινκ από εκεί που παίρνει ο ίδιος ή που δουλεύει ο ίδιος.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά από γρήγορη σύσκεψη:

 

Δεν θέλει φωτοτυπικό - αλλά μόνο πρίντερ.

 

Την λύση του Refurbished την απέκλεισε γιατί δεν είχε καλή άποψη από παλιότερες αγορές από Κοσμοντάτα.

 

 

Με αυτό:

 

http://www.skroutz.gr/s/2810383/Lexmark-MS610dn.html

 

συν αυτά:

 

http://www.printking.gr/el/Proion/Toner-LEXMARK-Symbato-MS510-50F2U00-Selides-20000-Black/170

 

κάνουμε δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MS310 ,410 , 510 και 610 εχουνε βγαλει βλαβη στον συμπλεκτη-ηλεκτρομαγνητη και σπαει το ελατηριο.Δεν μιλαω για ενα ή δυο μηχανηματα αλλα παρα πολλα.Τις περισσοτερες φορες σπαει πριν το μηχανημα φτασει τις 20.000.

Αν και εχει τον ιδιο ηλεκτρομαγνητη με 360 και 460 που δεν ειχε προβλημα,μαλλον αποφασισαν να τσιγγουνευτουν 10 λεπτα του ευρω και να βαλουν φθηνοτερο και πιο αδυναμο ελατηριο.

10 λεπτα του ευρω επι κατι εκατομμυρια μηχανηματα?

Ειναι ενα καλο μηχανημα με το μοναδικο αυτο κουσουρι.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MS310 ,410 , 510 και 610 εχουνε βγαλει βλαβη στον συμπλεκτη-ηλεκτρομαγνητη και σπαει το ελατηριο.Δεν μιλαω για ενα ή δυο μηχανηματα αλλα παρα πολλα.Τις περισσοτερες φορες σπαει πριν το μηχανημα φτασει τις 20.000.

Αν και εχει τον ιδιο ηλεκτρομαγνητη με 360 και 460 που δεν ειχε προβλημα,μαλλον αποφασισαν να τσιγγουνευτουν 10 λεπτα του ευρω και να βαλουν φθηνοτερο και πιο αδυναμο ελατηριο.

10 λεπτα του ευρω επι κατι εκατομμυρια μηχανηματα?

Ειναι ενα καλο μηχανημα με το μοναδικο αυτο κουσουρι.

To ..κουσούρι αφορά και την έγχρωμη σειρά CS

 και συγκεκριμένα τον CS410DN;

 

Έχω γράψει και εδω

http://www.insomnia.gr/topic/602233-εκτυπωτησ-lexmark-cs410dn-ethernet-125ε-eshop/?p=55036316

και με την ευκαιρία για να μην ανοίγω

να ρωτήσω τί λέει ο Lexmark CS410DN;

 

 

Κάποια πρόσθετη γνωμη για το συγκεκριμένο;

Ασχέτως χρημάτων αγοράς.

 

Ας πούμε σε σύγκριση με εναν έγχρωμο HP;

πχ τον HP CP1025

 

Για απολύτως βασικη περιστασιακή χρήση,

με εμφαση στην αξιοπιστία,

στην οικονομία χρήσης

και στην οικονομία αποσβεσης (δηλαδή να βρίσκω ευχερώς και οικονομικά αναλώσιμα συμβατά ή και αυθεντικα σε βάθος χρόνου που θα αναγεται στη διαρκεια ζωής του εκτυπωτη) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Επειδή σκέφτομαι αν αξίζει να τον αγορασω τον Lexmark CS410DN,

με ενδιαφερει αποκλειστικα η οικονομία χρημάτων και η αξιοπιστία σε περιστασιακή αραιή χρήση.

 

Αξίζει γενικα η αγορά έγχρωμου laser

ή μάλλον αντενδεικνυται στην αραιή χρήση,

δεδομενου αυτού που διάβασα προηγουμενως πως τα τόνερ πρεπει να αλλαζουν το πολύ ανα 1-2 χρόνια;

Άρα έγχρωμος laser, περισσότερα τόνερ.

 

Επίσης βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα με τα reset chip.

Μηχανήματα laser με αναλώσιμα χωρίς chip ή με απρόσκοπτη διαδικασία reset χωρίς αντικατάσταση του chip,

γενικα υπάρχουν στην αγορά;

Είδα πχ κάτι brother που μαλλον τα επαναφέρεις με απλό τρόπο.

 

Και μια απορία στο refill,

το γλιτώνουμε το reset chip αν γεμίζουμε το τόνερ προτού προλάβει να αδειάασει και να ενεργοποιήσει την ένδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κοσμος γενικως πιστευει λανθασμενα οτι αν αγορασει εναν εγχρωμο laser και δεν τυπωνει χρωμα,οτι θα του κρατησουν τα εγχρωμα τονερ για παντα,αυτο δεν ισχυει.

Τα εγχρωμα τονερ χρησιμοποιουνται και φθειρονται σε καθε ασπρομαυρη εκτυπωση,μπορει να μην χανουν τον γραφιτη τους,αλλα φθειρονται ολα τα μερη που εχουν,drum,κυλινδροι,γραναζια.

Ετσι λοιπον,αφου εχουμε αλλαξει 4-5 μαυρα τονερ βλεπουμε γραμμες και σημαδια και γενικως η ποιοτητα εκτυπωσης να ειναι χαλια.Βλεπουμε οτι η σταθμη των εγχρωμων ειναι στο 70% και στελνουμε τον εκτυπωτη για επισκευη,πραγμα που μας βεβαιωνει ο τεχνικος οτι τα 3 εγχρωμα τονερ ειναι για πεταμα.Και εκει ειναι που πεφτει η γκρινια οτι τα τονερ ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και ΓΕΜΑΤΑ ,αυτη ειναι η εκφραση σε καθημερινη βαση.

 

Μαλιστα αν το παρακανουμε,τα τονερ σφιγγουν και τραβαει μεγαλο ζορι η γραναζιερα που πρεπει να κινησει με αποτελεσμα εντονος θορυβος ή σπασιματα της συμπλεξης τονερ-γραναζιερας.

Αρα,αγοραζοντας εναν εγχρωμο laser θα πρεπει να βαλουμε στο μυαλο μας και την αλλαγη των εγχρωμων σε καποιο χ διαστημα το οποιο ειναι ενα καλο κοστος.Και δεν μιλαμε να τα αναγεμισουμε,γιατι ειναι ηδη γεματα αλλα να αγορασουμε αλλα.

 

Στα υπολοιπα ερωτηματα σου φιλε μου,δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ασχολουμαι και δεν γνωριζω τιποτα για αναγεμισεις ,imitation και reset chip.Oταν βλεπω αναγεμισμενα απλα βριζω γιατι ξερω τι θα βρω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και αυτόν:

https://www.amazon.de/C2665dnf-Farblaser-Multifunktionsger%C3%A4t-inkl-kompatible-Toner/dp/B01EWNYI8U/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1470815214&sr=8-2&keywords=dell+c2665 αν δεν έχεις πρόβλημα για αγορά αναλωσίμων και μηχανήματος από εξωτερικό. (Τον πείρα πριν μια εβδομάδα 278 με τα μεταφορικά - έκανε 7 ημέρες,  ήρθε με UPS) μέχρι τώρα έχω τυπώσει περίπου 500 φύλλα (τα 350 σε coated χαρτί έγχρωμα- διπλής όψης). Η κατανάλωση τόνερ δείχνει καλή. 

 

Δεν ξέρω πως θα βγεί σε βάθος χρόνου  ή αν χρειαστώ εγγύηση (αν και οι οδηγίες και τα χαρτιά στο κουτί συμπεριελάμβαναν την Ελληνική γλώσσα), και αν καλύπτει τις δικές σου ανάγκες, απλά για τα λεφτά του δείχνει αρκετά καλός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες, δεν σας πρόλαβα. Παρήγγειλα τον Lexmark ms610dn και τον έδωσα στο παιδί. Μέχρι στιγμής είναι ικανοποιημένος.

 

Τώρα έχω άλλον φίλο, δικηγόρο, που θα εκτυπώνει αβέρτα χαρτούρα. Επιχείρηση 4 ατόμων.

Με ρώτησε για φωτοτυπικό, άνω των 30 σελίδων ανά λεπτό επίσης, με οικονομικά τονερ. Μαξ - 550 ευρώ διαθέτει.

Έχουμε να προτείνουμε κάτι;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...