Προς το περιεχόμενο

Διανομη linux για παλιο λαπτοπ


NtinosShm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, θελω λίγο την αποψη σας σχετικά με το ποια εκδοση αξιζει να βαλω σε ενα παλιο λαπτοπ που εχω (512 mb ram,64mb gpu, cpu Pentium (αγνωστο μεχρι στιγμης μοντελο), χωρις σκληρο)? θα τρεχει απο usb (μεχρι να παρω σκληρο), οποτε δεν ξερω ποιες διανομες ειναι οι πιο ελαφριές.. Με linux, commands, packages κλπ ειμαι λιγακι ασχετος και δεν τα παω καλα αν και θελω να ασχοληθω αρκετά ..

 

Και κατι ακομα, τα παρακάτω λειτουργικά παιζει να δουλεύουν χωρίς προβλημα?

Open Elec

Elementary OS

Slax

Remix/Phoenix OS

 

Edit: Υποστηριζει καποια python ή Java? (οχι απο τις παραπανω εκδοσεις)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από NtinosShm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το μοντέλο (μάρκα και τύπος)

Δες από το Βιοs πιο μοντέλο επεξεργαστή έχεις και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του μηχανήματος (μνημη κλπ) και πες μας.

 

Οι θύρες USB που έχει είναι 1.1 ή 2.0 ;

 

Αν είναι 1.1 ξέχνα το να bootαρει και να δουλευει από στικάκι θα είναι πιο αργό κι από την καθυστέρηση , καλύτερα να το δουλεύεις από CD μέχρι να βάλεις σκληρό δίσκο, αν είναι 2.0  τότε ΟΚ

 

Από αυτά που έγραψες θα έλεγα να δοκιμάσεις το slax

 

Σίγουρα μια αναβάθμιση στη μνήμη θα έκανε καλό ,έστω και στο 1 GB να φτάσει , πιθανώς να μην παίρνει κα παραπάνω ....

 

Σε αντίστοιχα παλιό μηχάνημα δοκίμασα με σχετική επιτυχία και τα εξής

 

Slitaz , ToriOS , Legacy ,Antix , Puppy

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις με αυτό το "χρεπάκι" , κοινώς τι απαιτήσεις έχεις

 

Μην περιμένεις πολλά πράγματα .... Σε εφαρμογές γραφείου θα είναι καλά , σε απλό σερφάρισμα το ίδιο , τα προβλήματα με αυτά τα μηχανάκια αρχίζουν σε σελίδες με πολλά μπλιμπλίκια και σε video streaming (το νετ έχει βαρύνει αρκετά πλέον για παλιά pc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IBM R50e ειναι το μοντελο. Πιο παλια ειχα δοκιμασει slax αλλα μονο οταν ηταν κλειδωμενος ο λογαριασμος των Windows και ήθελα να μπω στο ίντερνετ (πιτσιρικι τοτε :ρ)..

Edit: ναι εχει usb2.0 θυρες

 

 

Για τα χαρακτηριστικα δεν θυμαμαι. Εχω καιρό να τον χρησιμοποιησω και σε λιγες μερες θα μου ερθει το τροφοδοτικο του.

Για απαιτήσεις δεν ξερω.. Βασικά.. Για προγραμματισμο (ελαφρύ) σε python το ψήνω, κανα kodi (ααν αντέχει) ή τπτ δοκιμές με raspberry pi (αν μ έρθει καμιά ιδεα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IBM R50e

 

Mάλλον κάποιον Pentium M  θα έχει .....

 

Μετά από αρκετές δοκιμές με Pentium M σε "χρέπια"  αντίστοιχης εποχής σου λέω ότι αν η CPU έχει 2ΜΒ  L2 Cache τότε είσαι καλά όσον αφορά βίντεο streaming (You tube μέσω Browser) αν είναι 1ΜΒ ή λιγότερη αρχίζουν τα κομπιάσματα.

 

Βάλε αν μπορείς μνήμη , καλό θα είναι  1 GB να έχεις

 

Τρέχουν άνετα σχεδόν όλες οι ubuntuειδής διανομές 32bit αρκεί το περιβάλλον να είναι XFCE η LXDE

 

 HP NC6000   pentium M725 1,6Ghz , 768 MB Ram  με   WattOS   λιώνει όλη την ημέρα στο Υoutube και το popcorn time

 

 

Το βασικό σε αυτά τα μηχανάκια είναι να αποφευγεις το multitasking

 

Μία εφαρμογή ανοικτή την φορά .... Μια ή δυο καρτέλες το πολύ στον browser   κοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το tinycore. Θα σου κάνει δουλειά αλλά είναι πανάσχημο.

 

Εγώ πάντως θα δοκίμαζα και ένα gentoo... (καλά ντε μή βαράτε, 5 μερόνυχτα compile, τι είναι μπρός στην αιωνιότητα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει μονοπύρηνο επεξεργαστή, πέτα το κατευθείαν να μη ξοδεύεις χρόνο.

Θα κάει και μόνο του , με μισή ώρα youtube , έτσι κι αλλιώς.

 

Εκτός κι αν το θέλεις μόνο για επεξεργασία κειμένου με libbre office.

Αλλά με το τωρινό ίντερνετ, θα τα φτύσει σίγουρα.

 

Δικό μου , με P4 στα 3 GHz και 2gb ram , έτσι κατέληξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IBM R50e

 

Mάλλον κάποιον Pentium M  θα έχει .....

 

Μετά από αρκετές δοκιμές με Pentium M σε "χρέπια"  αντίστοιχης εποχής σου λέω ότι αν η CPU έχει 2ΜΒ  L2 Cache τότε είσαι καλά όσον αφορά βίντεο streaming (You tube μέσω Browser) αν είναι 1ΜΒ ή λιγότερη αρχίζουν τα κομπιάσματα.

 

Βάλε αν μπορείς μνήμη , καλό θα είναι  1 GB να έχεις

 

Τρέχουν άνετα σχεδόν όλες οι ubuntuειδής διανομές 32bit αρκεί το περιβάλλον να είναι XFCE η LXDE

 

 HP NC6000   pentium M725 1,6Ghz , 768 MB Ram  με   WattOS   λιώνει όλη την ημέρα στο Υoutube και το popcorn time

 

 

Το βασικό σε αυτά τα μηχανάκια είναι να αποφευγεις το multitasking

 

Μία εφαρμογή ανοικτή την φορά .... Μια ή δυο καρτέλες το πολύ στον browser   κοκ

Τελικα το σαπάκι μου καταφερε να δουλεψει μετα απο 2 φορες ανοιγμα-καθαρισμα-επισκευη... 

 

Ο cpu εχει οντως 2mb cache L2 cache, και Ram 512mb ram 333mhz. 

Αν δεν βρω 2ο dimm να το παω 1gb, λογικα θα βαλω το puppy που ειπε Βασιλης πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

compaq 1510ea:

2.2GHz Intel Pentium 4, , 512ΜΒ μνήμη, 30GB σκληρό δίσκο, ATI Mobility Radeon 7500

ο δίσκος έχει πρόβλημα σύμφωνα με το SMART και η κάρτα γραφικών θέλει rebailing, όταν ζεσταίνεται κολλάει...

αγορασμένος το 2002...

 

Τον ανέστησα με puppy linux που φόρτωνε από το cd για να βλέπει η μικρη παιδικά που κατέβαζα από το youtube...

Πλέον τον δουλέυω με lubuntu (εγκατεστημενο στο σκληρο) το οποίο με το gnome media player παίζει μια χαρά ότι αρχείο του έβαλα (νομίζω 700x400 έπαιζε πριν λίγο...) .

Streaming youtube δεν κανει...παει καλυτερα απο οτι με τα winXP αλλά δεν...

Τον έχω δοκιμάσει και με porteus από το usb αλλά κολλαει στα μεγαλύτερα video...

το kodi δεν μπορω να ο κανω να τρεξει, ανοιγει και μετά κλεινει μονο του.

to minitube με το οποιο εβλεπα μια χαρα youtube σε άλλο παλιο λαπτοπ (που μεσω browser κολλαγε) δεν παιζει κανενα βιντεο...κλασσικο προβλημα απο οτι ειδα...

Συμπέρασμα: Βάλε lubuntu μια χαρα θα πηγαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει με puppy ή lubuntu να μπορω να δω καμια ταινια απο site του στυλ flashx? σε καμια περιπτωση HD

Με κανένα θεο. Και όχι hd, ουτε τα κανονικά δεν θα δεις. Ξέχασε το το streaming με αυτό το μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...