Προς το περιεχόμενο

Σε 5 χρόνια ενδέχεται να σταματήσει η σμίκρυνση των transistors


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο νομος του μουρ μας εχει αφησει χρονια. Οχι γιατι σταματησε η τεχνολογια αλλα ο ανταγωνισμος και οι απαιτησεις. Δε θες i7 για να κανεις μια νορμαλ χρηση .

 

Καποτε μετραγαμε ταχυτητα σε mhz και λεγαμε εχω 10 πηγε 20 αρα ειναι 2 φορες πιο γρηγορο ,μετα πηγαμε στους πυρηνες κ τωρα το κολπο ειναι το μεγεθος της λιθογραφιας. Αυριο θα ειναι κατι αλλο . Αν και προσωπικα θεωρω οτι εχει ερθει ενας κορεσμος στις αναγκες . Απο εκει και περα μπορει το software να γινει καλυτερο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχως ουτε το γραφενιο αποτελει λυση προς το παρον/αμεσο μελλον (μιλαω μεσω προσωπικης εμπειριας μιας και ειναι το αντικειμενο της ερευνας μου). 

 

Βασικο του προβλημα ειναι οτι δεν εχει bandgap οποτε και ειναι κακιστο για digital electronics, καθως δεν διαθετει ικανη ON/OFF λειτουργια. Υπαρχουν προσπαθειες να αποκτησει bandgap παρομοιο με το πυριτιο....αλλα δεν εχει επιτευχθει προς το παρον.

 

Πιο πιθανες λυσεις για μετα το πυριτιο ειναι:

 

transistor-topologies-amat.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ούτως ή άλλως το bottleneck στην απόδοση ενός υπολογιστή σήμερα δεν είναι ο επεξεργαστής, αλλά ο δίσκος και οι μνήμες. Αν είχαμε καινοτομίες σε αυτούς τους δύο τομείς θα μπορούσαμε να αντιπαρέλθουμε μια στασιμότητα στην εξέλιξη των επεξεργαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι σε ενα ντοκυμαντερ λεγανε για καθετα transistors που σε μια επιφανεια μπορουν να χωρεσουν περισσοτερα... Ας με διορθωσει καποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα θα μπορούσαν να αντικατασταθούν απο memristor. Αλλά είναι ακόμα πειραματικά.

 

Το όριο των τρανσίστορ είναι τα 7mm, δεν μπορούν να πάνε παρακάτω, όχι με την τεχνολογία του σήμερα. Είναι μοριακό επίπεδο. Θεωρητικά πάντα.

βασικά όλοι λένε ότι στα 5 θα κόψουν και είναι αρκετά πιθανό να γίνει (ποιο κάτω υπάρχει θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν επιτέλους να το πάρουμε χαμπαρι και μετά να πάμε σε κβαντικούς υπολογιστές...

Βαλε χαλαρά μια εικοσαετία...

Καταρχάς, όπως είδες, η σιλικόνη μπορεί να εξελιχθεί με σμίκρυνση των τραντζίστορ μέχρι το 2021, μετά με άλλους τρόπους (χρήση τρισδιάστατων και άλλων παρόμοιων τεχνολογιών) θα μας δώσει άλλα 5 χρόνια τουλάχιστον...

Μετά σκέψου ότι δεν θα καταργηθεί η τεχνολογία, αφού έστω και στάσιμη θα είναι χρήσιμη και αποδοτική για άλλα 5 χρόνια...οπότε είμαστε ήδη στα 15 χρόνια που μας καλύβουν τα silicon chips έστω και με το ζόρι. Τώρα εάν μέχρι τότε έχουν φτάσει οι κβαντικοί υπολογιστές σε consumer επίπεδο (γιατί σε military-research θα έχει φτάσει σίγουρα) έχει καλώς. Αλλιώς πήγαινε στα 20+ χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς, όπως είδες, η σιλικόνη μπορεί να εξελιχθεί με σμίκρυνση των τραντζίστορ μέχρι το 2021, μετά με άλλους τρόπους (χρήση τρισδιάστατων και άλλων παρόμοιων τεχνολογιών) θα μας δώσει άλλα 5 χρόνια τουλάχιστον...

 

Σιλικονη :P  ; Εγω προτιμω τα naturals cpu εχουν πιο φυσικα bouncing specs

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως μπερδεύουμε λίγο το υλικό με την λειτουργία; Άλλο αντικαθιστώ τα τρατζίστορς άλλο αντικαθιστώ τα υλικά με τον οποίο αυτά υλοποιούνται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε μετραγαμε ταχυτητα σε mhz και λεγαμε εχω 10 πηγε 20 αρα ειναι 2 φορες πιο γρηγορο ,μετα πηγαμε στους πυρηνες κ τωρα το κολπο ειναι το μεγεθος της λιθογραφιας. Αυριο θα ειναι κατι αλλο . Αν και προσωπικα θεωρω οτι εχει ερθει ενας κορεσμος στις αναγκες . Απο εκει και περα μπορει το software να γινει καλυτερο. 

 

Πάντοτε μετράγαμε την ταχύτητα σε MIPS ή FLOPS. Όλα τα άλλα specs αν και σημαντικά ήταν είτε μπακαλίστικη σύγκριση είτε marketing.

 

Εχω την εντυπωση οτι σε ενα ντοκυμαντερ λεγανε για καθετα transistors που σε μια επιφανεια μπορουν να χωρεσουν περισσοτερα... Ας με διορθωσει καποιος

 

This.

 

Όταν λέμε 5nm δεν εννοούμε 5nm transistor, αλλά 5nm smallest feature size. Το ίδιο το transistor είναι πολύ μεγαλύτερο και καταλαμβάνει χώρο σε 3 διαστάσεις και προφανώς όχι σε 1. Θεωρητικά πάντα μπορούμε να μικρύνουμε το μέγεθος του transistor διατηρώντας το smallest feature size στο ίδιο μέγεθος.

 

Επίσης transistor με λιθογραφία 1nm έχουν υπάρξει σε εργαστήρια οπότε μια χαρά δυνατά είναι, το πρόβλημα είναι η φτηνή μαζική παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντοτε μετράγαμε την ταχύτητα σε MIPS ή FLOPS. Όλα τα άλλα specs αν και σημαντικά ήταν είτε μπακαλίστικη σύγκριση είτε marketing.

 

 

This.

 

Όταν λέμε 5nm δεν εννοούμε 5nm transistor, αλλά 5nm smallest feature size. Το ίδιο το transistor είναι πολύ μεγαλύτερο και καταλαμβάνει χώρο σε 3 διαστάσεις και προφανώς όχι σε 1. Θεωρητικά πάντα μπορούμε να μικρύνουμε το μέγεθος του transistor διατηρώντας το smallest feature size στο ίδιο μέγεθος.

 

Επίσης transistor με λιθογραφία 1nm έχουν υπάρξει σε εργαστήρια οπότε μια χαρά δυνατά είναι, το πρόβλημα είναι η φτηνή μαζική παραγωγή.

Έχεις κάποιο λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιλικονη :P  ; Εγω προτιμω τα naturals cpu εχουν πιο φυσικα bouncing specs

Νομίζω όλοι μας...αν και κάποιους δεν θα τους πείραζε αν είναι μεγάλα και ωραία...τα τραντζίστορ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...