Προς το περιεχόμενο

Να πάω Linux Mint 18?


NEFTIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το 17.3 , αλλά απο χτές και σήμερα εμφανίζει μυστήρια αρρώστια. Πολύ μυστήρια. Παγώνει (κρασαρει) στο youtube μετά απο κάποια ώρα. Δεν είναι συγκρκριμμενη ώρα. Τυχαία μάλλον.

Βάζω να παίξω SNES, παίζω κάμποσο (μισή ώρα και...) και ξαναπαγωνει.

 

Θερμοκρασιες φυσιολογικοτατες (επεξεργαστη και συστήματος γενικότερα, καρτας γραφικών δε κοίταξα). 60 και 44 αντίστοιχα.

 

Τέλος πάντων, να πάω 17 ή 18 έκδοση Mint? Για πείτε εμπειρίες. Είναι ιδιότροπα τα 18?

 

(Φλασια!) Ρε μήπως φταίει το cinnamon? Να δοκιμάσω mate? Έχω ενα πρόχειρο dvd με το 17. Ωραίο και το mate, πλακα-πλακα. Το προτιμώ.

 

Υ.Γ. με τα windows δε το κάνει. Καλά δε παίρνω και όρκο. Απο χτές ξεκίνησαν τα όργανα. Δε τα έχω δουλέψει. Ούτε τα χρειάστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mint 18 cinamon ... σε νέο pc ... με χάλασε πολύ ... χωρίς συγκεκριμένο χοντρό πρόβλημα , αλλά είναι η χειρότερη από καμιά 30ρια διανομές που έχω δοκιμάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, με προβληματησες. Εμένα είναι ο παλιός (5 χρονών), αλλά τον δουλεύω συνέχεια.

Μάλλον θα αποφύγω το 18.

 

Και γιατί να περιμένω? Έφυγα για 17 mate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο "οίκος" το μηχάνημα, το σηκώνει άνετα το cinamon. Απλά για λόγους αισθητικης προτιμώ το mate. Έχει και καλή κάρτα γραφικών (για την εποχή του, 7750). Πατάει στο σβέρκο σε δύναμη το λαπτοπ μου (λαπτοπ ΗΡ i5).

 

Έβαλα το mint 17 τώρα. Θα το δουλέψω 2-3 μέρες να βεβαιωθώ οτι είναι σταθερό. Και βλέπουμε. Το μόνο πρόβλημα που είδα είναι buggy το cairo dock (εφαρμογή που κατέβασα), με το mate.

 

Μπορεί επειδή είναι παλιό το μηχάνημα, να δουλεύει καλύτερα με παλιότερη έκδοση linux. Είναι και πως θα κάτσει το κάθε λειτουργικό σε κάθε μηχάνημα, με drivers και άλλες ασυμβατοτητες.

 

Πολλά παράπονα βλέπω με το 18, όμως. Μου κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι τα 17.3 ειναι παρα πολυ καλα. Αλλα για τα 18 δεν εχω ιδεα.

Τι να πουνε οτι δεν ειναι καλο? Σε αλλον δε δουλευει το wifi, σε αλλον το μονιτορ, σε αλλον ο εκτυπωτης, σε αλλον δε δουλευει το τορεντ.....

Καθε μηχανημα ειναι ξεχωριστο. Τρεχα-γυρευοπουλος δηλαδη. 

 

Το καλυτερο ειναι να κανεις δημοψηφισμα, να δεις ποιο δουλευουν οι περισσοτεροι και να το εγκαταστησεις. Και παλι εχεις καποιες πιθανοτητες να φας πατατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τα 18 cinammon δεν έχω αντιμετωπίσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα εγκατεστημένα σε σταθερό. Για πείτε τι προβλήματα ανακύπτουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τα 18 cinammon δεν έχω αντιμετωπίσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα εγκατεστημένα σε σταθερό. Για πείτε τι προβλήματα ανακύπτουν..

Ηλίθια μηνύματα μετά την εγκατάσταση του nvidia driver 361 (ο οποίος δουλεύει ωστόσο).

(Στην εκκίνηση τα μηνύματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα με mint 18 cinnamon, ως το μόνο λειτουργικό σε επιχείρηση με πολλούς υπολογιστές και δίκτυο. Η μόνη διαφορά που παρατήρησα είναι ότι αργούν σημαντικά περισσότερο στο boot, σε σχέση με το 17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...