Προς το περιεχόμενο

καινουργιος φακος για dlsr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως με ένα 50άρι φακό μια χαρά κάνω τη δουλεία μου,στη φθηνότερη λύση γιατι ακόμα δεν διαθέτω τα χρήματα,με τον ίδιο φακό βγάζω και τοπιά ( και ας είναι τοσο μικρός που να μη χωράει τίποτα ) ,δεν θέλει καινούριους φακούς, αυτός που έχεις είναι πολύ κομπλέ, φαντάσου έχω 50mm και έχεις εναν με 18mm.Οπως είπαν, μάθε κιόλας να επεξεργάζεσε τις φωτογραφιες,γιατί εκει θα αναδειχτεί η μαγεία της φώτο. επίσης ένας τηλεφακός σε καμιά περίπτωση δεν κάνει για τοπία, έχω τηλεφακό και δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Οι φωτογραφίες που πέρασες όσο αφόρα την ποιότητα είναι πολύ καλές, και απο το screenshot που εκανες έχουν αλλοιωθεί οπότε εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε το zoom να δουμε ακριβώς την ποιότητα,εγώ πιστεύω το νιώθεις αυτό γιατί τις έχεις τραβήξει απο λάθος οπτική γωνία, στην δεύτερη ας πουμε με τους φοινικες και την παραλία,περισσότερο χώρο πιάνουν στην φώτο αυτά που έχεις μπροστά σου ( εναν φοινικα και βλάστηση ) παρά στην παραλία που είναι το κύριο θέμα,θα έπρεπε να κάτσεις πιο δεξιά για να πετύχεις μεγαλύτερο μέρος της παραλίας και λιγότερο αυτα που έχεις μπροστά σου ( και με auto ρυθμισεις γίνονται αυτά και χωρίς τρίποδο μάλιστα ) 
Στην πρώτη με τη θάλασσα, η θάλασσα πιάνει όλη την φωτογραφία και η θάλασσα δεν θα βγεί εύκολα με το χέρι σε  "καλή ποιότητα" για τους ευνόητους λόγους ,το βουνό όμως πίσω είναι μια χαρά ,δοκίμασες να σκύψεις για να τα τραβήξεις όλα σε καλές αναλογίες? και ουρανός και θάλασσα και πέτρες και βουνό,κάποιες φορές το τοπίο μας δίνεται έτοιμο αλλά πρέπει να παλέψουμε εμείς για να βγει η σωστή φώτο απλά με τη στάση του σώματος μας

εδώ έχουν γίνει αυτόματες ρυθμίσεις και εστίαση,με φίλτρο της κάμερας χωρίς καθόλου επεξεργασία απο εμένα

 

 

 

εδώ χειροκίνητες με τρίποδο και επεξεργασία στο lightroom



και εδώ το ίδιο

 




έχω απλά εναν 50άρι φακό και εγώ μετακινούμε για να τα φέρω όλα οπως θέλω, δοκίμασε να κάνεις αυτό, και να χωρέσουν όλα σε μια φώτο,και θα βγεί και η ποιότητα απο μόνη της,φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσης όπως στην περίπτωση της παραλίας όταν θέλεις να τραβήξεις κάτι που να έχει λίγο αυτό που είναι κοντά σου , μια παραλία στη μέση και ένα τοπίο μακρια στο βάθος , εστίασε περισσότερο εκεί που θες, δηλαδή στην παραλία. επίσης να τσεκάρεις οτι το μάτι είναι σωστά ρυθμισμένο για την εστίαση.κοιτάς τις φωτεινές ενδείξεις που έχει και το ρυθμίζεις αναλόγως, αν φοράς γυαλιά μυωπίας,τότε ρύθμισε το χωρίς αυτά.

Μια καλή ιδεά για να στίνεις η να στυθείς καλύτερα για να τραβήξεις ένα τοπιο ή οτιδηποτε άλλο είναι το live view ,αν το έχει η κάμερα σου, είναι ενας ευκολότερος τρόπος για να μάθεις και να πεδευτείς λίγο καλύτερα πως να κατανέμεις και να στίνεις τα αντικείμενα στο χώρο που σου δίνεται (πχ ενα φαγητό πάνω σε τραπέζι ) καθώς έχει και πλέγμα (σαν ρύθμιση ) και μπορείς αυτο που θες να το βάλεις στο κέντρο και τα λοιπά και τα λοιπά. ( αλλα βλέπεις ουσιαστικά την φώτο που θα τραβήξεις μέσα απο την οθόνη ) και για αρχή να γίνει με auto ρυθμίσεις.

 

Και τράβα πολλές φωτογραφίες, συνήθως απο την κάμερα δεν βλέπεις τα ελλατώματα και όταν πας σπίτι και τα ανοίγεις σε οθόνη 20αρα βλέπεις πόσο χάλια πήγαν όλα :D τράβα πολλές για να είσαι σίγουρος οτι μια στις 20 θα είναι καλή.

Επεξ/σία από elenit24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την γνώμη μου φίλε για τις φωτογραφίες τοπίου που τράβηξες ειναι για μένα με τελείως λάθος κάδρο.Οπως σου γράφει και η φίλη εδώ πρώτα ρίξε ένα βλέμα στην εικόνα που έχεις γύρω σου και μετά σκέψου να πάρεις περισσότερες εικόνες στο κάδρο σου.

Ο φακός σου για φωτογραφία τοπίου θέλει δοκιμή με τρίποδα σταθερά απέναντι σε ένα βουνό ή αν εισαι σε παραλία ακόμα καλύτερα.Τράβηξε αρκετές φωτογραφίες με σταθερή απόσταση.πχ. για αρχή 18mm και 35mm μετά και σημείωνε σε ενα τετραδιο τις δοκιμές σου.Μετά μπορείς να τσεκάρεις στην οθόνη σου τις φωτογραφίες και να δείς τά λάθη σου και τις καλύτερες φωτογραφίες που τράβηξες με τις ανάλογες χειροκίνητες ρυθμίσεις.

Δεν ξέρω με τι μηχανή και φακό τράβηξες αλλά το δάσος απέναντι απο την παραλία οπως λές κι εσύ δεν έχει χρώμα πόσο μάλλον η επόμενη μεσα στην θάλασσα.

Ο κάθε φακός δεν τραβάει το ίδιο ένα τοπίο οπως λέει ο κανόνας f κοντά στο 9-11.Εγώ επειδή τραβάω γενικά τοπία κατά 80% έτσι δοκιμάζω τους φακούς μου σταθερά απέναντι σε ένα βουνό που έχει και πράσινο ακόμα καλύτερα και τσεκάρω μετά τις ρυθμίσεις μου και ξέρω όταν δώ κάτι καλό μια μέρα πχ σύννεφα πως θα τραβήξω το απόγευμα με ηλιοβασίλεμα ή την ανατολή πολύ πρωί στον ορίζοντα του κάδρου που έχω απο το σπίτι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ, αν θες καλύτερη θάλασσα στο τοπίο σου μη τραβήξεις όταν θα έχει 4-5 μποφόρ , δεν είναι καθόλου καλός συνδιασμός την ημέρα καλύτερα να τραβήξεις τη θάλασσα να χτυπάει στα βράχια παρά τοπίο. ( θα βρεις αλλού τη μαγεία ) όπως και στην άλλη που τράβηξες πιο πολύ θυμίζει ξεχασμένη παραλία αθήνας που είναι βρόμικη παρά "κρυστάλλινα νερά ενός μαγευτικού νησιού",χωρις να εννοουμε οτι βρομικη ειναι απο βακτήρια μολυσμένα και τέτοια,πιθανότερο είναι αμμουδιά που την έχει σηκώσει είτε απο το κύμα είτε απο τον κόσμο, σε καμιά περίπτωση δεν είναι γοητευτικό.Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση περιορίζεις ακόμα περισσότερο τη θάλασσα σου απο όσο θα ήθελες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο καλο φακο και να παρεις δεν θα σου ισιωσει την θαλλασα(φωτο 2).

 

Ισως να εχεις περισσοτερη οξυτητα, λιγοτερα aberations(λογικα αυτο σε ενοχλει στα φυλλα) αλλα με οτι εξοπλισμο κ εαν τραβουσες την συγκεκριμενη φωτογραφια δεν θα βγαινε καλη.

 

Λαθος γωνια,λαθος φως,λαθος θεμα.

 

Δεν θελω να φανω ξερολας, απλα θελω να επισημανω οτι πρωτα θελει δουλεια και μετα πρεπει να σε απασχολησει ο εξοπλισμος.

Βεβαια αντιλαμβανομαι πως στην αρχη ειδικα ολο τρωγετε κανεις με τα ρουχα του για το ποιο φακο να παρει κοκ αλλα στην τελικη δεν εχει κ τοση σημασια.

 

Εαν παντως επιμεινεις για αγορα φακου, θα ελεγα να κοιταξεις για τον σταθερο 50αρη της canon η εστω την αντιγραφη του απο την yognuo.

Τουλαχιστων με αυτον θα αντιληφθεις τι παιζει με το βαθος πεδιου και θα δεις ας πουμε το max της αποδοσης της μηχανης σου με λιγα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...