Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα light οικιακή χρήση- Κόστος 80-85max


rizla7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυμηχάνημα για light οικιακή χρήση(αντικατάσταση ενός hp 4500), κυρίως ασπρόμαυρες εκτυπώσεις, με δυνατότητα δικτύου/wifi..

Κόστος μέχρι 80-85 max..

 

Canon Pixma MG5750

Canon Pixma MX495

 

HP DeskJet Ink Advantage 3835 AiO

Canon Pixma MG5752

 

Κάποια γνώμη για τα παραπάνω; κυρίως για τα 2 τελευταία ως προς τα αναλώσιμα.

Επεξ/σία από rizla7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5750 και 5752 είναι το ίδιο μηχάνημα σε άλλο χρώμα. Το έχω δουλέψει, έχει πολύ καλή ποιότητα εκτύπωσης. Λόγο της κεφαλής πάνω στον εκτυπωτή θα πρέπει να το δουλεύεις σχετικά συχνά  να μην βουλώσει. Μελάνια μόλις τώρα ξεκίνησαν να βγαίνουν τα συμβατά του και είναι λίγο τσιμπημένα σε σχέση με άλλα μοντέλα, αλλά θα πέσουν σταδιακά.

 

Το 3835 παίρνει μελανοκεφαλές. Εδώ πας για τα γνήσια ή κάνεις refill. Λίγο πιο ακριβό κόστος ανά σελίδα από τον canon και ας έχει την φτηνή σειρά μελανοκεφαλών της HP. Πλεονέκτημα σε σχέση με τον canon ότι παίρνει φτηνές μελανοκεφαλές που και δεν βουλώνουν εύκολα, αλλά και αν βουλώσουν τις πετάς και παίρνεις άλλες. Μειονέκτημα ότι η ποιότητα εκτύπωσης είναι καθαρά για δουλειές γραφείου. Ξεχνάς ποιότητα φωτογραφίας  με αυτή την σειρά μελανιών της HP. 

 

Ζύγισε κάθε πότε θα εκτυπώνεις και η επιλογή θα είναι εύκολη. Πρόκειται για δύο πολύ τίμια μοντέλα στους τύπους τους. Όποιο και να επιλέξεις αν πας σύμφωνα με την χρήση που του επιφυλάσσεις θα είναι καλή επιλογή.

 

Τον MX495 ξέχνα τον σε σχέση με τα παραπάνω μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να σαι καλά..σ' ευχαριστώ.

 

Φωτογραφία δε με ενδιαφέρει καθόλου. Καθαρά για εκτυπώσεις γραφείου και φωτοτυπίες θα είναι η χρήση.

Τα μόνα σχεδόν κριτήρια είναι το κόστος των μελανιών και η δυνατότητα δικτύου.

 

Γνωρίζεις για τυχόν προβλήματα της ασύρματης σύνδεσης στους  Canon;

Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτό το budget;

Επεξ/σία από rizla7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αποφεύγω την ασύρματη σύνδεση στους εκτυπωτές, ειδικά της φτηνής κατηγορίας. Είναι που είναι σχετικά αργοί στην εκτύπωση, αν είναι και μέσω wifi γίνονται 3 φορές αργοί. 

Βέβαια αν θες να στέλνεις από πολλούς υπολογιστές είναι μονόδρομος, επειδή ο 5750 δεν έχει θύρα ethernet.

 

Για πρόβλημα σε σύνδεση έχω ακούσει μόνο σε σχέση με mac αλλά έχουν βρει λύση από ότι διάβασα σε κάποιο σχετικό φόρουμ. Επειδή δεν μου έχει τύχει να εγκαταστήσω κάποιον σε apple δεν έχω προσωπική άποψη και δεν το έχω ψάξει. Σε windows 7 home, 7 pro και 8.1 που έχω συνδέσει, δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα προσωπικά. Επίσης έχει πολύ καλό συνοδευτικό software για εκτύπωση φωτογραφιών, αλλά και app για ασύρματη εκτύπωση μέσω android τηλεφώνου. 

 

Πάντως γενικά, αν θέλεις δικτυακό, προτίμησε μοντέλο που να έχει ethernet θύρα και δώσε στατική ip για να μην έχεις προβλήματα.

 

Σε αυτό το budget, σε αυτά τα μοντέλα είσαι πανω κάτω. Αν θες το κάτι παραπάνω και δώσεις το κάτι παραπάνω, πας σε ΜΧ925 που έχει πραγματικά όλους τους αυτοματισμούς και τις δυνατότητες που θέλει κάποιος από ένα inkjet πολυμηχάνημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστυχώς το δικτυακό είναι απαραίτητο.Μόνο έτσι θα λειτουργεί .. και απ οτι βλέπω με θύρα ethernet ξεφεύγουν αρκετά πάνω..

 

Ωραίο το ΜΧ925 , αλλά  για τη χρήση που προορίζεται είναι too much σε κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 4645 HP κατόπιν προτροπής του φίλου highpriest. Πολύ ευχαριστημένος για τη χρήση που το θέλω και επειδή είναι μόνιμα συνδεδεμένος με wifi και τυπώνω σε αυτόν από παντού, δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει ενοχλητική καθυστέρηση στις εκτυπώσεις-σκαναρίσματα ούτε έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Αν ο 3835 έχει το ίδιο wifi, δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το 4645, από τα καλύτερα στον τύπο του. Έχω την εντύπωση ότι έχει σταματήσει σαν μοντέλο. Πολύ κρίμα, επειδή πέρα απο όλα τα άλλα είναι και στιβαρό μηχάνημα. 

Ο 3835 έτσι και αλλιώς είναι μια κλάση κάτω από την σειρά 4***. Ξεκινάει η HP με την σειρά 1**** που είναι κάτι AiO βασικής γραμμής, συνεχίζει με την σειρά 2***, μετά 3*** και μετά 4*** και τέλος 5*** (που δεν έχω καταλάβει τον λόγο ύπαρξής τους μια και η σειρά 4*** τα έχει όλα). Οι διαφορές τους έχουν να κάνουν περισσότερο με διάφορες επιπρόσθετες λειτουργίες, παρά με την ποιότητα εκτύπωσης.

 

Στο θέμα που αναφέρεις με το wifi δεν έχει τόσο να κάνει με τον κάθε εκτυπωτή σαν μοντέλο, αλλά με το που το βάζεις στο σπίτι, πόσο μακρυά είναι από το ρούτερ, τι ρούτερ έχεις, τι σύνδεση έχεις κλπ. Σε άλλο σπίτι τρέχει σαν να είναι συνδεδεμένο δικτυακά και σε άλλο σέρνεται λόγο γραμμής και εμποδίων. Είναι κάτι που δεν έχει στάνταρ. Τρόποι ενίσχυσης σήματος με ένα καλό αφτερμαρκετ ρούτερ ή ένα wifi enhancer υπάρχουν πάντως. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράστηκε τελικά ο 3835.στα 69€..

Καλές οι πρώτες εντυπώσεις..εύκολο σετάρισμα, κανένα πρόβλημα...και για τη χρήση που προορίζεται.. Μια χαρά.

Με το wifi κανένα θέμα. είναι και ακριβώς δίπλα στο router..όλα καλά.

 

Να στε καλά.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό, τι έχετε να προτείνετε?

 

http://www.plaisio.gr/ektiposi/ektipotes-printers/polimixanima/HP-Inkjet-Officejet-PRO-6830-Polumhxanhma-E3E02A.htm

 

στα 89 ευρώ και με 3 χρόνια εγγύηση και πολλά extra..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή με ενδιαφέρει και εμένα κυρίως για χρήση fax, οι συγκεκριμένοι βολεύουν? Γιατί μου φαίνεται η οθόνη μικρή, στην πληκτρολόγηση του αριθμού κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή με ενδιαφέρει και εμένα κυρίως για χρήση fax, οι συγκεκριμένοι βολεύουν? Γιατί μου φαίνεται η οθόνη μικρή, στην πληκτρολόγηση του αριθμού κτλ..

 

Σχετικά με τον 3835, η οθόνη του όντως είναι σχετικά μικρή. Το πληκτρολόγιο που εμφανίζει είναι  στυλ "Τ9" Link (οι αριθμοί ανα δύο) και δε ξέρω κατά πόσο βολεύει για συχνή  πληκτρολόγηση αριθμών για fax. Προσωπικά θα το απέφευγα...εδώ στη static ip και wifi pass που χρειάστηκε μια φορά σεταρισμα και κάπως μου ξίνισε..

 
Γνώμη μου..να κοιτάξεις κάτι με full keypad αν το θέλεις για fax συχνά.

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...