Προς το περιεχόμενο

Ο Canon Pixma i4700 πέθανε... αντικαταστάτης ??


Xmoran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ξαφνικά ο εκτυπωτής μου (Canon Pixma i4700) προχθές μου πετάει ένα code error B200 και... πάπαλα ! Τον έχω στο σπίτι γύρω στα 6 χρόνια με πολύ ελαφριά χρήση, μ.ο στις 15-20 σελίδες τον μήνα και άντε να έχει εκτυπώσει όλα αυτά τα χρόνια 150 ? 200 ? φωτογραφίες. Και πάντα με μαμά ανταλλακτικά μελάνια... Το έψαξα λίγο το θέμα του code B200 αλλά δεν κατάφερα τίποτα με τις απλές συμβουλές/οδηγίες που βρήκα στο net...

Και τώρα ? προς τα που να κοιτάξω για αντικαταστάτη ?

Οι απαιτήσεις μου είναι :

- Max 50 σελίδες α/μ τον μήνα (λίγες οι έγχρωμες)

- Καλές φωτογραφικές εκτυπώσεις. Σπάνια μεν αλλά θέλω καλό αποτέλεσμα...

- Αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης

- Προσιτά σε κόστος μελάνια 

- Μπάτζετ μέχρι τα 100 €

- Δεν θα ΄ταν άσχημα να ήταν και ασύρματος (wi-fi) αλλά όχι και απαραίτητο...

 

Δεν με ενδιαφέρει πολυμηχάνημα, έχω ξεχωριστό σκάνερ. 

Επεξ/σία από Xmoran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με ενδιαφέρει πολυμηχάνημα, έχω ξεχωριστό σκάνερ. 

 

Πάρε πολυμηχάνημα, μετά θα πετάξεις το scanner. Δε συγκρίνεται η ευκολία των δύο.

 

Μία λέξη θα πω : φωτοτυπίες.

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα ναι! Εκτός και αν μιλάμε για φωτογραφικό σκάνερ ειδικής χρήσης αξίας κάποιων εκατοντάδων ευρώ, δεν μπορώ να διανοηθώ κάποιος να πάρει σκέτο inkjet εκτυπωτή σήμερα επειδή έχει σκάνερ. 

 

Laser σκέτο εκτυπωτή ναι. Υπάρχουν λόγοι. Οι διαφορές των εκτυπωτών laser με τα πολυμηχανηματα laser είναι χρηματικά αισθητές, αλλά και οι κατηγορίες χρηστών που χρειάζονται απλό laser εκτυπωτή είναι πολλές. Αλλά απλό inkjetaκι Α4 σκέτο; Για ποιον λόγο; Αφού τα αντίστοιχα πολυμηχανηματα κάνουν 5-10 ευρώ παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τελικά έχετε δίκιο... για πολυμηχάνημα θα πάω. Απ' ότι είδα δεν αξίζει να πάρω σκέτο εκτυπωτή, άσε που δύσκολα βρίσκεις πλέον...  

 

Και ίσως κάνω την υπέρβαση και πάω για Canon Pixma MX925, θα υπερβώ αρκετά το μπάτζετ που είχα ορίσει αλλά μου αρέσουν πολύ τα χαρακτηριστικά του...

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας και τις προτάσεις σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον MX925 τον έχει ο πατέρας μου. Το μόνο που κάνει μ' αυτόν είναι να βγάζει ασπρόμαυρες φωτοτυπίες. :P

 

Όταν ήταν να τον πάρουμε, τον ρώταγα "θες αυτό", ναι, "θες αυτό", ναι, "θες αυτό", ναι. Οπότε τον πήραμε και δε χρησιμοποιεί ποτέ κανένα "καλό' χαρακτηριστικό του. Πάλι καλά που ανεβαίνω κι εγώ που και που στο πατρικό και ξεσκουριάζει!

 

Φοβερό μηχάνημα, αλλά ξεφεύγει πολύ απ' το budget σου. Καλύτερα να ξεκαθαρίσεις τις ανάγκες σου, πριν δώσεις τόσα λεφτά για κάτι που ίσως να μην χρειαστείς ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρεις οτι οι canon πεθαίνουν απο πλακέτα. Μέχρι τοτε όμως δεν μασανε χαρτιά όπως οι hp, δεν θα βουλωσουν οι κεφαλές τους όπως οι epson.

Παρε τον 5750 και ριχτου ενα ciss με 20€ απο ebay, και είδε άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς με συγκρατήσατε και δεν παρασύρθηκα για τον ΜΧ925.. ήταν too much για τις ανάγκες μου ! 

 

Πριν λίγο έκλεισα μια παραγγελία στο Public (θα το παραλάβω το απόγευμα από κατάστημα) για τον Canon Pixma MG5752 με τελική τιμή 69 € (τον έχει με έκπτωση) - συν λέει 15 € επιστροφή από Canon (μάλλον για αγορά μελανιών θα εννοεί). Και αφού θα γίνει η αγορά μέσω κάρτας Diners θα χρησιμοποιήσω και κάποιους πόντους (shop&win euros) που έχω και θα γλιτώσω 31 € οπότε θα μου στοιχίσει τελικά 38 € ! 

 

ΥΓ. Η διαφορά του MG5752 από τον MG 5750 μάλλον είναι μόνο στο χρώμα, έτσι δεν είναι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοεί αγορά μελανιών. Η Canon Europe πιστώνει τον λογαριασμό που θα της δώσεις με 15 ευρώ, αφού πρώτα συμπληρώσεις τα στοιχεία σου και από που τον πήρες και τι serial number έχει (με φωτογραφίες).

 

Υ.Γ. Ναι, ο ένας μαύρος και ο άλλος ασημί

 

Υ.Γ 2 Ξεκίνησαν να βγαίνουν και συμβατά μελάνια για αυτό το μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοεί αγορά μελανιών. Η Canon Europe πιστώνει τον λογαριασμό που θα της δώσεις με 15 ευρώ, αφού πρώτα συμπληρώσεις τα στοιχεία σου και από που τον πήρες και τι serial number έχει (με φωτογραφίες).

 

Υ.Γ. Ναι, ο ένας μαύρος και ο άλλος ασημί

 

Υ.Γ 2 Ξεκίνησαν να βγαίνουν και συμβατά μελάνια για αυτό το μοντέλο 

 

Α, μάλιστα... Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και όλη την βοήθεια ! Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι φίλε μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως να ξέρεις οτι οι canon πεθαίνουν απο πλακέτα. Μέχρι τοτε όμως δεν μασανε χαρτιά όπως οι hp, δεν θα βουλωσουν οι κεφαλές τους όπως οι epson.

Παρε τον 5750 και ριχτου ενα ciss με 20€ απο ebay, και είδε άρχοντας.

 

Και μενα ο pixma 4000 πεθανε ξαφνικα ενα πρωι...

Οι hp δεν ειναι πιο 'αξιοπιστη' επιλογη;

Θεωρω τους canon πολυ ποιοτικους, αλλα να με 'πουλανε' ξαφνικα γιατι απλα...'καηκε', ε το θεωρω καπως...

Καλυτερα να μου μασαει κανενα χαρτι που και που(οπως λες για hp), παρα να πεθαινει ξαφνικα...

Τι λες για hp σε inkjet λοιπον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάλι, το βλέπω τελείως ανάποδα. Καλύτερα να μου πεθάνει ένα ωραίο πρωινό μετά από 3 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης, παρά να με ταλαιπωρεί καθημερινά με τη συμπεριφορά του.

 

Μετά από αρκετά χρόνια με εκτυπωτές και πολυμηχανήματα με 4 Canon, 1 HP, 1 Epson και 1 Samsung, έχω την αίσθηση ότι κάποιες εταιρείες "θα μείνουν στον άσσο", ενώ η Canon θα ξαναπροτιμηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ,

 

αυτος εδω Canon Pixma MG7750 απο οτι διαβασα τυπωνει και φωτογραφειες.

αυτο που θελω να ρωτησω εινια τα συμβατα μελανια θα εχουν την ιδια αποδοση με τα αυθεντικα? γιατι μαλλον εχω κατι 10δες φωτο να τυπωσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...