Προς το περιεχόμενο

Εκτός λειτουργίας η ιστοσελίδα KickassTorrents, με την Apple και Facebook να βοηθούν στη σύλληψη του ιδιοκτήτη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι θέμα ρεαλισμού. Είναι θέμα παιδείας.

 

Όταν θεωρείς κάτι υπερκοστολογημένο δεν πας να το κλέψεις. Απλώς δεν το αγοράζεις.

ορισε την κλεψια και  την αντιγραφη ?μετα αναθεωρησε τι ειπες και αναλογιστου τι συμβαινει απο πλευρας πολυεθνικων και καλιτεχνων απο πισω ,ενδεικτικα μονο 10-15% παει στους καλλιτεχνες... αν αφαιρεσει το μεσαζων μαντεψε ποιους συμφερει...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα λεπτο παιδια, το facebook στους ορους δεν λεει οτι δεν διαβηβαζει πληροφοριες σε τριτους? πως εδωσε στις αρχες στοιχεια απο το προφιλ του ανθ ρωπου? εγω αυτο το κοινωποιησα στο facebook επισης εντομεταξυ. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λεπτο παιδια, το facebook στους ορους δεν λεει οτι δεν διαβηβαζει πληροφοριες σε τριτους? πως εδωσε στις αρχες στοιχεια απο το προφιλ του ανθ ρωπου? εγω αυτο το κοινωποιησα στο facebook επισης εντομεταξυ. B)

 

Από τους όρους του facebook, ενότητα V.

 

....Επίσης, ενδέχεται να αποκτήσουμε πρόσβαση, να διατηρήσουμε και να κοινοποιήσουμε πληροφορίες, εάν θεωρήσουμε καλή τη πίστει ότι κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο για: τον εντοπισμό, την αποτροπή και την αντιμετώπιση απάτης ή άλλης παράνομης δραστηριότητας, την προστασία τη δική μας, τη δική σας και άλλων, όπως στο πλαίσιο ερευνών, ή την αποτροπή θανάτου ή σοβαρής σωματικής βλάβης....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σιγά μην κλαψουμε και για τις πολυεθνικές ...δεν νομίζω ο κόσμος που κατεβάζει πειρατικές ταινίες κ μουσική να κατέστρεψε κ το ανεξάρτητο πολωνικό σινεμά , ή την DIY μπάντα από το Μπαγκλαντες .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FBI:Γεια σας, θα θέλαμε το κλειδί αποκρυπτογράφησης για το iphone.

Apple: Ξέρετε, δεν μπορούμε να σας το δώσουμε έτσι, θα μαθευτεί και θα πέσουν οι πωλήσεις μας.

FBI: Ναι αλλά εμείς το χρειαζόμαστε!

Apple: Να τι θα γίνει! Θα μας πάτε στα δικαστήρια για τα μάτια του κόσμου, και σε κάποια φάση θα σας το δώσουμε και θα πείτε ότι καταφέρατε από μόνοι σας την αποκρυποτογράφηση.

FBI: Τέλεια! Μια χαρά.

 

FBI: Γεια σας, θα θέλαμε την IP του κυρίου Artem Vaulin.

Apple: Φυσικά, μισό λεπτό. Ορίστε.

FBI: Σας ευχαριστώ πάρα πολύ είστε πολύ εξυπηρετικοί.

Apple: Για την κυβέρνηση μας, πάντα! Αρκεί να εξοπλίσετε τον στρατό με iphone, την κυβέρνηση και όλες οι υπηρεσίες!

FBI: It's a deal.

 

Στη μία περίπτωση που το έπαιξε δύσκολη η Apple είχε να κάνει με δολοφόνους τρομοκράτες, ενώ στην άλλη με torrentάδικο που έκλεβε δυνητικά κέρδη του itunes. Πες ότι θες για την Apple, αλλά έχει σωστές προτεραιότητες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση πάντως καθώς το συγκεκριμένο site έσβηνε συνέχεια τα torrent όταν γινόταν claim από τον κάτοχο των δικαιωμάτων. Οπότε έκανε αυτό που έπρεπε από την μεριά του. Βέβαια με τους δικηγόρους των πολυεθνικών Δεν τα βάζεις.

 

Όσο για το Facebook είναι γνωστό ότι δίνει εύκολα στοιχεία των χρηστών του, αυτοί που πιστεύουν ότι η Apple θα βάλει πάνω από όλα την ασφάλεια και το απόρρητο των πελατών της ας ανοίξουν τα μάτια τους.

Δεν την κατηγορώ, έκανε αυτό που έπρεπε εφ'όσον (ελπιζω δηλαδή) υπάρχει ένταλμα. Απλά μετα την υπόθεση με το κλειδωμένο IPhone μερικοί νομίζουν ότι είναι η καλή εταιρια που θα τους προστατεύσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δε πα να.....το facebook είναι μια βλακια και μισή και η apple μια απάτη. Τα παιχνίδια θα τα αγοράζεις και μετα θα σκας 10€ για κάθε dlc? Με τίποτα θα τα κατεβάζω και τελος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν έχει 8 και πάκω το εισητήριο στον σινεμά, 50 ευρώ το παιχνίδι, 10 ευρώ το κομμάτι μουσικής κλπ κλπ, τότε θα σταματήσει και ο κόσμος να κατεβάζει πειρρατικά.

 

Ναι, και στις mobile πλατφόρμες που οι εφαρμογές και τα παιχνίδια (στην πλειοψηφία τους) κοστίζουν κάτω από 2-3 ευρώ, γιατί η πειρατεία πάει σύννεφο; Ιδιαίτερα στο Android, που είναι και πιο εύκολο.

 

Δεν είναι θέμα κόστους του περιεχομένου. Θέμα νοοτροπίας του καταναλωτή είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δεν μπορουν να ριξουν το ιντερνετ οτι και να κανουν, ο κοσμος τα στηριζει ολα αυτα δεν πανα χτυπιουνται, την πειρατεια δεν μπορουν να την σταματησουν θα υπαρχει παντα, εγω προσωπικα επειδη διαβασα ολα τα σχολια εχω να πω σε αυτους που μιλησαν για κλοπες και ληστιες πνευματικων δικαιωματων οτι ναι ειναι κλεψια οκ, αλλα εμενα τον χρηστη με ενδιαφερει? ΑΠ:Οχι!

παντως οσων αφορα τα games ειναι και ο λογος που στηριζω απο δικη μου θεληση και βαση δικης μου αυτοβουλης επιλογης να δινω τα χρηματα μου ως ενδειξη υποστηριξης και αποδοχης σε devs που το αξιζουν μεσω steam παντα βεβαια φυσικα.

 

Τα τραγουδια παλι λεφτα εχω δωσει μονο σε αυτονομους καλλιτεχνες που εχουν κανει οτι εχουν κανει μονοι τους (μικρους δλδ στο youtube εχει μπολικους) και αυτο ουτε 3 ευρω κοματια και μαλιστα κορυφες αλλα να αγορασω 50,30 και 20ευρω ακομα cd μουσικης....ποτε μα ποτε.

 

Και τα προγραμματα δημοσιας διαβοιβασης αρχειων παιδια για κανεναν λογο δεν μειωνουν τα ποσοστα εσοδων των μεγαλοεταιρειων ειτε αυτες εχουν να κανουν με ταινιες ή μουσικη μην ακουω ανοησιες και δεν θα εκτεθω περετερω σε αυτο ψαξτε το ισα-ισα διαφημιση τους κανουν και με παρααπανω απο 1 τροπους.

 

Υ.Γ:Αχ δεν το πιστευω στην υπογραφη σου εχει μια μυγα και προσπαθω τωρα να την διωξω χαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχιζω να κατεβαζω τζαμπα απο αλλου. Problem ?

 

Επισης η Apple που "βοηθαει σε αυτο" ας κοιταξει να ριξει καμμια τιμη στα παρταλια που πουλαει 800 ευρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους και όσες εδώ αδυνατούν να καταλάβουν την διαφορά του "κλέβω" με του "αντιγράφω" θα τους παραθέσω το εξής επιχείρημα:

Αν μπορούσες με μερικά κλικ να αντιγράψεις (πρόσεξε, αντιγράψεις γράφω) το αυτοκίνητο των ονείρων σου χωρίς να λείψει από τον κάτοχο του θα το έκανες; Εδώ αρχίζει και σου φαίνεται λογικό έτσι;

Αν γινόταν το ίδιο και με το χρήμα; τσακ μερικά κλικ και να 5000 ευρώ στο ντουλάπι σου χωρίς να λείψουν από κανένα. Τι ωραίος κόσμος έτσι;

Φυσικά και η αντιγραφή δεν είναι το ίδιο με την κλοπή ασχέτως αν οι δικηγόροι προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο χρόνια τώρα, το αν είναι παράνομη ή όχι όλοι το καταλαβαίνουμε αλλά από την άλλη είναι και ένας τρόπος για να δείξεις τα κολοδάχτυλα σου στην KONAMI που σου πουλάει το ίδιο παιχνίδι στα ίδια χρήματα με μικρά upgrades τα τελευταία 10 χρόνια, στα RTM games που δεν είναι RTM αλλά Αlpha stage και έχουν τα bugs που δεν φαντάστηκες ποτέ, στα dlc που στην ουσία θα έπρεπε να είναι είδη στα games στα trailer ταινιών που είδες και φαντάστηκες ότι θα δεις ταινιάρα και στον κινηματογράφο έκλαιγες τα 12 ευρώ που πλήρωσες, στα cd's παλιότερα που τα αγόραζες και τελικά από τα 10 τραγούδια τα 9 ήταν mix του πρώτου αλλά εσύ πλήρωνες για 10 και αφού λοιπόν στα έργα δεν υπάρχει επιστροφή προιόντος υπάρχουν τα torrents και όλα εδώ πληρώνονται κύριοι.
 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα ρεαλισμού. Είναι θέμα παιδείας.

 

Όταν θεωρείς κάτι υπερκοστολογημένο δεν πας να το κλέψεις. Απλώς δεν το αγοράζεις.

 

Αν το δεις νομικα ειναι κλοπη. Αν το δεις πρακτικα ομως δεν ειναι. Τι εκλεψα? Ενα αρχειο? Που ειναι? Ελα σπιτι μου να το βρεις, Δεν ειναι κατι χειροπιαστο ειδικα οταν ειναι διαθεσιμο ΔΩΡΕΑΝ σε μια σελιδα, απο εκει και περα εγω και εσυ που το κατεβασαμε ΔΩΡΕΑΝ απο μια σελιδα τορεντ δεν κλεψαμε τιποτα. Ειναι σαν να ειναι ενας στο Συνταγμα και να δινει δωρεαν τσαντες σε ολους, εγω θα παρω μια, την εκλεψα? Οχι, μου τη δωσανε δωρεαν? Αυτον που την βρηκε? Στα αρχιδια μου που την βρηκε.

 

Εχει ξανασυζητηθει το θεμα, εγω θα παραμεινω καθετος, ξερω οτι πολλοι διαφωνουν. Ολες οι γνωμες σεβαστες.

 

Το θεωρουν κλεψια γιατι νομιζουν οτι οταν εγω το κατεβαζω αυτοι χανουν εναν αγοραστη. Ειναι ομως λαθος αυτο γιατι κανεις δεν ξερει αν θα το αγοραζα εγω In the first place. Δεν μπορεις υποθετοντας να θεωρεις καποιον κλεφτη.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...