Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ LASER για LINUX


gousias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναζητώ για την εργασία ένα - κατά προτίμηση - πολυμηχάνημα laser ώστε να είναι όσο πιο οικονομικό γίνεται στη χρήση αλλά και γρήγορο. Να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει το σαρωμένο αρχείο να αποθηκεύεται άμεσα σε μορφή pdf. Ίσως και αυτό που δυσκολεύει επιπλέον την αναζήτηση είναι η συμβατότητα με linux, επειδή για ορισμένα scanner που έγινε μία προσπάθεια στη δουλειά δεν λειτούργησαν. Το φαξ δεν είναι απαραίτητο. Όποιες προτάσεις θα ήταν ευπρόσδεκτες!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Samsung Xpress M2625 και το M2070 τι γνώμη έχετε; Οποιοδήποτε άλλο μοντέλο μπορείτε να προτείνετε για χρήση με linux και δυνατότητα άμεσης αποθήκευσης σκαναρισμένου αρχείου σε pdf, θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο samsung που ρωτάς είναι εκτυπωτής σκέτος και όχι πολυμηχάνημα. Το δεύτερο είναι το πλέον βασικό πολυμηχάνημα της Samsung που πρακτικά δεν είναι κακό, αλλά έχει τσιμπημένα τόνερ ακόμη και σε συμβατά.

 

Γενικώς το ερώτημα σου είναι δύσκολο πάντως, επειδή ακόμη κι εγώ που θα μπορούσα εν δυνάμει να σου προτείνω δεκάδες μοντέλα, δεν γνωρίζω πως θα συμπεριφερθούν σε περιβάλλον linux.Είναι πολύ περιορισμένο το λογισμικό σε εξάπλωση σε μαζικούς αριθμούς και επειδή έχει και πολλές διαφορετικές διανομές (Ubuntu, fedora,suse και δεκάδες άλλες) το κάνει δύσκολα να σου προτείνει κάποιος κάποιο με σιγουριά ότι θα δουλέψει σωστά.

Περισσότερες πιθανότητες να μάθεις θα έχεις στο φόρουμ της linux διανομής σου, ρωτώντας τι πολυμηχάνημα δουλεύουν τα εκεί μέλη.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο σε επιλογές περιφερειακών, αλλά δυστυχώς δεν είναι δική μου επιλογή το λειτουργικό και δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω. Μόνο να βρω ένα πολυμηχάνημα οικονομικό τόσο στην αγορά αλλά και στη χρήση του, όσο και να είναι αξιόπιστο, να αντέξει. Μέχρι τώρα έχω δει κάποια αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα εργαστούν απόλυτα με το linux και αν σαρώνουν σε pdf. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει ή γνωρίζει σχετικά με αυτά;

 

HP LaserJet Pro MFP M125nw
121-228 euro
 
HP LaserJet Pro MFP M127fn
149-225 euro
 
Canon i-SENSYS MF3010
113-169 euro
 
Canon i-SENSYS MF211
119-159 euro
 
Brother DCP-1510
100-150 euro
 
Samsung SL-M2675F
123-177 euro
 
Samsung SL-M2070W
125-169 euro
 
Samsung SL-M2070FW

144-236 euro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περνούσε από το χέρι μου, θα τα "ξήλωνα" εννοείται! Επειδή όμως δεν δέχονται να πληρώνουν άδειες σε microsoft κλπ, για να εργαστούμε πρέπει να βγάλουμε όπως πάντα το φίδι από την τρύπα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γύρω στα 50-60 ευρώ κάνει μια άδεια windows αν ανοίξεις το ιντερνετ. Τώρα αν θα είναι τα 7αρια ή τα 8.1 λίγη σημασία έχει σε σχέση με το linux που σε επαγγελματικό χώρο πάντα θα δημιουργεί προβλήματα συμβατότητας.

Δηλαδή θα τσιγκουνευτεί τα 50 ευρώ αλλά ας χαθούν και 50 εργατοώρες ή ας πληρωθούν (δεν ξέρω το καθεστώς εργασίας) για να γίνει έρευνα αγοράς και σετάρισμα στο τέλος σε linux. Κι αυτό μόνο για εκτυπωτή. Αύριο ξανά πάλι έρευνα αγορά για κάποιο λογισμικό ή άλλο περιφερειακό. Ξανά εργατοώρες χαμένες ή πληρωμένες.

 

Δεν πιάνω την λογική για χώρο εργασίας. Ο ιδιώτης χρήστης να ψαχτεί και να ταλαιπωρηθεί με διανομές linux για ανεξαρτησία, ελευθερία, ασφάλεια και να μην πληρώνει τίποτα σε καμία microsoft το καταννοώ. Ο επαγγελματίας χρήστης χάνει εργατοώρες, άρα χρήματα, άρα ασύμφορο να ψάχνεται με τέτοιες λύσεις. Χάνει παραπάνω από όσα θα κερδίσει με το να μην πληρώσει μια αυθεντική άδεια.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Samsung σε συνδυασμό με Ubuntu/Debian/Mint etc δες εδώ
Για άλλες μάρκες & distro δεν ξέρω, δε μου έχει χρειαστεί. Μια χαρά είναι το Linux στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και για επαγγελματική χρήση - χρήση γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο εύκολο είναι να καταλήξεις σε ένα δύο μηχανήματα ,και απλά να στείλεις ένα ερώτημα στο support της εταιρείας.

Γενικά,δε θα έχεις θέμα,αφού οι περισσότεροι έχουν various linux support.

 

@highpriest

Έχεις δουλέψει Linux τα τελευταία 10 χρόνια;

Αλλιώς δεν εξηγούνται όσα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@highpriest

Έχεις δουλέψει Linux τα τελευταία 10 χρόνια;

Αλλιώς δεν εξηγούνται όσα λες.

 

Μια χαρά εξηγούνται αν το δεις από την πλευρά του επαγγελματία. Ο χρόνος είναι πολύτιμος.

Για τους ιδιώτες όπως γράφω και παραπάνω, είναι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εξηγούνται αν το δεις από την πλευρά του επαγγελματία. Ο χρόνος είναι πολύτιμος.

Για τους ιδιώτες όπως γράφω και παραπάνω, είναι μια χαρά. 

Μιας που το ανέφερες... Πριν κάνα 6μηνο κάνει συνάδελφος ένα συνηθισμένο update στα windows. Η οθόνη δεν άναψε ποτέ μετά το update. Ότι και αν προσπαθήσαμε τα windows δεν ξεκινούσαν για κανένα λόγο. Το αποτέλεσμα ήταν ένα ωραίοτατο format και στήσιμο το μηχάνημα από την αρχή. Ολόκληρη η μέρα έφυγε εκεί. Ο χρόνος είναι πολύτιμος! :)

 

ps.

Αν ο επαγγελματίας που λες έχει και στο σπίτι του linux, σε τι χάνει χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το ανέφερες... Πριν κάνα 6μηνο κάνει συνάδελφος ένα συνηθισμένο update στα windows. Η οθόνη δεν άναψε ποτέ μετά το update. Ότι και αν προσπαθήσαμε τα windows δεν ξεκινούσαν για κανένα λόγο. Το αποτέλεσμα ήταν ένα ωραίοτατο format και στήσιμο το μηχάνημα από την αρχή. Ολόκληρη η μέρα έφυγε εκεί. Ο χρόνος είναι πολύτιμος! :)

 

ps.

Αν ο επαγγελματίας που λες έχει και στο σπίτι του linux, σε τι χάνει χρόνο;

 

Ρε συ, τι συγκρίνεις; Σε κάτι δισεκατομμύρια διανομές windows θα παίξουν και κάποια στραβά. Είναι θέμα στατιστικής, Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Βγαίνεις εδώ στην Ελλάδα να στήσεις δίκτυο/εκτυπωτές/λογισμικό ή ότι άλλο σε περιβάλλον windows. Στις 100 δουλειές θα δυσκολευτείς λόγο drivers στη μια άντε στις δύο. Και ακόμη και εκεί υπάρχει υποστήριξη για να λυθεί.

Βγαίνεις να στήσεις τα ίδια πράγματα σε περιβάλλον linux. Θα φας κάποιο ζόρι 8 στις 10 φόρες. Τις μισές φορές δεν θα καταφέρεις να το λύσεις και θα βγεις σεργιάνι στα φόρουμ να ρωτάς τι να κάνεις.

 

Αν το περιβάλλον linux ήταν τόσο φιλικό και ευπροσάρμοστο θα το υιοθετούσαν όλες οι εταιρίες. Ειδικά εκείνες που έχουν καμιά δεκαριά υπολογιστές με αντίστοιχες άδειες λογισμικού και πληρώνουν την microsoft. Δεν είναι ηλίθιοι οι διευθυντές να τα χώνουν στην microsoft και να κόβουν budget από αλλού. Κάποιος λόγος θα υπάρχει.

 

Please μην το  κάνουμε Vs το θέμα. Εγώ δεν λέω ότι το ένα OS είναι καλύτερο από το άλλο. Λέω απλά ότι για τις επιχειρήσεις τα windows είναι η mainstream και εύκολη λύση λόγω υποστήριξης περιφερειακών και λογισμικού και τεράστιας διανομής, αλλά και λόγω της εκπαίδευσης των τεχνικών πάνω σε περιβάλλον windows.

Υ.Γ Το 2009-2010 δούλευα open office στην δουλειά μου.Με βόλευε γιατί πρώτον ήταν δωρεάν και δεύτερον είχε λειτουργίες που το office δεν είχε. Στο γραφείο για προσωπική χρήση ήταν τέλειο. Το πρόβλημα δημιουργούνταν όταν έστελνα κάποιο excel ή word αρχείο σε άλλον και το άνοιγε. Τρελές ασυμβατότητες. Η μορφοποίηση αλλού για αλλού. Δυστυχώς όταν όλος ο κόσμος δουλεύει πάνω σε ένα πρότυπο και ένα λογισμικό και εσύ πρέπει να δουλέψεις με τον υπόλοιπο κόσμο ή που θα πρέπει να βρεις κάτι εντελώς συμβατό ή να πας σε αυτό που δουλεύουν όλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας τώρα , έχω τον Χpress M2070 στο σπίτι και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος , εγκατάσταση εύκολα σε υπολογιστές με Ubuntuειδή  12.04, 14.04 και την τελευταια LTS έκδοση 16.04

 

Βέβαια η χρήση που κάνω είναι τυπική οικιακή οπότε δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με κόστος toner κλπ...

Δεν ξέρω σε επαγγελματική χρήση τι θα κοστιζει μακροπρόθεσμα....

Η σάρωση είναι καλή και ευκολη,  το ίδιο και η αντιγραφή εγγράφων , μοναδικό μειονέκτημα  το μονόχρωμον της υποθέσεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...