Προς το περιεχόμενο

Θηκη για μεταφορα DSLR-Φακων!


cpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας ψαχνω για θήκη για τη dslr μου -D5100- για την μεταφορα της και των φακων που εχω ,αλλα θελω κατι το οποιο να ειναι ευχρηστο ωστε να μπορω να αλλαζω φακους "εν κινησει" με ασφαλεια. Προς το παρων εχω μια νικον τσαντα η οποια καταρχας δε χωραει ευκολα και τους 3 φακους (18-55μμ, 35μμ ,55-200μμ)με το σωμα και τα αξεσουαρ ,αλλα επισης καθε φορα που πρεπει να αλλαξω φακο πρεπει να τα βγαλω ολα και να τα ξαναβαλω μεσα ,να ακουμπαω καθε φορα καπου για να μην πεσουν κατω κλπ...Υπαρχει καποια λυση για να μην τρωω τοσο πολυ χρονο στο βαλε βγαλε?

 

Επισης εαν ειναι δυνατον να ειναι ξεχωριστο τσαντακι για να μπαινει σε backpacks και βαλιτσες ακομη καλυτερα..

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γεια σας ψαχνω για θήκη για τη dslr μου -D5100- για την μεταφορα της και των φακων που εχω ,αλλα θελω κατι το οποιο να ειναι ευχρηστο ωστε να μπορω να αλλαζω φακους "εν κινησει" με ασφαλεια. Προς το παρων εχω μια νικον τσαντα η οποια καταρχας δε χωραει ευκολα και τους 3 φακους (18-55μμ, 35μμ ,55-200μμ)με το σωμα και τα αξεσουαρ ,αλλα επισης καθε φορα που πρεπει να αλλαξω φακο πρεπει να τα βγαλω ολα και να τα ξαναβαλω μεσα ,να ακουμπαω καθε φορα καπου για να μην πεσουν κατω κλπ...Υπαρχει καποια λυση για να μην τρωω τοσο πολυ χρονο στο βαλε βγαλε?

 

Επισης εαν ειναι δυνατον να ειναι ξεχωριστο τσαντακι για να μπαινει σε backpacks και βαλιτσες ακομη καλυτερα..

Ευχαριστω!

http://www.skroutz.gr/s/7299905/Konig-KN-PBP-10.html

 

Γιατι δεν κοιτας κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω αυτη.... λαμβανοντας υποψη την τιμη της κανονικης και την συνηθη ποιοτητα της Lowepro, μαλλον ειναι μαιμου, παρολα αυτα ειναι εξαιρετικη για τον ερασιτεχνη

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=450AW+flipside&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X400AW+flipside.TRS0&_nkw=400AW+flipside&_sacat=0

 

Βιντεο

http://store.lowepro.com/flipside-400-aw

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτη.... λαμβανοντας υποψη την τιμη της κανονικης και την συνηθη ποιοτητα της Lowepro, μαλλον ειναι μαιμου, παρολα αυτα ειναι εξαιρετικη για τον ερασιτεχνη

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=450AW+flipside&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.X400AW+flipside.TRS0&_nkw=400AW+flipside&_sacat=0

 

Βιντεο

http://store.lowepro.com/flipside-400-aw

 

 

ακριβως αυτη εχω, και ειμαι ευχαριστημενος, αλλα ψαχνω να τη πουλησω γιατι δε χωραει πλεον αυτα που κουβαλαω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτη εχω, και ειμαι ευχαριστημενος, αλλα ψαχνω να τη πουλησω γιατι δε χωραει πλεον αυτα που κουβαλαω :P

 

Μια απο τα ιδια.... αλλα ρε φιλε ελεος (και βαζω και τον εαυτο μου πρωτα απο ολους) τι στο καλο τα χρειαζεσαι ολα?? 

Πιανω τον ευατο μου να πηγαινω για βραδινη φωτογραφιση τοπιου, και κουβαλαω, φλας (WTF1), μπαταριες, δευτερες μπαταριες, φακο 50αρη (WTF2) και ολα τα αλλα, με την ψυχολογια μη μου λειψει τπτ (WTFx100)

 

Παρατησα τη σκεψη σου να παω σε κατι αλλο γιατι σε λιγο θα πηγαινω για φωτογραφιση ειτε σαν γερμανος τουριστας με τα τεραστια backpack ειτε θα σερνω καροτσι της λαικης με ολα τα καλουδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cpgr Όταν ήταν να αγοράσω τη μηχανή μου έδειξαν στο μαγαζί αυτή την τσάντα και άλλη μια μπλε Νίκον που ανοίγει από πάνω και κλείνει με κλιπ. Τελικά πήρα την μπλε και τον τελευταίο καιρό κατάλαβα πόσο καλή ήταν η επιλογή μου. Εγώ βάζω μέσα φλας, την 3200 με τον 35, τον 18-55, έναν manual 50αρη και ένα blower(έχω θέμα με τη σκόνη). Στα πλαϊνά έχω φίλτρα, πανάκια καθαρισμού, κτλ.

Για θήκη μεταφορας δηλαδή και καθημερινή χρήση είναι εξαιρετική.

Ωστόσο θέλω να πάρω άλλη μια για βραδινές περιστάσεις ώστε να είναι μικρή, κομψή και διακριτική και να χωράει τη μηχανή με έναν prime φακό. Πολλές φορές δηλαδή ένιωσα άβολα κουβαλώντας αυτό το μπαουλάκι.

Σακίδιο σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάρω αλλά τελικά δεν μου φάνηκε πολύ πρακτικό για τις δικές μου ανάγκες. Προς το παρόν δηλαδή..

 

Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια ώμου με διαχωριστικά ώστε τα πράγματα να μένουν σταθερα. Έναν δεν έχεις ένα σκασμό πράγματα που να σου χρειάζονται κάθε φορά όλα, τότε θα σε βολέψει πολύ περισσότερο, πίστεψε με. Πήγαινε σε ένα μαγαζί και δες θήκες από κοντά καλύτερα, γιατί από τις εικόνες δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη και να αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια.... αλλα ρε φιλε ελεος (και βαζω και τον εαυτο μου πρωτα απο ολους) τι στο καλο τα χρειαζεσαι ολα?? 

Πιανω τον ευατο μου να πηγαινω για βραδινη φωτογραφιση τοπιου, και κουβαλαω, φλας (WTF1), μπαταριες, δευτερες μπαταριες, φακο 50αρη (WTF2) και ολα τα αλλα, με την ψυχολογια μη μου λειψει τπτ (WTFx100)

 

Παρατησα τη σκεψη σου να παω σε κατι αλλο γιατι σε λιγο θα πηγαινω για φωτογραφιση ειτε σαν γερμανος τουριστας με τα τεραστια backpack ειτε θα σερνω καροτσι της λαικης με ολα τα καλουδια

Πλεον η φωτογραφια για μενα εχει γινει περισσοτερο επαγγελμα και λιγοτερο χομπυ. (χομπυ μονο στα ταξιδια)

Σκεψου οτι κουβαλαω 2 σωματα με grip,3 φακους, ενα φλας πουα θα γινει και δευτερο,flash trigger, μπαταριες ΑΑ και φορτιστες.

παει. γεμισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον η φωτογραφια για μενα εχει γινει περισσοτερο επαγγελμα και λιγοτερο χομπυ. (χομπυ μονο στα ταξιδια)

Σκεψου οτι κουβαλαω 2 σωματα με grip,3 φακους, ενα φλας πουα θα γινει και δευτερο,flash trigger, μπαταριες ΑΑ και φορτιστες.

παει. γεμισε.

 Κοιτα φιλαρακι, με ολα αυτα που κουβαλας που 200% πολλαπλασιαζονται με τον καιρο..... δε σε βλεπω για σακιδιο, μαλλον για σακ βουαγιαζ σε βλεπω :) :) :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...