Προς το περιεχόμενο

Nikon d5100 vs Nikon d5300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για φακούς πάρε μια ιδέα http://flickriver.com/lenses/   με το i πάνω στη φωτογραφία βλέπεις επιπλέον πληροφορίες.

Μάλλον περισσότερες γνώσεις χρειάζεσαι παρά μια FF κάμερα όπου δεν θα πάρεις καλύτερες φωτογραφίες σε όλες τις προσδοκώμενες περιπτώσεις, ευκολότερο bokeh και καλύτερη φωτογραφία σε χαμηλό φωτισμό αλλά είναι αυτά το ζητούμενο εσύ γνωρίζεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα πηρα ενα 35αρη με 130 ευρω που βρηκα σε καλη κατασταση και θα τον κρατησω λιγο καιρο με τον 18-105 που εχω.

 

Απο τον 17-50 f2.8 που ελεγα φοβηθηκα λιγο για το θεματακι που εχει λιγο στις φωτεινες πηγες που διαβασα και ειδα σε καποια site.

 

Οποτε βλεπουμε....

 

Οπως λεει κ ο blu3_orion τη σημερον ημερα με διαβασμα κ κοιταζοντας το τι μπορει να κανει ο καθε φακος απο samples οπως αυτα που μου εδειξες thepoint βοηθανε πολυ.Δεν θελω να γινω επαγγελματιας,το χομπι μου κανω.Αλλωστε ειχα κανει 2 σεμιναρια μολις πηρα την 5100 που ειχε δωρο ο δαμκαλιδης ενα για αρχαριους κ ενα για προσωρημενους,πηγα κ στα 2 αλλα δεν εντυπωσιαστηκα....ισως να εφταιγε ο δασκαλος η το οτι ηταν δωρεαν παντως δεν με καλυψαν...

 

Οποτε βλεποντας φωτογραφιες απο διαφορους φακους στο λινκ του thepoint καταληγω οτι για να φτασω στο επιθυμτο bokeh δεν γινεται με τον 35αρη 1.8 αλλα η με τον 50 1.4 η ακομα καλυτερα με τον 85 f1.4.

Το θεμα ειναι οτι η τιμη του nikon 85mm f1.4g ειναι καπως απαγορευτικη....αυτος εδω θα εκανε δουλεια η ειναι πολυ υποδεεστερη η ποιοτητα που θα δινει σαν αποτελεσμα?

 

http://www.skroutz.gr/s/2293770/Samyang-85mm-f-1-4-IF-UMC-Asph-AE-Nikon.html

 

Η αν ξερετε και καποιο αλλο παρομοιο μοντελο...

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνα τον αυτον

ειναι Manual focus και θα σου βγαλει τη πιστη.

μονο για βιντεο θα τον επαιρνα.

 

 

μην φαγωνεσαι να αγορασεις κι αλλο φακο

με τον 35ρη θα κανεις παπαδες οταν τον μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανουαλ εστιαση με ανοιχτο διαφραγμα 1.4?? δε μου ακουγεται καθολου ευχαριστο :)

 

Βασικα παιξε με το Depth of field. Όσο πιο κοντα είσαι στο αντικειμενο, και οσο πιο μακρια αυτο απο το backround, τοσ μεγαλυτερο ειναι το bokeh, και λαβε υπόψη σου οτι αν εισαι πολυ κοντα, και κουνηθεις εσυ η το αντικειμενο ελαχιστα εχεις χασει μεγαλο ποσοστο της ετστιασης. Με 1.4 δε.... αντε γεια....

 

δοκιμασε να κατεβασεις μια εφαρμογη η να βρεις στο internet μια εφαρμογη που σου δειχνει το αποτελεσμα αναλογα με ολα τα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε κοντα στο θεμα(εστιασε πανω του κ φροντισε να υπαρχει backround)σου~ 40 ποντους βαλε 1.8 διαφραγμα κ θα πετυχεις αυτο που ψαχνεις.

 

Εαν δεν σου αρκει αυτο ψαχνεσαι για fx.

 

Υ.γ κατι τετοιο εννοουσα ->http://www.flickr.com/photos/bpc009/3327905619/

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οικονομικά σκέφτεσαι πως θα μαζέψεις για να πάρεις ένα DX φακό,απλά ξέχνα την μετάβαση σε ff...

Ο μόνος λόγος που θα πρέπει να κοιτάξεις ένα καλύτερο σώμα είναι η δυνατότητα για υψηλά iso σε τεχνητό φωτισμό,γιορτές,γάμους,κλπ.Ίσως θα ήταν καλύτερα για αρχή να βρεις μία μεταχειρισμένη D7000 που θα σου δώσει το έναυσμα για πιο δημιουργική δουλειά.

Μιας και οικονομικά δεν είσαι για πολλά πολλά,αρχικά δούλεψε τον 35αρη και πειραματίσου με full manual ρυθμίσεις.Διάβασε και δες βιντεάκια για τις δυνατότητες και το που αλλάζεις διαφράγματα/ταχύτητες,και σιγά σιγά θα βρεις τον δρόμο σου.Πάρε ένα μεταχειρισμένο φλασάκι, αξεσουάρ που θα βελτιώσουν την τεχνική σου και το τελικό αποτέλεσμα όπως ένας ανακλαστήρας,και αργότερα κοιτάς για κάποιον άλλο φακό όπως ο Sigma 17-50 2.8. Στο τέλος θα ξέρεις ποιες είναι οι καλύτερες ανάγκες σου και προτεραιότητες και θα κινείσαι ανάλογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου συνιστώ να δουλέψεις περισσότερο με τον 35άρη και να κατανοήσεις το βάθος πεδίου. Πειραματίσου με την απόσταση της μηχανής από το θέμα και το φόντο και θα δείς και μόνος σου τη διαφορά. Και αν δεν σου φτάνει το εστιακό μήκος των 35mm και θέλεις κάτι μεγαλύτερο σκέψου ότι μπορείς να κροπάρεις τη φωτό σε κάποιο βαθμό ως μια πρόχειρη λύση.

 

Μερικά δικά μου παραδείγματα από τον 35άρη και την 5200:

 

 

27795604195_0260d279d9_z.jpg
 
Σκέψου ότι αναγκάστηκα να πάω σε f/4.5 για να πετύχω το επιθυμητό βάθος πεδίου.
 
 
Και άλλη μια λήψη στο f/1.8, ως πειραματισμός με μία 3100:
 
25640842310_1861027256_z.jpg
Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα στο πω αλλιως:

 

Και την D800 να αγορασεις, ΔΕΝ θα δεις διαφορα στο IQ της φωτογραφιας σου με ενα μετριο φακο.

 

Θα δεις ομως διαφορα σε IQ ακομη και με D70 εαν βαλεις ενα καλο φακο πανω.

 

Ο NIKON DX 35mm f/1.8 G ειναι πολυ καλος, ειδικα για την τιμή του και σαφεστατα θα σου δωσει καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας εαν πραγματικα ξερεις τι και πως.

 

Τι επηρεαζει μια καλη φωτογραφια (με αυτη την σειρα):

1) Ο φωτογραφος

2) Το θεμα

3) Ο φακος

4) Η μηχανη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι επηρεαζει μια καλη φωτογραφια (με αυτη την σειρα):

1) Ο φωτογραφος

2) Το θεμα

3) Ο φακος

4) Η μηχανη

και βασικο 5) το backround.... αλλο να βγαλεις ενα προτρετο στο σαλονι.... και αλλο να το βγαλεις σε τιποτα βραχια με φόντο 6) (ώρα) ηλιοβασίλεμα

 

Και ας ειναι και η ζιζελ μοντελο.... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα της αναβαθμισης πρεπει να το κρινεις συνολικα με βαση του τι

θες να φωτογραφιζεις, σε τι συνθηκες και με τι φακους. Πχ εγω εχω μια

D40 με τρεις manual Ai-S (28/2.8, 85/2, 105/1.8), δυο AF-D (35, 35-105)

που αναγκαστηκα δουλευουν manual, κανεναν AF-S. Τραβαω μονο τοπια, φυση,

ανθρωπους, πορτραιτα. Ολα στατικα, μερα, με στηριγμα.

 

Αυτο που μου λειπει ειναι μηχανη με ενσωματομενο μοτερ για να εστιαζουν

αυτοματα οι af-d και η δυνατοτητα μετρησης με τους ai-s. Επομενως στην

DX κατηγορια μονο η σειρα 7xxx θα ειχε νοημα εαν ηθελα αναβαθμιση. Θελω

να πω οτι καλο ειναι να το σκεφτεσαι οσο πιο σφαιρικα γινεται μηπως και

γλυτωσεις χρηματα απο ενδοιαμεσες "στασεις".

 

Κατα τα αλλα, ενας καλος φακος ειναι σαφως σωστοτερη επενδυση απο οτι

ενα κλικ καλυτερο σωμα στις "γενικης χρησης" κατηγοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως δουλευεις φακους με ανοιχτο διαφραγμα manual για πορτρετα.... λιγο κουνιεται καποιος και χανει την εστιαση.... δεν ξερω εγω τα βρσικω σκουρα.... και τα μοντελα δεν εχουν υπομονη οποτε τα κλικ ειναι περιορισμενα :P :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξυ, οσο μεγαλυτερη η αναλυση του αισθητηρα τοσο πιο πολυ φαινεται η καλή ή κακή ποιότητα ενος φακου στην τελικη φωτογραφια. Δηλαδη με αισθητηρα των 8-10Mp μπορει και να την γλυτώσεις. Με αισθητηρα ομως 24Mp θα αναδειχθουν ολα τα μειονεκτηματα του φακου λογω της υψηλης αναλυσης. Και απο τα 16 στα 24 ειναι κι αυτη μια αξιολογη διαφορα που θα χειροτερεψει την τελικη ποιοτητα της φωτογραφιας σου με τους ιδιους μετριους φακους αντι να την βελτιωσει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απορω πως δουλευεις φακους με ανοιχτο διαφραγμα manual για πορτρετα.... λιγο κουνιεται καποιος και χανει την εστιαση.... δεν ξερω εγω τα βρσικω σκουρα.... και τα μοντελα δεν εχουν υπομονη οποτε τα κλικ ειναι περιορισμενα :P :P :P

 

Μιλάμε πάντα για μέρα, κάποιο στήριγμα και όσο το δυνατόν πιο στατικό θέμα.

Μιλάμε επίσης για το αποτέλεσμα στην εκτύπωση και όχι το πως φαίνεται στο

100% σε 27άρα οθόνη. Αν βάλεις και ένα ISO στο 800, ένα flash, μια χρονοκα-

θυστέρηση για να μην πατήσεις το κουμπί, και έχεις σηκώσει τον καθρέπτη για

να μην έχεις και τον "κραδασμό", ε και μετά πρέπει να έχεις πιει 10-20 μπύρες

για να μην πάρεις κάτι αποδεκτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το λες.... εχεις δουλεψει φακο σε 1.8, 1.4 πολυ κοντα? δεν ξερω..... εμενα ρεμουν και τα χερακια μου χαχαχα αλλα νομιζω πως ειναι δυσκολο, κυριως αν εισαι κοντα στο θεμα για να εχεις καλυτερο bokeh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...