Προς το περιεχόμενο

Nikon d5100 vs Nikon d5300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι κατοχος της nikon d5100 εδω και 2 χρονια περιπου και αυτη τη στιγμη εχω τον φακο 18-105 της nikon.

 

Η ερωτηση ειναι η εξης,αξιζει να δωσω το σωμα της 5100 και να δωσω αλλα περιπου 200 ευρω για να παω στην 5300 η καλυτερα να κρατησω το σωμα και με τα 200 να παρω καποιον φακο οπως ο 35mm f1.8 η ο tamron 17-50 f2.8?Με ποια απο τις 2 περιπτωσεις θα εχω καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας?

 

Η χρηση ειναι περισσοτερο φωτογραφια, βιντεο πολυ λιγο.

 

Επισης περα απο τον 35mm f1.8 Που εχω δοκιμασει και δεν εμεινα τρελα ικανοποιημενος(ισως επιεδη τον χρησιμοποιησα μονο μια φορα και δεν προλαβα να τον αξιοποιησω),ποιον αλλο φακο θα προτεινατε για ομορφο bokeh?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω καλύτερα να τα δώσεις για φακό,το σώμα θα αντικατασταθεί έτσι κι αλλιώς σύντομα(πράγμα που έχει γίνει με την 5300 που αντικαταστάθηκε από την 5500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω καλύτερα να τα δώσεις για φακό,το σώμα θα αντικατασταθεί έτσι κι αλλιώς σύντομα(πράγμα που έχει γίνει με την 5300 που αντικαταστάθηκε από την 5500)

Ναι το ξερω αυτο,αλλα δεν αναφερω καν την 5500 γτ θεωρω οτι ειναι τσαμπα χρηματα σε σχεση με την 5300.Και οι 2 αλλωστε φορανε τον ιδιο αισθητηρα που τον μοιραζονται και με την αρκετα ακριβοτερη 7200.

 

Το θεμα ειναι οτι με 200 το πολυ 250 ευρω τι θα μπορουσα να εκανα για να αναβαθμισω την ποιοτητα της φωτογραφιας μου.Αν λετε για φακο καλυτερα αντι να αλλαξω σωμα,ποιον θα προτινατε σε αυτα τα χρηματα?ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθηματα φωτογραφιας δεν εχω σκοπο να κανω.εχω διαβασει αρκετα κ εχω πειραματιστει αρκετα.

 

Το θεμα ειναι ξεκαθαρο,εχω ενα ποσο κ εχω επιλεξει η καινουριο σωμα η καινουριος φακος.

 

@topos πιστευεις δλδ οτι δεν θα υπαρχει μεγαλη διαφορα ποιοτητας μεταξυ του αισθητηρα της 5100 με της 5300 που ειναι αρκετα πιο καινουριος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 5100 να πας σε 5300 δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

Ισως ο 35μμ 1.8 αξιζει μια δευτερη ευκαιρια πιστευω, αλλα αν θελεις καποιο standard zoom καλυτερη επιλογη θα ηταν να επενδυσεις σε εναν καλυτερο φακο πχ εναν 17-50 2.8

Απο την αλλη εξαρταται τι φωτογραφιζεις γιατι υπαρχουν και αλλοι αξιολογοι φακοι που μπορει να ταιριαζουν σε αυτο που τραβας.

 

Επισης υπαρχει και η επιλογη να δωσεις την 5100 και με τα χρηματα που εχεις να συμπληρωσεις και να μαζεψεις για την 7200 που ειναι πιο αξιολογο σωμα και αξιζει η μεταβαση απο την 5100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrStein υποτιθεται η 7200 με την 5300 ιδιο αισθητηρα δεν εχουν?

Εννοειται πως η 7200 σαν σωμα ειναι κλασεις ανωτερο ομως σαν αποτελεσμα αποδοσης χρωματων κλπ ιδια δεν θα ειναι?

Επισης η 7200 ξεφευγει δυστυχως πολυ....

 

Ναι απο οτι μου λετε οτι δεν αξιζει μαλλον η για τον 35αρι παω η για τον 17-50 f2.8.

 

Ποιον απο τους 2 προτεινετε?αν κ ο 17-50 ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα αν αξιζει τοτε θα τον προτιμησω.ειναι ουσιαστικα στο οριο των χρηματων που μπορω να διαθεσω.

 

Φωτογραφιες κανω καθημερινη χρηση,στα ταξιδια κ καμια φορα και νυχτερινη φωτογραφιση ουρανου.

Για ομορφο bokeh θα ειμαι καλυτερα ο 35αρης f1.8 η ο 17-50 f2.8?ο 17-50 σε ολο το ευρος ζουμ θα εχει το ιδιο bokeh λογω σταθερου f η οσο μεγαλωνει το ζουμ τοσο περισσοτερο θα ειναι εντονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να μεινεις στη 5100 και απλα να παρεις τον 35ρη για αρχη, μη κανεις μαζικες αγορες, ειδικα οταν δεν εχεις γνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DrStein υποτιθεται η 7200 με την 5300 ιδιο αισθητηρα δεν εχουν?

Εννοειται πως η 7200 σαν σωμα ειναι κλασεις ανωτερο ομως σαν αποτελεσμα αποδοσης χρωματων κλπ ιδια δεν θα ειναι?

Επισης η 7200 ξεφευγει δυστυχως πολυ....

 

Ναι απο οτι μου λετε οτι δεν αξιζει μαλλον η για τον 35αρι παω η για τον 17-50 f2.8.

 

Ποιον απο τους 2 προτεινετε?αν κ ο 17-50 ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα αν αξιζει τοτε θα τον προτιμησω.ειναι ουσιαστικα στο οριο των χρηματων που μπορω να διαθεσω.

 

Φωτογραφιες κανω καθημερινη χρηση,στα ταξιδια κ καμια φορα και νυχτερινη φωτογραφιση ουρανου.

Για ομορφο bokeh θα ειμαι καλυτερα ο 35αρης f1.8 η ο 17-50 f2.8?ο 17-50 σε ολο το ευρος ζουμ θα εχει το ιδιο bokeh λογω σταθερου f η οσο μεγαλωνει το ζουμ τοσο περισσοτερο θα ειναι εντονο?

 

Μπορει να εχουν σχεδον τον ιδιο σενσορα αλλα η 7200 ειναι σαφως καλυτερο σωμα και πιο ακριβο ομως...

Εχει μοτερ ενσωματωμενο, καλυτερο ISO, βαθος χρωματων, viewfinder, σημεια εστιασης, γρηγοροτερο κλειστρο, ειναι weather sealed, περνει 2 καρτες και γενικοτερα ειναι πιο στιβαρη.

 

Οτι αφορα τον φακο εννοειται ο 35 οπως σου ειπα αξιζει μια ευκαιρια αλλα ειναι σταθερος πραγμα που, εφοσον εχεις συνηθισει τον 18-105, θελει να του αφιερωσεις λιγο περισσοτερο χρονο. Κατα τα αλλα ειναι σιγουρα πιο οξυς και φωτεινος.

 

Κατα την γνωμη μου εφοσον κανεις all around χρηση, ταξιδια, λιγο low light κλπ ενας standard zoom με σταθερο f2.8 πιστευω οτι θα σε καλυψει σε περισσοτερες περιπτωσεις, χωρις βεβαια να σημαινει οτι δεν θα σε καλυψει ο 35αρης.

 

Οτι αφορα το bokeh εκτος απο το f εξαρταται και απο αλλα πραγματα οπως η αποσταση σου απο το αντικειμενο και η αποσταση του αντικειμενου απο το backround. Εδω μπορεις να δεις ενα απλο simulator http://dofsimulator.net/en/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαθηματα φωτογραφιας δεν εχω σκοπο να κανω.εχω διαβασει αρκετα κ εχω πειραματιστει αρκετα.

 

Το θεμα ειναι ξεκαθαρο,εχω ενα ποσο κ εχω επιλεξει η καινουριο σωμα η καινουριος φακος.

 

@topos πιστευεις δλδ οτι δεν θα υπαρχει μεγαλη διαφορα ποιοτητας μεταξυ του αισθητηρα της 5100 με της 5300 που ειναι αρκετα πιο καινουριος?

Ειχα παρει δανεικη την d5300(εχω την d5100) και δεν μπορω να πω οτι ειδα ιδιαιτερη διαφορα.

Για να ειμαι ειλικρινης παντως, ολες οι φωτογραφιες που τραβηξα ηταν με 100 iso,δεν ξερω αν στα 800-1600 θα φαινοταν η διαφορα.

Κ εγω σκεφτομουν την αλλαγη στην d5300 κυριως λογο gps/wifi μιας κ θα μου ειχαν γλιτωσει αρκετες εργατοωρες σε καποια projectακια που ειχα αναλαβει παλιοτερα.

 

Παντως παρε τον 35αρη οπως κ να εχει, θα σου δωσει το εναυσμα να ασχοληθεις παραπανω.

 

Οπως επισης, οσο και να εχεις διαβασει, μην αποριπτεις τα μαθηματα.

Βρες ποιο ειδος φωτογραφιας σου αρεσει και κανε καποιο σχετικο workshop απο σοβαρο εκπαιδευτη (συνηθως 2-3ημερα κρατανε απο 50-150ευρω).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 5300 θα ειχε σημαντικη διαφορα οταν της εβαζες καποιο πολυ καλο φακο,

πχ καποιο σταθερο η καποιον πολυ ακριβο επαγγελματικο ζουμ.

αυτο λογω της υψηλοτερης αναλυσης και της απουσιας AA filter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε τον Sigma 17-50 f2.8 και κρατα την d5100.

 

http://www.eglobalcentral.eu/sigma-17-50mm-f-2.8-ex-dc-hsm-lenses-nikon-mount.html

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θες να μεταβείς σε καλύτερο σώμα μετά την 5100 και να δεις διαφορά δεν θα είναι από σώμα σειράς 5χχχ σε 5χχχ! αλλά σε full frame και αυτό γιατί σαν ποιότητα εικόνας και iso ακόμα και να πας σε σειρά 7χχχ σιγά την διαφορά που θα δεις. αγόρασε φακούς G να μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις σε μελλοντική αγορά full frame. Θα συμφωνήσω με τον turbat0s καλύτερα να δώσεις λεφτά για σεμινάρια φωτογραφίας από το να πάρεις απλά έναν φακό που δεν θα σου δώσει τίποτα παραπάνω (λόγω γνώσεων ) σε αυτά που ήδη χρησιμοποιείς.

Επεξ/σία από AggelosTz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν θες να μεταβείς σε καλύτερο σώμα μετά την 5100 και να δεις διαφορά δεν θα είναι από σώμα σειράς 5χχχ σε 5χχχ! αλλά σε full frame και αυτό γιατί σαν ποιότητα εικόνας και iso ακόμα και να πας σε σειρά 7χχχ σιγά την διαφορά που θα δεις. αγόρασε φακούς G να μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις σε μελλοντική αγορά full frame. Θα συμφωνήσω με τον turbat0s καλύτερα να δώσεις λεφτά για σεμινάρια φωτογραφίας από το να πάρεις απλά έναν φακό που δεν θα σου δώσει τίποτα παραπάνω (λόγω γνώσεων ) σε αυτά που ήδη χρησιμοποιείς.

 

Θα διαφωνησω, οχι δια της θεωριας αλλα δια της πραξης. Ειχα την 5200 και για διαφορους πρακτικα χαζουν λογους, με κυριο το οτι ηθελα πιο επαγγελματικο σωμα (και δεν το μετανιωσα) και χωρις να περιμενω βελτιωση τρελλη οπως λες και εσυ στις φωτογραφιες, αγορασα την 7200. Σιγουρα τη μερα, οι διαφορες θα ελεγα δε ειναι αισθητες, στις βραδινες ομως δεν υπαρχει απολυτως καμια μα καμια σχεση. Η full frame ειναι ενα πολυ μεγαλο σκαλοπατι, οχι σε θεμα κοστος αποκτησης σωματος καθως ειναι λιγο πιο ακριβη απο μια 7200, αλλα κυριως σε κοστος αποκτησης "καλων" full frame φακων που κοστιζουν πολυ ( οι καλοι φτανουν σχεδον το διπλασιο κοστος σε σχεση με το σωμα)

 

Επισης οσο για τα σεμιναρια..... σιγουρα βοηθανε, ομως στη σημερον ημερα, με το internet και εφοσον ειναι Hobby και δεν σε βιαζει κανενας να μαθεις πραγματα, δεν ειναι απαραιτητο, αρκει να αφιερωνεις χρονο και μερακι

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...