Προς το περιεχόμενο

Doom στο Linux


NEFTIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε τσακαλια, θελω να παιξω το Doom το original στο Mint 17.3, εκεινο που βγηκε το 1993.

Στο store βρηκα το freedoom, chocolate-doom, doom-wad-shareware, doomsday, prboom-plus.

Tι εγκαθιστω για να το παιξω?

Θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο γνησιο. Δε με ενδιαφερουν HD γραφικα, mods κ.α.

 

Αν τα καταφερω,  ερχεται ερωτηση "αν γινεται να παιχτει με gamepad".

 

Υ.Γ. Βρε μην ειχε βγει για καμια κονσολα να το τρεξω απο emulators? Το γνησιο. Οχι η @@ του N64. Δεν ειχε καμια σχεση με το πραγματικο. Εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως το doom του πρωτου playstation περιλαμβανει μεσα τα 2 πρωτα (οχι το final doom, το απλό doom), το οποίο το τρέχεις βεβαια με εναν εξομειωτη.

 

διαφορετικα αν μπορεις να αποκτησεις προσβαση στα αυθεντικα wad αρχεια, μπορεις να τα τρεξεις με το freedoom. δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προγραμμα που να περιλαμβανει τα wad αρχεια μεσα αν αυτο ειναι το ερωτημα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σ' ευχαριστω πολυ. Τωρα καταλαβα τι παιζει.

Θα το παλεψω με emulators του PSx. Αν και εχει λιγες διαφορες με το πρωτοτυπο (καποιες πιστες λειπουν, αλλα εχει 8 ακομα. Μικρες διαφορες.)

Αν δε καταφερω τιποτα, θα βαλω τα remake και θα βρω το wad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα, επαιξα στο raspberry pi.

 

apt-get install pr-boom

 

και μετα βρες το αρχειο wad που θες. Πρεπει να το κατεχεις νομιμα γκουχ γκουχ.

 

εχω τα doom 1, doom 2 , hexen , heretic , wolfenstain , freedoom . αμα θες στελνω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τα doom 1, doom 2 , hexen , heretic , wolfenstain , freedoom . αμα θες στελνω ....

 

Τα wad τα εχω ολα αυτα, σε ευχαριστω πολυ. Απο καποιο homebrew στο PSP.

 

Ο ταλαιπωρος παλευω απο το μεσημερι να παιξω στο πισι. Εχει παει 1μιση το βραδυ και doom δεν εχω δει (μονο στο psp). Μου εχουνε πριστει τα @@ με το κωλο-παιχνιδο. 

Τι windows 7 δοκιμαζω με 3 διαφορετικους emulators απο το PSx. Διαφορετικα bios. 

Ti linux παλευω με 2 emulators.

Κατεβασα 4-5  διαφορετικα roms του PSx. Corrupted files. Αλλα κολλανε στο φορτωμα.

Τι..τι...τι...

Mονο το Dreamcast δε δοκιμασα.

 

Στο τελος κατεληξα στο pr-boom. Το επιλεγω απο το μενου να τρεξει και δε γινεται τιποτα. ΜΑλλον δεν εχω κατεβασει τα wad απο το store. (Αν και εχω wad, που να τα βαλω? Εδω δεν ανασαινει το προγραμμα, τα wad το μαρανανε).

 

Υ.Γ. φλασια.... δε δοκιμασα στο android tv box.... Πωωω δε δουλευει ο εγκεφαλος απο την κουραση και τα ξυδια. 

 

Θελω να το παιξω με gamepad ανθρωπινο. Ειμαι σε καναπε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τα καταφερα. 24 ωρες μετα. Καλλιο αργα παρα ποτε.

Κατεβαζεις το freedoom κι αυτο κατεβαζει το pr-boom. Σκετο το pr-boom δεν λειτουργει.

Πολυ σημαντικο, τα wad να ειναι με μικρους χαρακτηρες (τα linux ξεχωριζουν μικρα και κεφαλαια). Κι η καταληξη με μικρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wiki του arch να το ψαχνετε ,συνηθως στα λεει ολα στο πιατο

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/PrBoom

 

btw μηπως βρηκατε κανενα cfg του prboom ετοιμο στο νετ που να φερνει το παιχνιδι οσο πιο κοντα γινεται στο αυθεντικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχετε παιξει αυτο?  Γινεται της Ποπαρας στην οθονη και στα ηχεια.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NPVvxHrCjjc

 

Ειναι μονο για Windows, ομως(Μην αρχισω...).  Και ειναι λιγο μπερδεμα να το φορτωσεις.

Οποιος μπορει να το παιξει, ας το παιξει. Παει αλλου το παιχνιδι βεβαια. Αλλα αξιζει σαν εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wiki του arch να το ψαχνετε ,συνηθως στα λεει ολα στο πιατο

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/PrBoom

 

btw μηπως βρηκατε κανενα cfg του prboom ετοιμο στο νετ που να φερνει το παιχνιδι οσο πιο κοντα γινεται στο αυθεντικο?

 

Το πιό αυθεντικό είναι το Chocolate Doom. Βαλε libtilmidity για να έχεις τη μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαιο το chocolate-doom, αλλα με τσουζουνε τα ματια μου, πολυ. Αλλαζω την αναλυση αναλυση απο το chocolate-doom-setup, αλλα δε γινεται τιποτα. Δε παλευεται.

Ειδα οτι υπαρχει και το crispy doom. Ψαχνω να το βρω σε ubunt-οειδη. Ματαια. Πρεπει να κανω build. Υπαρχει ετοιμο? Φοβαμαι μην ανατιναξω το pc μου.

 

Υ.Γ. θελω να παιξω και το Hexen, Heretic.... με prboom δε γινεται, νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε και κανα λινκ στο άρθρο να σε καμαρώσουμε.

Το ψάχνω και δε το βρίσκω.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω το doomsday και θα ενημερωσω.

Edit:

Ναι. Μπράβο, μου έσωσες τα μάτια.

Αλλά δε βρισκω τη μορφή που τρέχει η εντολη.

Δεν υπάρχει βοήθεια. Και στο ιντερνετ βρήκα μόνο μια αναφορά. Τέλος πάντων, έβγαλα άκρη έτσι...

 

/usr/games/doomsday -game jdoom -file /usr/share/games/doom/doom.wad

Επεξ/σία από NEFTIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...