Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση εκτυπωτή (HP PHOTOSMART D7160)


kazaleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Για 5 χρόνια έχω τον HP PHOTOSMART D7160, ο οποίος κάνει φοβερή δουλειά σε ποιότητα φωτογραφικής εκτύπωσης και έχει πολλές δυνατότητες που μου έχουν βολέψει, αλλά κυρίως η ποιότητα σε φωτογραφικό χαρτί και σε χαρτί inject (ειδικό χαρτί μόνο για inject). η μνήμη του είναι λίγο πριν τις 15,000 εκτυπώσεις. μετά τις 10,000 αρχίσανε τα προβλήματα. Τα περισσότερα ήταν στην eprom που με διάφορα τεχνάσματα τα ξεπερνούσα.

 

Πλέον τα προβλήματα είναι σε μηχανική φθορά και θέλω να έχω ένα υπόψιν έναν εκτυπωτή να τον αντικαταστήσω. Δεν με ενδιαφέρει πολυμηχάνημα έχω τον epson L350, θέλω κάτι ανάλογο αντοχής και φωτογραφικό μέχρι 200€, κατά καιρούς έψαχνα αλλά αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ανάλογο και να ξέρω ότι είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτείνω κάτι λίγο πάνω από το budget σου, ο οποίος και είναι ο προσωπικός μου inkjet που τον λιώνω καθημερινά. 

Epson 1500w που έχει όλα όσα θες+ εκτύπωση σε CD + εκτύπωση Α3 + wifi. Φοβερή ποιότητα σε φωτογραφίες ακόμη και με συμβατά μελάνια (Αρκεί να κάτσεις να ρυθμίσεις τις τονικότητες. Μην κάνεις το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, να αγοράσουν συμβατό με 4-5 ευρώ αντί για γνήσιο των 20 ευρώ και να περιμένουν ίδια φωτογραφική εκτύπωση χωρίς να παίξουν με τις τονικότητες) ;)

Κάπου 120 ευρώ πάνω απο το budget σου, αλλά για εμένα ότι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτείνω κάτι λίγο πάνω από το budget σου, ο οποίος και είναι ο προσωπικός μου inkjet που τον λιώνω καθημερινά. 

Epson 1500w που έχει όλα όσα θες+ εκτύπωση σε CD + εκτύπωση Α3 + wifi. Φοβερή ποιότητα σε φωτογραφίες ακόμη και με συμβατά μελάνια (Αρκεί να κάτσεις να ρυθμίσεις τις τονικότητες. Μην κάνεις το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, να αγοράσουν συμβατό με 4-5 ευρώ αντί για γνήσιο των 20 ευρώ και να περιμένουν ίδια φωτογραφική εκτύπωση χωρίς να παίξουν με τις τονικότητες) ;)

Κάπου 120 ευρώ πάνω απο το budget σου, αλλά για εμένα ότι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Ευχαριστώ!

ώστε προτείνεις  epson, κολλάω λίγο γιατί με τον L355 είμαι πολύ απογοητευμένος, οι κεφαλές θέλουν καθαρισμό κάθε 20-40 εκτυπώσεις και πλέον (3 μέρες μετά την εγγύηση) μου μουτζουρώνει με μαύρο τις σελίδες, εσύ τέτοια προβλήματα είχες? κυρίως με το καθαρισμό των κεφαλών.

 

Γενικά βλέπω ότι ο Epson 1500w έχει καλές κριτικές και μου αρέσει το και Α3+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι Epson θέλουν συχνές εκτυπώσεις. Όταν λέω συχνές εννοώ κάθε 3-4 μέρες βαριά. Στις αρχές που τον χρησιμοποιούσα μια φορά στην εβδομάδα ή στις 10 μέρες είχα συχνά πυκνά θέματα καθαρισμού κεφαλών. Απο την στιγμή που τον αναβάθμισα σε κύριο inkjet μηχάνημα για την δουλειά μου και τον δουλεύω κάθε μέρα έχει να βουλώσει 1,5 χρόνο!  :wub:  Λατρεμένο μηχάνημα!

 

Περιττό να πω ότι γνήσια μελάνια μπήκαν μόνο αυτά που είχε η συσκευασία και από τότε δουλεύει μόνο με συμβατά. Οι epson (σε αντίθεση με τους HP) είναι πολύ δεκτικοί σε μελάνια aftermarket. Απλά τα μειονεκτήματα τους είναι ότι:

α) Είναι πιο ακριβοί στην αγορά 

β) θέλουν συχνές εκτυπώσεις για να μην μπλοκάρει στεγνό μελάνι στην κεφαλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...