Προς το περιεχόμενο

Να πάω Linux Mint 18?


NEFTIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωωωω, τι είπες τώρα! OpenSuse, φίλε. Οτι πιο όμορφο έχω δει σε λειτουργικό. Και διαφορετικό (ήταν το 13.1 , παλιό αλλά δε ξαναδοκιμασα άλλο). Φανταστικό λειτουργικό.

Είχε κι ενα εφε στο περίγραμα των παραθύρων, σαν HDR, μια θολούρα, ενα μυστήριο πράγμα.

Αλλά απευθύνεται σε πιο ψαγμενους. Αν θυμάμαι καλά, δε δούλευε ο ήχος (mp3 δεν έπαιζε, γιατί δεν είχε codecs). Εγώ noobas μέχρι αηδίας.

Κρίμα. Είναι το αγαπημένο μου. Ακόμα έχω το DVD. Τώρα μάλλον το έχουν κάνει λίγο πιο εύκολο, αλλά το ασχημηνανε.

 

Δε περιγράφω άλλο. Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό. Τόσο πολύ μου άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το open suse απευθύνεται σε όλους, το 13.1 ειναι κατηγορία fast food (Ubuntu, Mint ecc....) μπορεί να το χωνέψεις, μπορεί και να σε πρήξει.

Το openSUSE Leap 42.1 ειναι η πιο ώριμη distro. τα update του προέρχονται απο τα αποθετήρια της SUSE enterprises. Δεν νομίζω να υπαρχει σταθερότερη έκδοση αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σημαντικά προβλήματα στη 18, ήχος (subwoofer δεν έπαιζε, ήθελε πατέντα με το hdajackretask) δίκτυο(έχανε όλες τις συνδέσεις και ήθελε stop/start - αυτό δε μπόρεσα να το φτιάξω)

 

 

τελικά θεώρησα οτι έφταιγε το upgrade και έκανα φορματ αλλά τα ίδια θέματα.

Θεωρώ οτι φταίει ο 4.4 πυρήνας, και στη 18 δεν έχεις τη δυνατότητα να επιστρέψεις στον 3.xx

Θα γυρίσω στην 17.3, όλα δούλευαν ρολόι. Ίσως όταν τα λύσουν σε κάποια επόμενη έκδοση να ξαναδοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα  η διανομή 18 δεν κάνει έναρξη ξανά όταν το βάζω σε αναστολή σε ένα laptop toshiba. Η 17 λειτουργούσε. Σε καμιά δεκαριά χρόνια θα γίνει φοβερό λειτουργικό.  Όρεξη να έχουμε να παίζουμε.  Κάνας κέρνελ θα θέλει αλλαγή. Όρεξη να έχουμε να ψάχνουμε ποιος κάνει πειράματα.

Ε πεταξε το το ρημαδι (το Toshiba) να ησυχασεις. Τι παιδευεσαι με Mint 18? Βαλε του Win10 που θα δουλευει με οτι υποτυπωδη drivers καθησουν (αν καθησουν και αν δουλευει σωστα ετσι). Μια φορα εσυ θα εχεις λειτουργικαρα, αυτο δεν ειναι το ζητουμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω το 17.3 , αλλά απο χτές και σήμερα εμφανίζει μυστήρια αρρώστια. Πολύ μυστήρια. Παγώνει (κρασαρει) στο youtube μετά απο κάποια ώρα. Δεν είναι συγκρκριμμενη ώρα. Τυχαία μάλλον.

Βάζω να παίξω SNES, παίζω κάμποσο (μισή ώρα και...) και ξαναπαγωνει.

Παρόμοιο -ή ακριβώς ίδιο, δεν είμαι σίγουρος γιατί και σε μένα random ήταν- πρόβλημα είχα και εγώ με το 17.3 x64. Μπορεί να συνέβαινε και νωρίτερα (17.1 , 17.2 ) αλλά η χρήση του PC που είχε LinuxMint ήταν τότε πολύ ελαφριά. Με πιο βαριά χρήση τυπικά είχα hardlocks 1-2 φορές την ημέρα μέσο όρο. 

Σε youtube, Vlc (ή όποιον άλλο video player), σε Steam παιχνίδι και μερικές φορές στην ψύχρα εντελώς (πχ γράφοντας στο shell, στον Writer του LibreOffice, σε gradle synch στο Android Studio ή (μια φορά) απλά αλλάζοντας tasks στο desktop) το PC κόλλαγε (freeze, hard lock), ο ήχος (αν υπήρχε) έκανε loop για μερικά seconds, μετά μαύρη οθόνη (το κερασάκι στην τούρτα, ούτε να δεις ποιο task έτρεχε εκείνη τη στιγμή στο background μπορούσες) και καμιά απολύτως ανταπόκριση. Σε random στιγμές, αν και τυπικά, αν το άφηνες πχ στην αρχική οθόνη χωρίς να κάνεις τίποτα, μάλλον δεν κόλλαγε. Πάντως από hard lock μόνο με restart "σωζόταν". Ούτε αλλαγή terminal έπιανε, ούτε Ctrl+Alt+Backspace. Τίποτα.

 

Από τα χειρότερα πράγματα για λειτουργικό, να κολλάει το PC στη μέση δουλειάς, χωρίς καμία ένδειξη του τι φταίει για να το φτιάξεις!

 

Νομίζω ότι είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που περιγράφει και ο τύπος εδώ -- αλλά δεν λύθηκε με uninstall του flash:

https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=192724

 

Δοκίμασα και εγώ memtester, phoronix benchmarks, έψαχνα τα logs κάθε φορά. Απαράδεκτο να μην υπάρχει η παραμικρή ένδειξη σε system log για crash. Το πιο πιθανό -αν και μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω- είναι να είναι κάποιο θέμα πυρήνα. Δοκίμασα από τον 3.13 και πάνω κάποιους, αλλά χωρίς να διορθωθεί. Θυμάμαι επίσης ότι είχα ένα παρόμοιο θέμα με τα Ubuntu 14 πριν μερικά χρόνια σε παλιότερο PC, και ήταν ο λόγος που έκανα την μετάβαση στα Mint -- και ένας από τους λόγους που δεν θα γυρίσω σε καθαρά Ubuntu.

 

(...)

 

And the point is: Και στο LinuxMint 18 64bit Cinammon (clean install, open source drivers για AMD 5770) που δοκίμασα πριν μερικές μέρες, συνέβαινε το ίδιο.

Σε σχετική ωστόσο σημείωση, κατά τα άλλα μια χαρά μου φάνηκαν τα LinuxMint 18. Δεν είχα προβλήματα με ήχο, και κάποια άθλια εφέ που πρόσθεσαν στα παράθυρα και popups έφυγαν άμεσα. Λίγο περίεργο ήταν που σε κάποια φάση άλλαξαν το default background ενώ είχα διαλέξει ένα custom, αλλά αυτό ίιισως να έγινε ως side-effect καθώς δοκίμαζα διάφορα μήπως και λυθεί το θέμα με το hardlock.

Επίσης, cinammon μεν, αλλά του πέρασα custom theme, windows decorations και icons.

 

Α, και το θέμα που υπήρχε με το εξαφανισμένο dropbox tray icon... υπάρχει ακόμα (το bug υπάρχει και έχει αναφερθεί εδώ και χρόνια). Θέλει πατέντα για να εμφανίζεται (και τουλάχιστον στα 18 μερικές φορές το λειτουργικό "ξεχνάει" την πατέντα και θέλει ξανά setup) και απενεργοποίηση των indicators για να λειτουργεί σωστά.

 

 

Για την ιστορία, το PC πλέον (τρίτη μέρα αισίως σήμερα) έχει πάνω μόνο Windows 10 x64. Όχι η καλύτερη λύση -αλλά τα νεύρα μου είχαν χτυπήσει κόκκινο από τα locks του LM-. Σίγουρα όμως δεν έχω πλέον hard locks. Ούτε ένα freeze ακόμα και με πολλαπλά videos σε youtube να παίζουν ταυτόχρονα. Ακόμα και μετά από πολλαπλά compiles σε Android Studio, και πολύωρο uptime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τροφοδοτικό είναι σχετικά καινούργιο με υπερ-αρκετή ισχύ για το συγκεκριμένο PC. Το άλλαξα προσωρινά με ένα παλιότερο Chaintech που είχα και το πρόβλημα παρέμεινε.

 

Αν ήταν θέμα τροφοδοτικού ή hardware θα είχε κάνει κάποιο αντίστοιχο κόλλημα ή bsod και στα Windows. Όμως, μέχρι στιγμής (3η μέρα) και σε αντίστοιχη αν όχι πιο βαριά χρήση, δεν είχα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο κολλαγε το μηχανημα, παρατηρησα οτι για καποιο αψυχολογητο λογο ειχα ext2 (εγω το ειχα επιλεξει, αλλα γιατι?).

Το αλλο που υποψιαζομαι ειναι το cairo dock που εβαλα. Απο τα πιο buggy προγραμματα στο linux.

 

Τωρα πλεον, ξαναεγκατεστησα το 17.3 απο την αρχη, σε ext4. Δεν εβαλα το cairo dock. Εδω και 2 εβδομαδες (μην ειναι και παραπανω) τα δουλευω καθημερινα. Ειναι αψογο.

Θα δειξει η πορεια.

Το καλο ειναι οτι εχουμε 1000αδες επιλογες και γευσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παγωνει, εφοσον εκανες δοκιμες και με αλλο τροφοδοτικο και με αλλη καρτα γραφικων, τοτε πολυ φοβαμαι ειναι η μητρικη

 

Σε μια δικη μου περιπτωση παγωνε ακομη και στο bios, οποτε τελικα υστερα απο δοκιμες, προεκυψε οτι ειχε προβλημα η μητρικη. Πηρα αλλη και εξαφανιστηκαν τα παγωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ext4 ήμουν από την αρχή εγώ. 

 

Και όχι παίδες δεν είναι ούτε η μητρική. Το PC πάει μια χαρά πλέον με άλλο λειτουργικό. 

 

Τουλάχιστον όχι hardware πρόβλημα. Κάποια ασυμβατότητα με το υλικό μου, κάποιο περίεργο bug στους νέους kernels... ίσως. Απλά εγώ δεν είχα άλλες αντοχές να βασανίζομαι για ένα θέμα που το ίδιο το λειτουργικό δεν μου έδινε κανένα στοιχείο για το τι μπορεί να φταίει. Είχα και κάποια άλλα μαζεμένα παράπονα --αυτές τις μέρες έκλεινα κάπου 5 χρόνια με Linux αποκλειστικά στο (συγκεκριμενο) PC, αν και κατά καιρούς έκανα και upgrade στο hardware και clean installs των νέων major κυρίως LinuxMint εκδόσεων. 

 

Ίσως ήταν καιρός να αλλάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως φταινε οι catalyst της amd? ΑΤΙ καρτα εχεις?

Εχω φοβηθει τοσο πολυ που αφησα τους "μαμα" drivers, τους open source, πλεον. Το αφηνω οσο μπορω εργοστασιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι catalyst όταν τους είχα δοκιμάσει πριν μήνες, είχαν την παρενέργεια να βγάζουν ένα περίεργο πράσινο overlay στην εικόνα της webcam. 

Οπότε έκτοτε, και φυσικά και μετά το πρόσφατο clean install, μένω με τους open source. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...