Προς το περιεχόμενο

MBR ρίσκα (ρωσικη ρουλέτα)


NEFTIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 1 σκληρό με windows7. Κι άλλο ενα με Mint17.3 Cinnamon.

 

Κάθε φορά που θέλω να αλλάξω σε windows (να παίξω κανα ραλακι), σκήβω, ανοίγω τα καπάκια και αλλάζω τα καλωδια.

Κουράστηκα.

Είναι καιρός να φτιάξω το MBR του linux και να δίνει επιλογες των 2 λειτουργικων.

Τα ίδια και τα ίδια ρωτάμε. Ξέρω.

 

Φοβάμαι, τρέμω, δεν αντέχω τη σκέψη οτι θα γίνει ζημιά και θα ξεμεινω απο υπολογιστή. Θα τα σκατωσω. Έχω ξανακάνει ζημιά.

 

Υπάρχει τρόπος να γίνει με ασφάλεια?

Το boot sector είναι στο σκληρό με το linux.

 

Εγκατεστησα το kde-config-grub2. Που είναι? Εξαφανιστηκε.

Ποιο grub εγκαθιστω τέλος πάντων?

Ενα grub-pc είναι εγκατεστημενο, αλλά δε μπορώ να το τρέξω. Λογικό θα πείτε. Δεν είναι για τρέξιμο.

Τι κάνω ο αθεόφοβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί πρέπει ν' αλλάζεις τα καλώδια? Το bios έχει λειτουργία αλλαγής boot δίσκου καθώς και μενού επιλογής δίσκου, το οποίο ενεργοποιείται με το πάτημα κάποιου πλήκτρου(συνήθως F11, F12 ή Esc) κατά το boot. Επίσης από τη στιγμή που μπορείς να μπεις στην εγκατάσταση του Mint, αυτό σημαίνει ότι ο grub είναι ήδη εγκατεστημένος στο MBR του δίσκου με το Mint. Θα πρέπει λοιπόν ήδη να εμφανίζεται και επιλογή για τα windows.

Καλό είναι επίσης να μην ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του @tuxpower γιατί είναι πολύ πιθανόν να αντικαταστήσεις τον bootloader των windows γιατί σου λέει να εγκαταστήσεις τον grub στον πρώτο δίσκο(sda) χωρίς να γνωρίζει σε ποιο δίσκο έχεις τα windows και σε ποιόν το Mint. Δε χρειάζεται άλλωστε, το "sudo update-grub" πιθανότατα φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε θεούλη, δουλεύει! Να 'σαι καλά.

 

Και δεν έγινε ζημιά. Αυτόματα. Μωρέ μπράβο τεχνολογια!

Δε μπορώ να το πιστέψω.

Και γιατί πρέπει ν' αλλάζεις τα καλώδια? Το bios έχει λειτουργία αλλαγής boot δίσκου καθώς και μενού επιλογής δίσκου, το οποίο ενεργοποιείται με το πάτημα κάποιου πλήκτρου(συνήθως F11, F12 ή Esc) κατά το boot. Επίσης από τη στιγμή που μπορείς να μπεις στην εγκατάσταση του Mint, αυτό σημαίνει ότι ο grub είναι ήδη εγκατεστημένος στο MBR του δίσκου με το Mint. Θα πρέπει λοιπόν ήδη να εμφανίζεται και επιλογή για τα windows.

Καλό είναι επίσης να μην ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες του @tuxpower γιατί είναι πολύ πιθανόν να αντικαταστήσεις τον bootloader των windows(γιατί αυθαίρετα σου λέει να εγκαταστήσεις τον grub στον πρώτο δίσκο(sda) χωρίς να γνωρίζει σε ποιο δίσκο έχεις τα windows και σε ποιόν το Mint. Δε χρειάζεται άλλωστε, το "sudo update-grub" πιθανότατα φτάνει.

Ευτυχώς, δούλεψε. Δεν έγινε ζημιά στον boot sector των windows, γιατί αυτόματα έμπαινε κατευθείαν linux.

Την έπαθα παλιότερα έτσι, τράβαγα τα τέτοια μου. Καταστραφηκα τότε.

 

Με τη βοήθεια του Θεού, πήγαν ολα καλά και δε ξεμεινα απο πισι. Πάω να ανάψω κερί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη διαβασα στα γρηγορα ,αν καταλαβα καλα εχεις 2 διαφορετικους δισκους

 

1 με win κ τον bootloader τους τον οποιον ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ για κανενα λογο κ με κανενα utility που υποσχεται παπαδες

 

κ αλλον 1 με το mint στον οποιον εχεις grub?

 

εαν ναι βαζεις το grub customizer για να μην μπλεξεις με κονσολα κ ρυθμιζεις το grub με os probe κ να ξεκινα το τελευταιο λειτουργικο που επιλεχτηκε

 

μετα στο bios ρυθμιζεις ως boot δισκο τον δισκο του mint

 

ετσι δεν θα κινδυνευεις να "σκοτωσεις" τα win

 

δεν θα χρειαζεται να μπαινεις καθολου bios

 

κ θα ξεκινα παντα το τελευταιο λειτουργικο που μπηκες εκτος κ αν επιλεξεις αλλο στην αρχη του boot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...