Προς το περιεχόμενο

καινουργιος φακος για dlsr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα  ψαχνω εναν καλο φακο για να βγαζω ωραια τοπια και πορτραιτα..

ποιον προτεινεται

/οσο πιο φθηνος και καλος γινεται

camera canon eos 1200d !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλά μπορείς να πάρεις ανάλογα τα γούστα σου και το βαλάντιο.

 

Εγώ υποτυπωδώς θα σου πω ότι για πορτρέτα να πάρεις έναν φακό 50mm  στο 1,8 ή έναν 85mm στο 1,8. Όπως καταλαβαίνεις εδώ θέλεις ζουμ, και μεγάλο διάφραγμα για να θολώνεις το φόντο.

 

Για τοπία θέλεις ευρυγώνιο φακό. Όσο πιο ευρυγώνιος τόσο καλύτερα. Πχ, tokina 11-16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα  ψαχνω εναν καλο φακο για να βγαζω ωραια τοπια και πορτραιτα..

ποιον προτεινεται

/οσο πιο φθηνος και καλος γινεται

camera canon eos 1200d !

καλός και φθηνός ξέχνα το... ή καλός θα είναι ή φθηνός 

 

Επίσης ειναι σε κατηγορίες...

 

Τι φωτογραφίες σαρέσει να βγάζεις περισσότερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτός που έχεις δεν τραβάει τιποτα καλά :P 

 

Θα σου πρότεινα τον Canon EF-S 15-85mm για να έχεις κάτι all in one αφού ψάχνεις να δώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα...

 

Τώρα για φθηνό μόνο για τοπία και ο Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5  είναι καλός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτός που έχεις δεν τραβάει τιποτα καλά :P

 

Θα σου πρότεινα τον Canon EF-S 15-85mm για να έχεις κάτι all in one αφού ψάχνεις να δώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα...

 

Τώρα για φθηνό μόνο για τοπία και ο Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 είναι καλός

από ότι είδα και η δύο είναι πάνω από 500 οπότε πρέπει να περιμένω πολύ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι είδα και η δύο είναι πάνω από 500 οπότε πρέπει να περιμένω πολύ...

και είναι οι σχετικά φθηνοί να φανταστείς αν πας σε L σειρά μιλάμε για ~2000 ευρώ άνετα. 

 

Αλλά αξίζει να δώσεις λεφτά στον φακό ...

 

Αλλά πρέπει να καταλάβεις και τι σαρέσει να βγάζεις πχ πριν μου απάντησες "αυτός που έχω βγάζει καλά πορτρέτα αλλά όχι τόσο καλά τοπία"

 

Αν το 90% του χρόνου σου τον δίνεις στα πορτρέτα όμως έχει μικρή σημασία που δεν βγάζει καλά τοπία μην κοιτάς δηλαδή βάσει των δυνατοτήτων του εξοπλισμού αλλά βάσει του χαρακτήρα σου και των γούστων σου.

 

 

Τέλος αν ειναι απλά να βγάζεις 10 φωτογραφίες εδώ και εκει σε τιποτα γενέθλια και εκδηλώσεις φίλων καλύτερα να μην δώσεις λεφτά για φακό ειδικά αν δεν σου περισσεύουν.

 

Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς πιο σοβαρά με το αντικείμενο θα πρέπει πρώτα να μάθεις τι σου αρέσει να κάνεις px street photography,wildlife,landscape κτλ και να δεις που περνάς πιο ευχάριστα και κατα συνέπεια μπορείς να αφιερώσεις τον περισσότερο χρόνο και μετά θα δεις και για φακό που να εξυπηρετεί καλύτερα.

 

Τέλος για φακό γύρο στα 500 για τοπία πας σε prime δηλαδή που να είναι μια διάμετρο μόνο πχ 24 mm αυτό έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του... ή ίσως 2 φθηνούς prime έναν για πορτρέτα και ένα για τοπία... όλα ξεκινάνε όμως αφού κατασταλάξεις στο τι στυλ φωτογράφος είσαι ή θέλεις να γίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

street photography,wildlife,landscape κτλ

Περίπου το ίδιο δεν είναι τοπία δεν Διομή και αυτά; Εννοείτκη πώς μου αρέσει πολύ να τραβάω τοπία αντί για πορτρέτα ..αλλά όπως κατάλαβες δεν έχω πολύ εμπειρία ακόμα...

Ούτε τρίποδο δεν έχω ακόμα...πήρα μια βλακεια από ebayκαι κόντεψα να χάσω την κάμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν το ίδιο δεν θα είχαν ίδιο όνομα πχ wildlife θέλεις μεγάλο zoom και γρήγορο φακό street photography θες φακό με καλό bokeh (θολούρα στα out of focus σημεία) και σχετικά γρήγορο αλλά και με καλή ευκρίνεια landscape θες ευρυγώνιο φακό  με μεγάλη ευκρίνεια γενικά ψάξε για τα είδη της φωτογραφίας πχ στο youtube δες τι θα σε κάνει να γουστάρεις και δοκίμασε να το κάνεις και εσύ με την κάμερα που έχεις τώρα μετά δοκίμασε κάτι άλλο κτλ έτσι θα βγάλεις άκρη στο τι σου αρέσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ίσως ακόμα δεν έχω βρει , ψάξει σωστά..κα.ι μπερδευομαι περισσότερο ..

Προσπαθώ να βαράω πάντα στο manual.αλλά οπότε βιάζομαι βάζω πρόγραμμα και έτσι η φωτογραφία δεν είναι το 100%....με αυτό το φακό που έχω τι μπορώ να κάνω καλά...

Και για τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό τρίποδο.

Επίσης φίλε μου..ποιες λύσεις μου προτείνεις για landscape και street?τώρα για wild...μμμ λίγ δύσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ίσως ακόμα δεν έχω βρει , ψάξει σωστά..κα.ι μπερδευομαι περισσότερο ..

Προσπαθώ να βαράω πάντα στο manual.αλλά οπότε βιάζομαι βάζω πρόγραμμα και έτσι η φωτογραφία δεν είναι το 100%....με αυτό το φακό που έχω τι μπορώ να κάνω καλά...

Και για τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό τρίποδο.

Επίσης φίλε μου..ποιες λύσεις μου προτείνεις για landscape και street?τώρα για wild...μμμ λίγ δύσκολο

wildlife ειναι γενική κατηγορία δεν ειναι απαραίτητο να βγάζεις λιοντάρια :P μπορεί πχ να πας σε κανένα βουνό να βγάζεις τσαλαπετεινούς πέρδικες σκιουράκια πάπιες κτλ... στον καθένα ότι του αρέσει (ειδικά στο θέμα με τα πουλιά ειναι ολόκληρη ιστορία υπάρχουν άτομα που ταξιδεύουν στην άκρη του κόσμου στα κέντρα ωκεανών και μένουν σε αντίξοες συνθήκες για μήνες αρκεί να βρουν το Χ σπάνιο πουλί που φωλιάζει εκεί :P )

 

όπως σου είπα ψάξε στο youtube px "types of photography" ή και "photography tutorials" θα μάθεις αρκετά και επειδή είναι βίντεο θα δεις και στην πράξη αυτά που σου λένε και αγγλικα να μην ξέρεις κάτι θα αρπάξεις (δοκίμασε βάζοντας στην αναζήτηση "μαθήματα φωτογραφίας" αν και δεν νομίζω να βρείς την ίδια ποικιλία με τα αγγλικά -βέβαια ελπίζω να κάνω λάθος- σίγουρα όμως κάτι θα βρεις και έτσι) 

 

με το που δεις ένα είδος που να σου αρέσει δοκίμασε να κάνεις και εσύ το ίδιο και έτσι θα δεις αν σου αρέσει στην πράξη 

 

(αυτό το λέω γιατι μου είπες "με τον φακό που έχω τι μπορώ να κάνω καλά" ενώ πιο πάνω σου είπα να μην σκέφτεσαι βάσει των δυνατοτήτων του εξοπλισμού σου αλλά βάσει του τι σου αρέσει εσένα να κάνεις γιαυτό λοιπόν ψάξε πρώτα να βρεις τι σαρέσει περισσότερο μετά όλα τα άλλα βρίσκονται) 

 

Όσο για 3ποδα η manfrotto έχει καλούς σε χαμηλές τιμές Κοίτα να πάρεις κάτι που να ειναι σχετικά μεγάλο σε διαστάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ.μου αρέσει να τραβάω όμορφα τοπία...Και μερικές φορές χαλιέμαι που δεν βαίνουν ωραίες..και μετά κάθομαι ώρες στο photoshop

Αυτό πως σας φαίνεταιhttp://www.repella.gr/fotografika/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4370 το βλέπω λίγο ελαφρύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι (πραγματικά διάλεξες το χειρότερο ένα ήταν στο skroutz :P ) σε αυτή την τιμή καλύτερα πάνε εδώ http://www.katerelos.gr/product/26692/manfrotto-7322yb-aluminum-tripod-with-ball-head.html?ref=3 

 

μετά σε ελάχιστα πιο ακριβό αυτό: http://www.mdigitalphoto.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1310

 

 

βέβαια ένα καλό τρίποδο ξεκινάει από τα 160 ευρώ περίπου και ανεβαίνει μετά η τιμή αλλά για αρχή τα 2 πιο πάνω είναι τίμιες προτάσεις στα λεφτά τους. 

 

Τέλος τις φωτογραφίες να τις αποθηκεύεις σε RAW (υπάρχει σχετική ρύθμιση στο μενού της κάμερας σου)  έτσι ώστε να μπορείς να τις επεξεργάζεσαι καλύτερα 

 

όσο για τα άλλα προβλήματα σου όπως σου είπα το youtube είναι ο φίλος σου ψάξε για tutorials, canon landscape tutorials εν προκειμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...